Normálna či mastná pokožka na tvári, avšak v okolí nosa, hlavne pri nozdrách, suché miesta so šupinkami. Okolie nosa predstavuje obzvlášť citlivú oblasť pokožky, čo však môže byť dôvodom vzniku takýchto miest a čo možno urobiť pre ich odstránenie?
Najčastejšie dôvody vzniku suchej a šupinatej pokožky
- Používanie vreckoviek – Počas nádchy a prechladnutia siahame po vreckovkách častejšie ako obvykle. Práve opakovaným fúkaním a utieraním nosa dochádza k treniu pokožky v jeho okolí, čo má za následok podráždenie a vysušenie kože.
- Klíma – V suchom zimnom období sa prirodzene z pokožky odvádza vlhkosť. Umelé vnútorné kúrenie prispieva k dehydratácii a následne vysušovaniu a odlupovaniu pokožky. Okolie nosa je obzvlášť náchylné na dehydratáciu, pretože predstavuje jednu z najcitlivejších oblastí pokožky. Vhodným doplnkom je preto zvlhčovač, ktorý dopomôže k vlhšiemu vzduchu a chráni pokožku pred popraskaním a vysušením.
- Produkty s obsahom alkoholu – Pozornosť je potrebné upriamiť aj na prísady, ktoré naše prípravky na pleť obsahujú. Dráždivé látky ako alkohol zapríčiňujú vysúšanie pokožky a následne jej odlupovaniu v citlivých oblastiach, akými je práve okolie nosa či úst.
- Spálená pokožka – Dlhšie strávený čas na slnku môže mať za následok spálenie pokožky. Tá je následne suchšia ako zvyčajne a môžu sa objaviť aj šupinky.
- Silné aktívne látky – Pri prispôsobovaní pleti na nový produkt s aktívnymi látkami (napr. retinoidmi) môže nastať vysušenie alebo odlupovanie pokožky na citlivých miestach.
- Nadmerná exfoliácia – Predstava, že exfoliáciou pomôžete pleti zbaviť sa šupiniek, je chybná. Veľmi častá exfoliácia môže, naopak, stav ešte zhoršiť.
- Periorálna dermatitída – Častá vyrážka, ktorá postihuje predovšetkým dospelé ženy. Prejavuje sa svrbivými či jemnými malými hrčkami v okolí úst, očí a nosa. V takomto prípade je potrebné kontaktovať dermatológa.
Ako možno odstrániť suché miesta so šupinkami?
Ak sa na vašej pleti vyskytnú oblasti so suchou, odlupujúcou sa pokožkou, odporúča sa aplikovať na ne silne hydratačný krém a to 2x denne – ráno aj večer. Zloženie produktu by malo predovšetkým obsahovať
okluzívne zložky ako Petrolatum (vazelína), Dimethicone (dimetikón), Paraffinum Liquidum (minerálny olej), Lanolin (tuk z ovčej vlny) alebo včelí vosk, ktoré uzamykajú vlahu v pleti. Okluzanty vytvoria ochrannú bariéru, ktorá zabraňuje odparovaniu vody, čím výrazne zlepšujú hydratáciu pokožku. Medzi ďalšie významné hydratačné zložky patrí
glycerín, ceramidy a pantenol, ktoré účinne hydratujú a obnovujú kožnú bariéru.
Ak práve doma nemáte žiaden upokojujúci či regeneračný prípravok, môžete si poradiť i s bežnými kuchynskými prísadami ako
olivový, kokosový, jojobový olej alebo bambucké maslo.
-
La Roche-Posay
La Roche-Posay Cicaplast Baume B5+ Upokojujúci a reparačný balzam
Účinný upokojujúci balzam pre suchú a podráždenú pokožku s obsahom okluzívnej zložky Dimethicone zabraňujúcej strate vlhkosti. Zloženie s pantenolom a Madecassoside prispieva k regenerácii kožnej bariéry a hojeniu pokožky. Nemastná textúra sa ľahko rozotiera a nezanecháva biele stopy. Vďaka univerzálnemu charakteru je vhodný na tvár, telo i pery.
Viac o produkte
-
Eucerin
Eucerin Aquaphor Regeneračná masť
SOS intenzívna regeneračná masť pokožku upokojuje a okamžite hydratuje. Obsahuje látku Paraffinum Liquidum, ktorá zadržiava vlhkosť v pokožke. Je tiež obohatená o glycerín, ktorý pleť hydratuje a spolu s pantenolom urýchľuje regeneráciu, nápravu a výživu pokožky.
Viac o produkte
Ak takýto stav bude pretrvávať aj naďalej, je potrebné navštíviť dermatológa. Nezabúdajte, že
v starostlivosti o pleť je menej viac a preto to netreba preháňať ani s nadmernou hydratáciou. Je lepšie aplikovať tenšiu vrstvu, pretože nadmerné množstvo produktu môže už aj tak podráždenej pleti spôsobiť ďalšie ťažkosti ako vyrážky a začervenanie. Zároveň konzumácia potravín bohatých na Omega-3 mastné kyseliny (napr. losos, makrela) a antioxidanty (tmavá čokoláda, kurkuma, lesné plody alebo zelený čaj) prispieva k udržaniu hydratovanej pokožky.