SPF na tvár. Ako si správne vybrať?

nazov
meno
Alžbeta
Jedným z najväčších beauty omylov je, že opaľovací krém, teda SPF, naša pleť potrebuje len počas leta. Ak ste mu doteraz verili aj vy, tak s tým rýchlo prestaňte. Slnko predsa svieti počas celého roka, nielen v lete, keď teploty dosahujú takmer 40°C. Krém s ochranným UV faktorom by mal byť preto alfou a omegou vašej každodennej starostlivosti o pleť. Na jeho výbere by ste si však mali dať poriadne záležať. Ak chceme, aby spĺňal svoj účel, musí byť v súlade nielen s typom našej pleti, ale aj s jej vekom a problémami, ktorými často trpí. 

Slnko je veľmi príjemný spoločník, bez ktorého naše telo stráca zásoby vitamínu D dôležitého najmä ako zásobáreň energie. Okrem pozitívnych vplyvov má však slnko na našu pokožku aj nepriaznivé účinky. Problémom je, že mnohí jeho prítomnosť a vplyv na našu pleť vnímame len počas leta a neuvedomujeme si, že svieti počas celého roka. Výnimkou nie sú ani zimné mesiace, počas ktorých dokáže jeho pôsobením na pokožku spôsobiť nemalé následky.  

Slnko a jeho následky  

Nielen z cudzích, ale aj z vlastných skúseností iste vieme, že slnko našu pleť vyčerpáva, dehydratuje a spôsobuje jej starnutie. Väčšina žien preto s príchodom leta posilní starostlivosť o pleť tým, že do svojej dennej beauty rutiny zaradí nový MUST HAVE prípravkov v podobe opaľovacieho krému na tvár. Ten má vďaka ochrannému faktoru našu pleť chrániť pred škodlivým UV žiarením.

Mýtus: „V zime nepotrebujete opaľovací krém"

Slnko v skutočnosti vyžaruje viacero typov žiarení, medzi inými aj UVA a UVB. S UVB žiarením sa stretávame hlavne počas leta, vtedy, keď slnko svieti silnejšie. S ohľadom na fotoageing, je však pre našu pokožku oveľa škodlivejším práve žiarenie UVA, ktorého intenzita je počas celého roka relatívne rovnaká, bez ohľadu na to, či je leto alebo zima. Žiarenie UVA preniká do kože oveľa hlbšie, preto spôsobuje iný druh poškodenia, než žiarenie UVB. Za priebežné poškodzovanie kože je teda zodpovedné práve žiarenie UVA, preto by sme mali krém s ochranným faktorom, i keď len miernym, používať počas celého roka.

Aký je teda rozdiel medzi UVA a UVB žiarením?

UVA žiarenie má dlhšiu vlnovú dĺžku a spôsobuje trvalé poškodenie kože, starnutie pokožky, starecké pigmentové škvrny a može zapríčiniť rakovinu kože. Preniká aj sklom/oknom.

UVB žiarenie má kratšiu vlnovú dĺžku, spôsobuje spálenie a poškodenie pokožky, tiež môže vyvolať rakovinu kože; je blokované sklom/oknom.

Nielen pre ženy

Vzhľadom na ochranu pred UVA žiarením by sme opaľovací krém rozhodne nemali vnímať len ako súčasť beauty rutiny. V skutočnosti tu totiž nejde len o zachovanie krásnej, ale hlavne zdravej pleti, a tú potrebujú aj muži, nielen ženy. Opaľovací krém s ochranným UV faktorom by mali preto ako súčasť každodennej starostlivosti o pleť používať všetci, s výnimkou batoliat do 6 mesiacov. Ideálne je naniesť ho na tvár, ale aj na dekolt, ruky a každé miesto, ktoré je počas dňa vystavené slnečnému žiareniu. Nanášať ho treba hneď ráno, aby mal možnosť intenzívne chrániť našu pleť počas celého dňa. Ochranný krém pritom treba aplikovať vždy ako posledný krok dennej rutiny, aby ďalšie kozmetické produkty nezmiernili jeho ochranné účinky. 

Dodržujte správne množstvá a intervaly

Pokiaľ pracujete v interiéri, stačí, ak si každé ráno na tvár nanesiete jednu vrstvu ochranného krému. Pamätajte však, že ak sa počas dňa pohybujete v exteriéri alebo vykonávate fyzicky namáhavejšiu prácu, po každých 3-4 hodinách by ste ho mali aplikovať znova. Počas fyzickej aktivity môže totiž vznikajúci pot vyplaviť molekuly ochranného krému z našej pleti, čím sa efekt opaľovacieho krému úplne stratí.

Ako si vybrať?

Prvé, čo vás pri kúpe opaľovacieho krému môže zmiasť, je samotná terminológia. Opaľovacie krémy sa totiž zvyknú bežne označovať ako SPF prípravky (SPF z angl. ako sun protection factor, t. j. slnečný ochranný faktor). Okrem toho treba brať do úvahy vek a typ pleti či prípadné kožné problémy, s ktorými vaša pleť bujuje. Ako si teda vybrať opaľovací krém, ktorý vám bude dokonale vyhovovať? 
  1. SPF faktor. Zrejme každý si už všimol, že opaľovacie krémy sú označené číslom, tzv. ochranným faktorom. Už menej ľudí však vie, čo toto číslo v skutočnosti znamená. Faktor SPF je označením, ktoré nám hovorí, o koľko odolnejšia voči UVB bude po jeho aplikácii naša pokožka v porovnaní s tým, ak by sme tento krém vôbec nepoužili. To znamená, že ak je na flakóne opaľovacieho krému označenie SPF 50, naša pokožka po nanesení krému dokáže UVB  žiareniu odolávať až 50-krát dlhšie, ako pokožka bez použitia krému na opaľovanie. Platí teda, že čím vyššie SPF krém má, tým dlhšie nás dokáže účinne chrániť pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia. 
  2. Všímajte si hodnotenie PA. PA  (Protection Grade) je ďalším z ukazovateľov, rovnako ako SPF faktor, ktorým sa meria účinnosť opaľovacieho krému proti UVA žiareniu. Na vyjadrenie PA faktora sa používa symbol “+“. Čím viac plusových znakov je uvedených pri PA, tým lepšia je ochrana pred UVA žiarením. ‘+’ znamená, že pokožka bude 2 až 4x odolnejsia voči UVA v porovnaní s nechránenou pokožkou a ‘++’ znamená štvor- až osemnásobnú ochranu. Všetky moderné SPF prípravky túto hodnotu uvádzajú.

Minerálne vs. chemické filtre v SPF

1. Fyzikálne/minerálne/anorganické –  absorbujú (cca. 95% žiarenia) a odrazia (cca. 5% žiarenia) slnečné lúče ako zrkadlo, aby ochránili pokožku. Sú spravidla fotostabilné a poskytujú dlhodobejšiu ochranu pred slnečným žiarením.

Patria sem:​ Titanium dioxide,  Zinc oxide

2. Chemické/organické – absorbujú slnečné žiarenie a premieňajú ho na teplo. Väčšinou sú fotostabilné, iba avonbenzone je nestabilný, no dá sa stabilizovať v kombinácii s inými chemickými UV filtrami.

Patria sem: OctylcryleneAvobenzoneOctinoxateOctisalateOxybenzoneHomosalateHelioplex4-MBCMexoryl SX and XLTinosorb S and MUvinul T 150Uvinul A Plus

3. Zmiešané (kombinácia fyzikálnych a chemických filtrov)
 

Ochrana podľa typu pleti


Ak už máte jasno v tom, po ktorom opaľovacom kréme by ste siahli po zohľadnení SPF a PA faktora, potom ste síce na dobrej ceste, no ešte zďaleka nie ste v cieli. Teraz vás čaká tá náročnejšia úloha, a síce, výber opaľovacieho krému podľa typu pleti.
  1. Suchá pokožka. Pre tých, ktorí trpia problémom suchej pokožky, je riešením opaľovací krém s hydratačnými účinkami. Hydratačný opaľovací krém dodá vašej pokožke extra vlhkosť, ktorá je pre suchý typ pleti veľmi dôležitá. Vyhľadávajte krémy, ktoré obsahujú ceramidy, glycerín, kyselinu hyaluronovú alebo med.
    • produkt

      Canmake Tokyo Canmake Tokyo Mermaid Skin Gel UV SPF50+ PA++++

      YesStyle

      Japonská voľba s úžasným zložením bez parfumácie aj alkoholov. Ľahučké SPF s gélovo-krémovou konzistenciou, ktorá sa výborne roztiera a zanecháva pleť zvlhčenú a chránenú. Po nanesení máte naozaj pocit, akoby ste si pleť ovlažili čistou vodou. Je to vďaka arginínu, soľnej forme kyseliny hyalurónovej, jojobovým esterom a rastlinným extraktom. Ďalším benefitom je rozjasnenie pokožky do niekoľkých minút. V kréme sa kombinujú chemické a fyzikálne filtre, ktoré poskytujú širokospektrálnu ochranu pred UVA a UVB žiarením. Skvelá náhrada za Purito.

      Viac o produkte
  2. Mastná pokožka. Ak trpíte problémom nadmerne sa mastiacej pleti, mali by ste sa poobzerať najmä po opaľovacích krémoch s vodným alebo gélovým, nie olejovým zložením. Takýto krém vašej pokožke pomôže udržať matnejší, a pre vás rozhodne príjemnejší povrch a vzhľad. Okrem toho nezaškodí, ak sa poobzeráte po opaľovacích krémoch s prísadami zeleného čaju, výťažkami z čajovníkového oleja či niacinamidu.
    • produkt

      Eucerin Eucerin Sun Gel-Cream Oil Control SPF50

      Heureka Notino DrMax.sk Pilulka Vivantis

      Výborné SPF pre mastnú pleť. Ide o chemické SPF, ktoré obsahuje veľa zmatňujúcich zložiek. Ak nie ste fanúšikom glowy vzhľadu a preferujete matný finiš, tento ochranný krém určite stojí za vyskúšanie. Má ľahkú krémovú textúru a jednoducho sa aplikuje. Ak vás trápi akné, máme dobrú správu. Tento produkt je totiž nekomedogénny, čiže nemá tendenciu upchať póry.

      Viac o produkte
  3. Odolná pokožka. Už z názvu tohto typu pleti vyplýva, že výber opaľovacieho krému bude v tomto prípade podstatne jednoduchšou misiou. V podstate sa jej netýkajú žiadne obmedzenia, preto môžete vyskúšať ktorýkoľvek opaľovací krém, ktorý vás zaujme. V podstate máte úplne otvorené možnosti, a tak môžete experimentovať a zisťovať, ktorý z produktov dostupných na trhu si nakoniec najviac obľúbite.
    • produkt

      La Roche-Posay La Roche-Posay Anthelios SHAKA Fluid SPF30

      Notino DrMax.sk Pilulka

      Najlepšia voľba z lekárne. Ľahučký fluid odolný voči vode aj potu sa rýchlo vstrebáva do pokožky a nezanecháva na nej žiadne biele stopy. Pozitívom je, že je výborný ako podklad pod mejkap, je vhodný aj pre mastnú a zmiešanú pleť, lebo po ňom neostáva mastný film, a navyše má praktické menšie balenie (hoci je trošku drahšie, vydrží pomerne dlho). Problémom je denaturovaný alkohol na druhom mieste v zložení, ktorý môže potenciálne dráždiť citlivú pleť. Inak ide o veľmi obľúbenú voľbu, pričom si ho môžete kúpiť ako SPF 30 aj 50

      Viac o produkte
  4. Citlivá pokožka. V prípade citlivej pokožky je situácia presne opačná od stavu odolnej pokožky, preto by ste pri výbere opaľovacieho krému mali byť maximálne opatrní. Nezabúdajte, že tento prípravok si budete na pleť nanášať každý deň. Vyhýbať by ste sa mali krémom obsahujúcim alkohol, vonné látky, oxybenzón, kyselinu paraaminobenzoovú (PABA), salicyláty či cinamáty. Siahnuť by ste mali po minerálnych typoch opaľovacích krémov s obsahom oxidu zinočnatého či oxidu titaničitého, v kombinácii so zložkami ako je pantenol, alantoín a madecassoside, ktoré upokojujú pokožku.
    • produkt

      Beauty of Joseon Beauty of Joseon Relief Sun Rice Probiotics Sunscreen Spf 50+ PA++++

      Notino Avel YesStyle

      Náš favorit roka 2022 s ryžovým extraktom a s výbornou konzistenciou, ktorá poteší každý typ pleti. Ide o ideálny produkt na reaplikáciu s beautyblendrom, lebo je mimoriadne tekutý. Poskytuje širokospektrálnu ochranu pred UVA a UVB žiarením, hydratáciu a výborne funguje ako podklad pod mejkap. Ak sa s ním však chystáte do vody, treba si ho reaplikovať častejšie, lebo nie je vodoodolný.

      Viac o produkte
  5. Pokožka náchylná na akné. Tak ako pri citlivej alebo mastnej pokožke, aj v prípade pokožky náchylnej na akné je lepšie staviť na opaľovacie krémy s ľahkými a menej dráždivými prísadami. Ideálne je siahnuť po niektorom z minerálnych krémov, pričom môžete okrem krémových foriem vyskúšať aj niektoré gélové prevedenia či opaľovacie krémy vyrobené na vodnej báze.{{57}}

Dobré rady nad zlato

Odhliadnuc od typu pleti, existuje v súvislosti s používaním opaľovacích krémov aj niekoľko všeobecných pravidiel, ktoré by sme mali všetci dodržiavať. Tu sú niektoré z nich.
 
  1. SPF 30 ako minimálny faktor. Slnko je z roka na rok horúcejšie, čím je aj jeho žiarenie, ktoré dopadá na Zem, agresívnejšie. Ak teda chcete vašu pleť chrániť pred jeho účinkami, mali by ste používať opaľovacie krémy s minimálnym SPF 30.
  2. Nespoliehajte sa na make-up. Veľa žien sa spolieha na to, že ak používajú make-up, ktorého zloženie už ochranné zložky opaľovacieho krému obsahuje, nemusia opaľovací krém používať ešte aj ako samostatný prípravok. Treba však vedieť, že v takomto prípade sú ochranné účinky ďaleko menšie než v prípade použitia samotného opaľovacieho krému. Použitie opaľovacieho krému by ste preto nemali zo svojej dennej rutiny vylúčiť ani v prípade, ak ochranné zložky váš make-up naozaj obsahuje. Takáto forma je síce lepšia než žiadna ochrana, želaný výsledok ňou však určite nedosiahnete.
  3. Použitím produktov s rôznym SPF sa ich účinky neznásobia. Vaša pokožka je vždy chránená iba najvyšším SPF, ktorý si na pleť nanesiete, preto je vždy lepšie zvoliť krém, ktorého zloženie dosahuje vyšší SPF faktor. Ak teda použijete dva rôzne opaľovacie krémy, z ktorých každý má SPF 30, neznamená to, že ste chránený SPF 60, ale 30.
  4. Nielen tvár, ale aj uši a viečka. Viečka a uši sú slnku vystavené rovnako veľmi ako samotná tvár, napriek tomu na tieto časti pri nanášaní opaľovacieho krému často zabúdame. Platí pritom, že obe partie sú na spálenie od slnka veľmi náchylné. Dbajte preto na to, aby ste pri každodennej aplikácii opaľovacieho krému natreli dostatočným množstvom aj uši a viečka. 
Ak ešte stále nemáte opaľovací krém zaradený do dennej starostlivosti o pleť, mali by ste tento nedostatok rýchlo napraviť. Treba si uvedomiť, že slnko je naozaj ťažký nepriateľ a bez účinnej ochrany pred jeho žiarením sa môžu všetky ďalšie prípravky starostlivosti o pleť stať bezvýznamné. UVA žiarenie, ktoré na našu pleť pôsobí počas každého dňa totiž hravo zmietne všetky naše úspechy v boji proti starnutiu pod koberec. Ak teda nechcete strácať čas ani peniaze, čo najskôr svoju dennú starostlivosť skompletizujte a doplňte o opaľovací krém. Čím skôr z neho urobíte svoj celoročný MUST HAVE prípravok, tým lepšie.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť