Dlhšie pôsobenie neznamená vyššiu efektivitu, existujú však výnimky

nazov
meno
Alžbeta
Každý z nás už zrejme veľakrát premýšľal o správnom načasovaní jednotlivých krokov beauty rutiny. Aký časový odstup treba dodržať medzi aplikáciou dvoch kozmetických produktov, ak z nich chceme vyťažiť maximum? Komplexný výskum, ktorý by nám ponúkal jednoznačnú odpoveď, neexistuje, môžeme sa však riadiť radami odborníkov. Aký postup teda odporúčajú?
 
Väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že stačí, ak počkáme, kým aplikovaný produkt nezaschne, t. j., kým sa nevstrebe do našej pleti. Pod týmto časom si však rozhodne netreba predstavovať desiatky minút. Vo väčšine prípadov ide len o pár minút či dokonca sekúnd.

Dlhšie pôsobenie  nie vždy znamená vyššiu efektivitu

Mnohí z nás majú pocit, že kozmetické produkty treba po aplikácii nechať poriadne pôsobiť, aby sme tak dosiahli ich lepší efekt. O tomto nepísanom pravidle však dodnes neexistujú žiadne vedecké dôkazy. Vo všeobecnosti sa síce odporúča dopriať jednotlivým produktom 1 až 2 minúty na vstrebanie, no dôvodom nie je dosiahnuť ich lepší efekt. Cieľom je vyhnúť sa nežiaducemu žmolkovaniu a dosiahnuť, aby sa produkty určené na lokálne použitie stihli vstrebať tam, kam majú.

Pri nesprávnom vrtsvení produktov sa môžu vytvoriť žmolky

Dokáže naša pokožka absorbovať viacero kozmetických produktov naraz?

Áno, dokáže, a dokonca jej to ide veľmi dobre! To je aj dôvod, prečo nemusíme medzi ich aplikáciou čakať desiatky minút. Naša pokožka totiž dokáže spracovať hneď niekoľko účinných zložiek súčasne, vďaka čomu sa účinky jednotlivých výrobkov vzájomne neblokujú a ani sa nijako negatívne neovplyvňujú. Niektorí sú však opatrní a medzi jednotlivými aplikáciami si doprajú kúsok času, iní zas uprednostňujú aplikáciu v tesnom slede za sebou, aby tak pleť doslova napumpovali tým, čo potrebuje. Postup, ktorí zvolíme, je teda výlučne našou voľbou.

TIP: Počas beauty rutiny si každý z nás volí spôsob, ktorý mu najviac vyhovuje. Niektorí z nás si preto kozmetické produkty ešte pred aplikáciou ručne zmiešajú do jednej konzistentnej zmesi, a až následne si ich aplikujú na pleť. Aj takáto aplikácia je v poriadku nehovoriac o tom, že môže výrazne šetriť čas, dávajte však pozor na to, čo s čím miešate.

Ako je to s AHA a BHA exfoliantmi? 

Beauty kombinácie AHA a BHA kyselín s inými kozmetickými produktami sa mnohí obávajú, no verte, že môžete byť celkom pokojní. Kvalitný exfoliant bude totiž fungovať presne tak ako má bez ohľadu na to, aké produkty naň ďalej nanesiete či ako dlho počkáte, kým naň nanesiete ďalší kozmetický produkt.

Iní zas majú obavy z toho, že niektoré z kozmetických produktov, ktoré používajú, môžu spôsobiť zmenu hladiny pH u AHA alebo BHA kyselín, čím automaticky znížia alebo dokonca zmenia ich účinky na pleť. Tohto rizika sa však nemusíte báť. pH kozmetických produktov sa totiž nemení tak rýchlo, a najmä nie vtedy, ak aj ostatné produkty starostlivosti o pleť, ktoré používate, majú kyslú alebo neutrálnu hladinu pH. A tú by mali mať všetky kozmetické produkty, ktoré používate, nakoľko aj pH pokožky je prirodzene kyslé.

Niekoľko výnimiek - kedy radšej počkať?

Nie je vylúčené, že počas praxe zistíte aj ďalšie výnimky, kedy by ste s kombinovanou aplikáciou jednotlivých kozmetických produktov mali radšej počkať. Počas beauty rutiny sa totiž môže stať, že niektoré produkty sa budú žmolkovať. V takomto prípade môže byť lepšie medzi jednotlivými aplikáciami chvíľu počkať, nechať prvý produkt poriadne vstrebať a až potom pokračovať aplikáciou ďalších produktov. Výnimky pri aplikácii pritom platia pri nasledovných produktoch:

1. SPF krém. Problém so žmolkovaním môže nastať napríklad pri aplikácii SPF krému, ktorý na pleť aplikujeme VŽDY až na konci rannej beauty rutiny, a to po poriadnom vstrebaní ostatných produktov. Má to jeden dôvod: ak sa ochranný krém zmieša s inými výrobkami, jeho zloženie sa zriedi, čím sa stáva menej účinným. To isté platí aj o následnom aplikovaní mejkapu.

To znamená:  hydratačný krém → počkať, kým sa krém vstrebe → SPF krém → počkať 3-5 min → Mejkap

TIP: Ak máte mejkap alebo hydratačný krém so SPF 30 alebo viac, nemusíte čakať, ale SPF, samozrejme, potrebujete.

2. Topické prípravky na predpis. Ďalšou výnimkou, ktorej určite treba nechať pár minút na vstrebanie, sú topické lieky na predpis, t. j. napríklad lieky proti akné. Nezabúdajte, že pred aplikáciou iných produktov musia byť tieto úplne absorbované, inak sa stávajú neúčinnými. Počas liečby akné treba preto nechať účinné látky chvíľu pôsobiť a až potom na ne nanášať krémy a ďalšie prípravky.

3. Produkty s obsahom benzoylperoxidu. Ak používate produkt obsahujúci benzoylperoxid, je najlepšie počkať, kým sa úplne nevstrebe, a až potom naniesť sérum či hydratačný krém. Benzoylperoxid totiž pôsobí najlepšie vtedy, keď sa do pokožky vstrebe ako prvý. Buďte však pokojný, jeho vstrebanie trvá len niekoľko sekúnd. 

S otázkou načasovania si preto nerobte zbytočné vrásky. Pamätajte, že aj podľa odborníkov je oveľa dôležitejšie poradie, v akom jednotlivé produkty navrstvíte než čas, ktorý im doprajete na vstrebanie. Produkty starostlivosti o pleť preto aplikujte od tých s najredšou textúrou až po tie najhustejšie, resp. od najľahších produktov až po tie s najťažšou konzistenciou a verte, že všetko bude v poriadku.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť