Niektoré nedokonalosti pleti sú považované za problém, ktorý treba neodkladne riešiť, iné sa zas vnímanú ako jej prirodzená súčasť, i keď z ich prítomnosti nie sme dvakrát nadšení. Príkladom takejto “normálnej nedokonalosti” pleti sú aj čierne bodky, resp. otvorené komedóny.
Mnohí sa až priveľmi snažíme, aby zmizli, problémom však je, že často na boj proti nim volíme nesprávne kroky. Čo teda proti čiernym bodkám pomáha a čo nie?
...
Čo sú to čierne bodky?
Čierne bodky, alebo
otvorené komedóny, sú rozšírené póry, ktoré sú vyplnené olejom a odumretými bunkami pokožky. V momente, keď sa ich obsah dostane na povrch pokožky a príde do kontaktu so vzduchom, zoxiduje a mení svoju farbu na čiernu. Aj preto sa čierne bodky zvyknú označovať ako “blackhead“. Spolu s pórmi s bielou hlavičkou patria do “rodiny akné”, výhodou však je, že oproti červeným, na pohľad rozpáleným a bolestivým vyrážkam s nimi nie je spojené riziko zápalu.
Kde sa čierne bodky najčastejšie vyskytujú?
Čierne bodky sa zvyčajne vyskytujú tam, kde sú póry najpočetnejšie, teda na nose a v celej oblasti T-zóny. Menej často sa zvyknú objavovať aj na pleciach, chrbte, hrudníku a vo vnútri ušnice.
Prečo čierne bodky vznikajú?
Najčastejším dôvodu vzniku čiernych bodiek je genetika. Okrem toho k ich vzniku často prispievajú aj hormóny a zvýšená konzumácia mliečnych výrobkov či cukru.
Ako sa zbaviť čiernych bodiek?
Pravdou je, že vzniku čiernych bodiek nevieme úplne predísť. Dobrou správou ale je, že ich vznik dokážeme úspešne eliminovať. Najlepší a najjednoduchší spôsob, akým vieme dostať vznik čiernych bodiek pod krolu, je pritom cielená starostlivosť o pleť. Čo teda použiť na čierne bodky? Toto sú zložky, ktoré nám pomôžu:
1. Kyselina salicylová (BHA)
Za jedného z najúspešnejších bojovníkov proti čiernym bodkám je považovaná kyselina salicylová. Je totiž rozpustná v oleji, vďaka čomu preniká do pokožky hlbšie než kyseliny rozpustné vo vode (napríklad glykolová). Kyselina salicylová tak dôkladne čistí póry od olejov a od odumretých zvyškov kože, vďaka čomu čierne bodky nielen odstraňuje, ale aj účinne zabraňuje ich vzniku.
-
Benton
Benton Aloe BHA Skin Toner
Účinným spôsobom, ako odstrániť čierne bodky z nosa či z iných častí tváre, je používať hydratačný a jemný exfoliačný toner Benton Aloe BHA Skin Toner. Jeho zloženie s obsahom 0,5 % kyseliny salicylovej pôsobí na pleť upokojujúco a zároveň ozdravujúco. Okrem blahodarného betaglukánu a extraktu a šťavy z Aloe Vera je v jeho zložení zahrnutý aj filtrát zo slimačieho sekrétu, ktorý pleť viditeľne hydratuje a pôsobí aj na zlepšenie jej textúry.
Viac o produkte
2. Retinoidy (Vitamín A)
Okrem omladzujúceho efektu retinoidy účinne pôsobia aj v boji proti čiernym bodkám. Sú to deriváty vitamínu A, ktoré nielen znižujú zápal, ale účinne zabraňujú aj upchávaniu a blokovaniu pórov tým, že zvyšujú premenu kožných buniek.
-
The INKEY List
The Inkey List Retinol Serum
Čierne bodky na nose a v oblasti tváre môžete eliminovať aj pleťovým sérom The Inkey List Retinol Serum s obsahom retinolu. Jeho hlavnou zložkou je retinol (vitamín A) podporujúci tvorbu kolagénu, vďaka čomu sa toto sérum stáva aj anti age bojovníkom. Okrem toho urýchľuje obnovu pleťových buniek, zjednocuje tón pleti a vyhladzuje vrásky, čoho výsledkom je mladšie pôsobiaca, rozžiarená a vyživená pleť.
Viac o produkte
3. Niacinamide (Vitamín B)
Niacinamide je veľmi prospešný vitamín, ktorý udržiava póry stiahnuté a zmenšuje ich, čím zároveň podporuje aj celkovú kvalitu pleti. Okrem samostatného použitia je vhodný aj ako účinný doplnok ku kyseline salicylovej či k retinolom.
