Vytláčanie akné je naozaj zlý nápad – ale ak musíte, tu sú návody, čo robiť a čo nerobiť

nazov
meno
Katarína
Keď uvidíte pupienok na vašej tvári, je až neuveriteľne lákavé ho vytlačiť, ba poniektorí si pupienky aj praskajú – vedome či nevedome. Áno, znie to dosť hrubo, áno, dermatológovia z toho nie sú nadšení, a do tretice, áno, robíme to často, hoci si to niekedy vôbec neuvedomujeme. Lebo chytanie a škrabkanie tváre je zvyčajne našou podvedomou reakciou na stres, nudu, sústredenie...

Predpokladáme, že každý sa už v živote stretol s esteticky nevábnou vyrážkou. Len si spomeňte na moment, keď ste sa pred dôležitým stretnutím zobudili s veľkou vyrážkou na čele a, povedzme, s hŕstkou malých okolo pier – čo iné vám ostávalo?! Sedieť a čakať, vediac, že vyrážka rastie a môže kedykoľvek prasknúť? Väčšinou ste problém vzali do vlastných rúk. Bolo to však správne?
...

Prečo by ste sa mali vyhnúť vytláčaniu pupienkov?

1. Lebo zápal dostanete do hlbších vrstiev kože

Je nepochybne najbezpečnejšie nechať pupienok prirodzene sa uzdraviť bez dotýkania a vytláčania. Keď totiž vytláčate pupienok, môžete odčerpať trochu hnisu – no ako ho vytláčate, hnis a pupienkové jadro (akási zátka odumretých kožných buniek, baktérií a mazu) sa nevytláča iba hore a von z kože, ale tiež sa tlačí dole do póru. Vyvíjaný tlak tiež môže spôsobiť prasknutie steny pórov pod povrchom vašej pokožky, čím sa umožní šírenie infikované materiálu do hlbšej vrstvy kože – dermis. Takže si spôsobíte viac škody ako osohu.

2. Lebo si pupienok ešte väčšmi podráždite a vznikne uzlík alebo cysta.

Tak ako uvádzame – ak si myslíte, že ste pupienok vytlačili a nastal proces hojenia, je dosť pravdepodobné, že vás o pár hodín bude čakať nepríjemné prekvapenie. Pupienok môže byť väčší, opuchnutejší a bolestivejší a pri ňom sa môže objaviť aj ďalší pupienok. Z pupienka sa môže vyvinúť vážnejší typ, ako je uzlík (tvrdá, červená, bolestivá škvrna hlboko v pokožke) alebo cysta. Najzávažnejšou formou sú práve cysty, lebo sú veľké a bolestivo zapálené. Vyvíjajú sa, keď sa okolo infekcie v dermis vytvorí membrána, ktorá vytvorí hrudku naplnenú tekutinou. Cystické akné vždy zverte do rúk dermatológa.

3. Lebo zvýšite pravdepodobnosť vzniku jaziev po akné

A to je jeden z častých, nepríjemných a dlhodobých účinkov vytláčania pupienkov. Vždy, keď je vaša koža poškodená, existuje možnosť, že pri jej hojení dôjde k strate tkaniva. Čím väčšie je poškodenie pokožky, tým väčšia je šanca na stratu tkaniva. A práve strata tkaniva spôsobená zápalom má za následok vznik tmavých škvŕn na pokožke, ktoré sa nazývajú pozápalová hyperpigmentácia.
 

Takto to nikdy nerobte!

V prvom rade si treba uvedomiť rozdiel medzi praskaním a vytláčaním pupienkov – sú to dve veľmi odlišné činnosti a zvyčajne je ich „domáci“ scenár nasledovný:
  • Praskanie pupienkov – na tvári uvidíte bielu hlavičku a po zvážení osobných schopností a zručností sa odhodláte do akcie dostať ju von. Hlavne rýchlo. V tom najhoršom scenári to spravíte nechtom. Podarí sa vám to, čo ste si zaumienili, a pokračujete v zabehnutom dni.
  • Vytláčanie pupienkov – na tvári uvidíte červený zapálený pupienok (alebo skôr pupáčisko) a odhodláte sa na akciu, ktorá nebude jednoduchá. Samozrejme, hlavným nástrojom sú nechtíky. A zrazu zbadáte ďalší pupienok a scenár sa zopakuje. Nie je to nič príjemné, uvažujete, prečo vás vaša pokožka tak neznáša. Po celej procedúre pokračujete v bežnej dennej rutine a, samozrejme, sem-tam si nedbanlivo chytíte tvár neumytými prstami, aby ste sa uistili, či sa zápal zmiernil a odpuchol. Koniec dňa prináša desivé rozuzlenie – pozeráte sa do zrkadla a vidíte dôsledky „pustošenia“, ktoré sú zlé... Veľmi zlé.
...
Oba scenáre obsahujú niekoľko zásadných chýb, pričom dobré výsledky môžete dosiahnuť pomocou jednoduchých pokynov. Vždy však myslite na to, že každá pokožka je iná a efekt nemusí byť vždy rovnaký.

Kedy má vytláčanie „zelenú“?

Ideálne riešenie, ako sa zbaviť pupienka, je počkať, kým sa zahojí sám (prípadne pomocou účinných protizápalových látok). Pupienok totiž obklopujú baktérie, ktoré sa zachytávajú vo vrstvách kože. Vytlačením pupienka sa tieto baktérie uvoľnia na vašu tvár a to nie je dobré. Ak sa však predsa len chystáte vytlačiť pupienok, postupujte podľa pokynov, ktoré budú pre vašu pokožku bezpečnejšie:

Postup, ako odstrániť pupienky s bielymi hlavičkami (tzv. white head):

Ak pozorujete tvorbu pupienkov, ktoré majú na povrchu hlávku s bielym hnisom, môžete sa rozhodnúť vyskúšať voľnopredajnú kyselinu salicylovú alebo liek na predpis s benzoylperoxidom, pretože tieto zložky znižujú zápal a uľahčujú proces hojenia. Ak sa rozhodnete pre extrakciu, postupujte takto:
  1. Najprv si dôkladne umyte ruky, aby ste pupienok nenakazili baktériami z rúk.
  2. Vydezinfikujte tenkú ihlu alebo špendlík alkoholom. Opatrne ho zasuňte šikmo do najširšej časti pupienka. Keď to robíte, nemali by ste pociťovať žiadnu bolesť a nemala by vám ani tiecť krv.
  3. Pomocou vatovej tyčinky alebo gázy vypustite pupienok. Pozor, nikdy nepoužívajte nechty, iba brušká prstov! Namiesto toho, aby ste sa snažili vytlačiť z neho baktérie a hnis, držte pokožku napnutú, aby vám ďalšie vrstvy pokožky pupienok samy vypustili. To vám pomôže zabrániť vtlačeniu baktérií späť do pokožky.
  4. Vydezinfikujte oblasť pupienka pomocou adstringentného roztoku na báze alkoholu (napr. pleťová voda s alkoholom).

Postup, ako odstrániť čierne bodky (tzv. black head):

Ak sú hnis a baktérie vnútri póru vystavené vzduchu, sčernejú a vytvárajú pustuly (vriedky s hnisavým stredom) nazývané čierne bodky. Keďže baktérie a hnis sú už vonku, čierne hlavičky sa extrahujú ľahšie ako biele hlavičky. Postup je takýto:
  1. Začnite nanesením produktu s kyselinou salicylovou alebo benzoylperoxidom na miesto vašej čiernej bodky. Počkajte približne 20 minút. Tieto účinné látky dokážu uvoľniť všetky zachytené nečistoty alebo hnis, ktoré sa chystáte odstrániť.
  2. Dôkladne si umyte ruky mydlom alebo teplou vodou.
  3. Pomocou vatových tampónov jemne zatlačte na obe strany v okolí čiernej bodky. Rovnako ako v prípade odstraňovania bielych bodiek, používajte brušká prstov, nie nechty. Myslite na to, aby ste nestlačili čiernu bodku. Pôsobením takéhoto tlaku by sa mali všetky nečistoty z póru uvoľniť.
  4. Pomocou adstringentného produktu na báze alkoholu dezinfikujte oblasť okolo čiernej bodky (napr. pleťová voda s alkoholom).

Toto po vytláčaní nikdy nerobte:

  • nechytajte si tvár
  • neaplikujte si hneď mejkap, pretože aj ten dokáže zachytiť a znovu zaviesť baktérie do pórov
  • nečistite si pleť sonickými čistiacimi prístrojmi s agresívnymi kefkami alebo vysávačmi na póry, pretože si zápal môžete rozšíriť po celej pleti

Toto môže zmierniť zápal po vytláčaní:

Kedy domáce odstraňovanie vyrážok neprichádza do úvahy?

Existujú typy vyrážok, ktoré by ste nikde nemali skúšať vytláčať, praskať, chytať ani inak manuálne extrahovať. Patrí medzi ne už spomínané cystické akné – vyrážky hlboko pod povrchom kože. Nemajú bielu ani čiernu bodku, niekedy sú celkom neviditeľné, inokedy červené, no väčšinou vždy boľavé – z čoho vyplýva, že nie sú pripravené na „otvorenie“. Dôsledkom takéhoto manuálneho vytláčania by mohlo vystavenie vnútorných vrstiev pokožky baktériám a iným dráždivým látkam. Zároveň tým oddialite hojenie, čo môže viesť k vzniku ďalších pupienkov a v najhoršom prípade k trvalému zjazveniu tváre.

Ako si hĺbkovo vyčistiť póry (bez nepríjemného vytláčania):

Domáce manuálne vytláčanie pupienkov nemusí vždy „vypáliť“ tak, ako si predstavujeme. Našťastie, existuje niekoľko alternatív, ktoré sú účinné.
  • produkt

    Revolution Revolution Skincare 2% Salicylic Acid

    Heureka Notino Alza Elnino Vivantis

    Na vyčistenú tvár naneste toner alebo sérum s BHA kyselinou. Pleťové sérum od značky Revolution je určené na boj s nedokonalosťami. Obsahuje kyselinu salicylovú, ktorá je dokáže preniknúť hlboko do póru a jemne rozpustiť všetky nečistoty. Po nanesení počkajte aspoň 20 – 30 minút.

    Viac o produkte
  • produkt

    The INKEY List The INKEY List Kaolin Clay Mask

    Sephora.cz Cult Beauty

    Aby ste všetky nečistoty z pórov dostali von, použite na pleť ílovú masku, ktorá je zvláčňujúca a hydratačná. Môžete napríklad vyskúšať čistiacu masku na tvár s kaolínom a výživným glycerínom.

    Viac o produkte
  • produkt

    Cosrx COSRX Acne Pimple Master náplaste na akné

    Notino Avel YesStyle

    Hydrokoloidné náplasti bojujú s akné a s pigmentovými škvrnami. Minimalizujú výskyt zápalových procesov, začervenania, aby pokožka ostala čistá, svieža a upokojená. Výrobca uvádza, že sa dajú nosiť aj pod mejkapom.

    Viac o produkte
  • produkt

    The Ordinary The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1%

    Heureka The Ordinary Notino Sephora.cz Lookfantastic Cult Beauty

    Pleťové sérum od značky The Ordinary je vhodné pre mastnú a problematickú pleť. Pomáha viditeľne zmenšovať póry, vyrovnáva tón pleti a používať sa môže aj na pigmentové škvrny. Produkt tiež pomáha hojiť akné a kontrolovať tvorbu mazu.

    Viac o produkte

Alebo choďte na extrakciu k dermatológovi alebo ku skúsenej kozmetičke. Tí vám pomôžu odstrániť pupienky pomocou špeciálnych prístrojov v sterilnom prostredí. Tento postup zároveň znižuje riziko opätovnej infekcie vašej pokožky inými baktériami.

Alebo kašlite na vytláčanie, poraďte sa s dermatológom o šetrnejšej a zároveň dlhodobo účinnej alternatíve. Úprimne – v podstate ide o najideálnejší a najlacnejší model, ako riešiť pretrvávajúce problémy s akné a zápalmi. Dermatológ vám totiž môže predpísať účinné liečivo (benzyolperoxid, kyselinu azelaovú, adapalén, v ťažších a dlhodobo pretrvávajúcich prípadoch akné aj izotretinoín), ktoré vám sčasti (a možno aj celkom) preplatí zdravotná poisťovňa a váš problém bude zažehnaný. K tomu si ešte rozvrhnite kvalitnú kozmetickú rutinu a zanedlho nebudete musieť nič vytláčať, lebo vyrážky budú minulosťou. ☺
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť