Pokiaľ ide o kožné problémy, ich častou príčinou sú zlozvyky. Väčšinou ide o zdanlivo neškodné návyky, ktoré vašu pokožku ticho sabotujú. Bezhlavé nákupy ton produktov, zlá životospráva či ľahostajnosť voči dôležitej prevencii v starostlivosti o pleť... To je iba nepatrná časť nesprávnych návykov, pričom niektoré si ani neuvedomujeme a na iné úplne zabúdame. Aby sme zachytili zlozvyky už v zárodku, v článku je zoznam tých najvážnejších a zároveň najbežnejších, z ktorých sa možno občas každý z nás viní...
1. SPF používate len v lete
Ak ste opakovane vystavení UV žiareniu bez ochrany, a to bez ohľadu na to, či v lete, alebo v zime, vaša pokožka má vyššiu pravdepodobnosť, že
bude rýchlejšie starnúť, objavia sa na nej pigmentové škvrny, ba dokonca sa môžu rozbujnieť rôzne druhy rakoviny kože.
Riešenie: Najlepším spôsobom, ako zabrániť tomu, aby bola vaša pokožka vráskavá, ochabnutá a škvrnitá, je
opaľovací krém minimálne s SPF 30. Spravte si z natierania ochranného krému
každodennú rannú rutinu. Naneste si ho na pokožku,
aj keď je zamračené. SPF je dokonca v určitých situáciách potrebné nanášať,
aj keď sa zdržujete v interiéri.
2. Ste preexfoliovaní
Pocit čerstvo exfoliovanej pokožky je na nezaplatenie, treba však mať na pamäti starú múdrosť, že menej je viac. Prílišné exfoliovanie môže pokožku podráždiť, dôsledkom čoho bude suchá červená.
Riešenie: Obmedzte používanie exfoliantov na jeden- až dvakrát týždenne a buďte k pleti jemní. Vyberajte si také chemické exfolianty, ktoré poskytnú vášmu typu pleti komfort a žiarivé výsledky.
3. Testujete viacero produktov naraz
... typu „prišiel mi balík a musím všetko hneď vyskúšať“. Pri tomto mnohí zabúdajú na dôležitosť
patch testu, ktorým skontrolujete, ako vaša pokožka reaguje na nové produkty. Hoci hromadenie kozmetiky môže pôsobiť ako vrcholný luxus, treba vedieť, čo je už priveľa... V opačnom prípade
riskujete alergickú reakciu, prípadne jednotlivé produkty nepreniknú do pokožky, ak ich nanášate príliš veľa naraz.
Riešenie: 20-kroková rutina nie je zárukou zdravej pokožky. Ak máte nové produkty, začleňte ich do
vašej rutiny postupne a snažte sa zostaviť si ju tak, aby v nej bolo menej produktov, ktorých účinnosť otestujete v priebehu niekoľkých týždňov.
4. Nesprávne kombinujete produkty a zložky
Ak už aj máte plnú poličku kozmetiky, dbajte na
dôležitosť správneho poradia používania jednotlivých produktov starostlivosti o pleť. V článku na webe upozorňujeme aj na problematiku toho,
ktoré aktívne látky sa nekombinujú v rutine. Niektoré produkty a účinné látky v nich sa občas navzájom rušia – inokedy sa ich sila znásobí a spôsobí podráždenie alebo poškodenie pokožky.
Riešenie: Dobre si naštudujte informácie o jednotlivých produktov, denný čas, kedy ich treba nanášať, a tiež články o tom, ktoré produkty a ingrediencie spolu môžete vrstviť a ktoré nie. Na základe toho si spracujte rozvrh, ktorým sa budete riadiť.
5. (Pod)vedome si chytáte tvár a škriabete vyrážky
Jeden z mála zlozvykov, ktorý si často ani neuvedomujeme a vedie nás k nemu stres či sústredenie, niekedy aj nuda. Jednak si kvôli nemu môžete šíriť zápal po tvári, jednak môže škriabanie tváre viesť k zjazveniu tváre a nakoniec skončíte s pigmentovými škvrnami, prípadne s akné rozšíreným na viacerých miestach tváre.
Riešenie: Nedotýkať sa a netrhať! Alebo
zalepiť :).
6. Spoliehate sa na sebadiagnózu
Ak máte kožný problém, nebuďte sám sebe lekárom, ale zverte sa do rúk odborníka. Je jasné, že na internete nájdete mnoho osvedčených kozmetických rád, influencerov, ktorí vám poradia desiatky úžasných produktov, ale pamätajte na jedno – je to len kozmetika, nie liečba.
Riešenie: Vážny kožný problém je nutné riešiť s dermatológom, čo bude pre vás nielen účinnejšie, ale často ušetríte aj kopu peňazí, ktoré by ste inak investovali do desiatok bezvýsledných kozmetických produktov. Zároveň zvážte diagnostiku pleti, vďaka ktorej zistíte, aký máte typ pleti, a tak si budete vedieť lepšie vyberať produkty presne pre vás.
7. Doprajete si minimum spánku
Spánková deprivácia je diagnóza, ktorú netreba brať na ľahkú váhu, pretože spôsobuje stres, ktorý môže zhoršiť stav rôznych kožných ochorení vrátane ekzémov, akné či psoriázy. Veď ide o čas, keď vaše telo prechádza prirodzenou „sebaopravou“, výsledkom ktorej je aj zdravo vyzerajúca pleť.
Riešenie: Je celkom prosté –
choďte skôr spať a spite minimálne 7 – 9 hodín. Eliminujte tiež sledovanie televízie a mobilu tesne pred spaním.
8. Idete do postele bez umytej tváre
V súvislosti s čistením tváre existuje hneď
niekoľko chýb, ktoré môžu spôsobiť, že vaša rutina nebude efektívna. Tento prešľap je však zo všetkých najhorší. Ak necháte pokožku „marinovať“ v mejkape, nehovoriac o dennom nahromadení mazu, môžete sa zobudiť s katastrofálnou pleťou, najmä ak ste náchylní na akné.
Riešenie: Vždy
večer a po tréningu či cvičení si pleť dôkladne vyčistite od povrchových zvyškov, prebytočného mazu a špiny. Podľa potreby zvážte aj
dvojité čistenie pleti. Vhodné je aj ranné čistenie, ale nepovažuje sa nevyhnutnosť napríklad u ľudí s veľmi suchou pleťou.
9. Príliš veľa času trávite pred obrazovkami
Okrem toho, že vás sledovanie televízie a ťukanie do mobilu neskoro večer oberá o kvalitný spánok, klinické štúdie dokázali, že modré svetlo z prirodzeného i umelého žiarenia z displejov, obrazoviek a umelého osvetlenia majú negatívne účinky aj na sietnicu oka a pokožku ľudí, pretože zvyšujú produkciu kyslíkových radikálov.
Riešenie: Znížte jas obrazoviek a displejov a zahrňte do rutiny produkty s antioxidantmi, ktoré pomáhajú odbúravať kyslíkové radikály (kyselina ferulová, vitamíny C a E, niacinamid, koenzým Q10 atď.).
10. Ignorujete krk a hrudník
A práve krk a hrudník patria medzi oblasti pokožky tela, ktoré
vykazujú prvé známky starnutia. Nie je prekvapením, že sú to tiež oblasti, na ktoré pri svojich rutinách zabúdame.
Riešenie: Snažte sa každý produkt v rutine naniesť aj na krk a dekolt, samozrejme, vrátane SPF.
11. Špinavý telefón máte „nalepený“ na tvári
Pri telefonovaní má azda každý z nás telefón na líci, no vedeli ste, že práve toto zariadenie, bez ktorého nemôžeme žiť, môže našej pleti spôsobiť zmätok? Mobilné telefóny sú živnou pôdou pre baktérie, ktoré vedú k vzniku pupienkov na boku tváre a okolo brady a čeľuste.
Riešenie: Doprajte svojmu telefónu pravidelnú
dezinfekciu antibakteriálnymi obrúskami. Riešením môže byť aj telefonovanie so slúchadlami, prípadne sa snažte držať telefón dostatočne ďaleko od tváre.
12. Používate špinavé štetce a hubky na mejkap či púder
Možno si poviete, načo sa tým trápiť... No ak budete ignorovať čistenie štetcov a hubiek,
môžete skončiť s upchatými pórmi, akné a bakteriálnymi infekciami.
Riešenie: Aspoň
raz za tri týždne vyčistite štetce jemným šampónom (ideálne na čistenie kozmetických pomôcok), dobre ich opláchnite, kým nebudú celkom čisté, a nechajte cez noc uschnúť najlepšie štetinami smerujúcimi nadol, aby z nich stiekla voda. Ak používate navlhčenú hubku na mejkap, umyte ju po každom použití. Pokiaľ však používate suchú hubku, vyčistite ju aspoň raz za týždeň.
13. Zanedbávate skríning znamienok
Zásadný zlozvyk alebo skôr ľahostajnosť voči prevencii sme si nechali na záver, aby zarezonoval zo všetkých najviac... Kožných nádorov je totiž mnoho, nemusí ísť vždy iba o melanóm, čiže rakovinu kože.
Riešenie: Jednou z najlepších vecí, ktorú môžete urobiť pre svoju pleť, je každoročné bezplatné vyšetrenie znamienok, ktoré je prevenciou kožných nádorov. Ak ste ešte neboli na preventívnej prehliadke,
určite nečakajte na správny čas a objednajte sa k svojmu dermatológovi už dnes.
Zhrnutie zlozvykov číslom 13 ani zďaleka nekončí... My vás upozorňujeme na tie najzásadnejšie, ktoré ak úspešne porazíte, výsledkom môže byť zbavenie sa niektorého z problémov, ktorý trápi vašu pokožku. Ba dokonca vám vykorenenie niektorých zlozvykov môže zachrániť život, zlepšiť spánok či donútiť vás premýšľať nad udržateľnosťou vašej kozmetickej rutiny. Určite o tom pouvažujte ☺.