-
The Ordinary
The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1%
Komedóny na tvári nám môže pomôcť odstrániť aj pleťové sérum The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1% s obsahom niacinamidu a zinku. Viditeľne zmenšuje póry a vyhladzuje farebný tón pleti, pričom je jeho zloženie vhodné aj na liečbu a prevenciu pigmentových škvŕn. Okrem toho pomáha hojiť akné a kontrolovať tvorbu mazu. Výhodou je aj jeho zloženie, ktoré je vhodné aj pre mastnú a problematickú pleť.
Viac o produkte
4. Správne čistenie pleti
Dôkladné a pravidelné čistenie pleti je hlavným predpokladom úspešnej prevencie proti vzniku čiernych bodiek, preto by ste ho rozhodne nemali zanedbávať. Dbať by sme pritom mali nielen na večerné, ale aj na ranné čistenie vrátane double cleansingu.
5. Ľahšie konzistencie krémov a SPF, ktoré neupcháva póry
Nezabúdajte, že správna hydratácia tvorí základ správnej starostlivosti o pleť. Voliť by ste preto mali radšej krémy a séra s ľahšou, vodnatejšou konzistenciou, ktoré nespôsobujú také výrazné upchávanie pórov ako ich hustejšie vyrianty. To isté platí aj o SPF krémoch s ochranným faktorom, ktoré by mali tvoriť základ našej dennej beauty rutiny.
-
Kiehl's
Kiehl's Breakout Control Blemish Treatment Facial Lotion
Ak hľadáte krém s ľahšou konzistenciou, môžete vyskúšať napríklad pleťový krém Kiehl's Breakout Control Blemish Treatment Facial Lotion proti prejavom akné. Určený je najmä pre mastnú a citlivú pleť a jeho zloženie je bohaté na zvláčňujúce a hydratačné zložky. Krém okrem toho dobre pôsobí aj na podráždenú pokožku a jeho anti-akné zložky redukujú počet vyrážok a úspešne zabraňujú ich ďalšiemu vzniku.
Viac o produkte
6. Extrakcia čiernych bodiek u odborníka
Čierne bodky na tvári treba vnímať ako prirodzenú súčasť našej pleti. Ak sa však situácia so stavom, prípadne s neustálym vznikom nových čiernych bodiek neustále komplikuje, a zároveň neúčinkuje ani jedna z vyššie uvedených možností, určite sa obráťte na svojho dermatológa. Jedine on vám môže predpísať aj lieky so silnejším účinkom dostupné len na lekársky predpis. Rovnako by ste jeho návštevu nemali odkladať ani v prípade, ak sa vám následkom používania niektorého z odporúčaných zložiek vyskytli na tvári akékoľvek nežiaduce reakcie, napríklad zjazvenie.
...
Čo všetko nefunguje?
Na kozmetickom trhu sa podľa odborníkov stretneme aj s množstvom spôsobov, ktoré nám s odstránením čiernych bodiek nijako nepomôžu.
Príkladom je
maska na čierne bodky alebo rovno
náplasť, ktorej lepidlo nám okrem toho môže spôsobiť ďalšie, nemenej žiadúce kožné problémy.
Rovnakým príkladom je aj “starý dobrý” trik so
zubnou pastou, či
mechanické vytláčanie čiernych bodiek, ktorým si v prípade nesprávneho postupu môžeme spôsobiť nielen nepríjemnú bolesť, ale aj trvalé jazvy.
Neúčinným príkladom je okrem toho aj:
- vysávač na čierne bodky
- jablčný ocot
- citrónová šťava a iné citrusové šťavy
- sóda bikarbóna
- peppermint
- eucalyptus
- obyčajné mydlo
- mechanický peeling
- produkty s obsahom alkoholu
- príliš časté čistenie (2x denne úplne stačí)
- či všetko, čo našu pleť extrémne vysušuje.
Základným pravidlom je, aby ste pri pohľade na svoje čierne bodky vašu pleť neobviňovali z ich vzniku. Sú skrátka jej prirodzenou súčasťou a čím skôr sa to naučíte rešpektovať, tým lepšie. Namiesto negatívnych myšlienok si radšej úprimne odpovedzte na otázku, či venujete dostatok času správnemu čisteniu pleti. Stačí totiž, ak sa spolu s ním chopíte aj niektorej z vyššie uvedených rád a uvidíte, že vaša situácia s čiernymi bodkami sa razom zlepší.