Ktoré aktívne látky sa nekombinujú v jednej rutine?

nazov
meno
Katarína
Vitajte v „mixológii“ starostlivosti o pleť. Predtým, ako sa rozhodnete, aký kokteil aktívnych ingrediencií pleti namixujete v snahe dostať do nej len to najlepšie, na tomto mieste nájdete zopár zásadných informácií o tom, ktoré látky by sa spolu nemali kombinovať v jednej rutine. Či už ste nováčikom, alebo skúseným vyznávačom kozmetiky, majte na pamäti, že nie všetky produkty starostlivosti o pleť spolupracujú. Miešanie ingrediencií bez náležitých znalostí o tom, ako fungujú a s akými ďalšími ingredienciami sa môžu kombinovať, bude nielen stratou peňazí, ale aj času. Ba dokonca môže viesť k frustrácii, ak neuvidíte očakávané výsledky. Ako však zistíte, že zmiešavate nesprávne zložky starostlivosti o pleť?

Všeobecne možno povedať, že kombinácie ingrediencií starostlivosti o pleť, ktoré by ste nikdy nemali kombinovať, spadajú do dvoch kategórií:

1. Existujú také kombinácie, ktoré sa navzájom neutralizujú, a preto sú menej účinné. A efekt je – ako sa dnes s obľubou hovorí – nulitný. Väčšinou ide o látky s rovnakými účinkami, takže nemá zmysel používať ich spolu.

2. Zároveň však existujú aj také kombinácie, ktoré sú spolu príliš silné a pravdepodobne nadmerne stimulujú pokožku a spôsobujú podráždenie. Takáto kombinácia je ľahšie rozpoznateľná, pretože sa prejavuje očividnými príznakmi – pokožka je napnutá, červená, šupinatá, máte pocity pálenia, čiže je zrejmé, že ste si ju nejakým spôsobom poškodili.
S trochou know-how však môžete zefektívniť svoju rutinu. Vrhnime teda trochu svetla na konkrétne kombinácie aktívnych ingrediencií, ktoré spolu nejdú dokopy a môžu spôsobiť nepeknú katastrofu. Začnime úplne od 0...

1. Voda + olej

V starostlivosti o pleť sú pomyselné „jin a jang“ – aj keď sa nikdy nestretnú, navzájom sa potrebujú, aby udržali v pokožke rovnováhu. Fyzikálne zákony sú totiž jasne dané – voda je redšia, olej je hustejší. Sú teda nezlučiteľné, nedajú sa zmiešať dokopy a majú prirodzenú tendenciu sa od seba oddeľovať. Aj keď však majú povahu protikladov, ľudská pokožka ich oba priťahuje. Olej v skutočnosti odpudzuje vodu, takže pokiaľ ide o starostlivosť o pleť, použitie produktu na báze oleja v prvom kroku zanechá na pokožke mastný povlak, ktorý zabráni absorpcii vodných zložiek do pleti. Je to, metaforicky nadnesené, akoby ste si chceli navliecť tričko na kabát :). Stačí si teda zapamätať jedinú zásadnú vec – produkt na vodnej báze má menšie molekuly, preto musí byť v rutine aplikovaný ako prvý, produkt na olejovej báze má väčšie molekuly, takže sa používa v poslednom kroku rutiny. A to je dôkaz, že tieto dve ingrediencie môžu spolu existovať v harmónii, dôležitá je však ich postupnosť v jednej rutine.

TIP: Kľúčový dôvod, prečo sa oleje používajú v poslednom kroku rutiny, je benefit uzamknutia potrebnej vlahy do pokožky. Predstavte si molekuly vody ako uponáhľaných mestských ľudí, ktorí sú rozpŕchnutí kade-tade, náhlia sa v pouličnom ruchu mesta za svojím cieľom. Molekuly oleja si vybavte ako pomaly chodiacich turistov, ktorí sa trpezlivo dostanú všade tam, kde je to potrebné. Nechajte teda produkty na báze vody, aby sa rýchlo dostali tam, kde ich treba, lebo verte, že aj olejové produkty tam v poslednom kroku urobia svoj záslužný podiel práce.

2. Retinoidy + benzoylperoxid

Retinoidy sú neuveriteľne účinné aktívne látky a jedny z najvyhľadávanejších ingrediencií v starostlivosti o pleť, pretože sľubujú zvýšenie hladiny kolagénu v pokožke a vyhladenie vrások. Okrem toho sú tiež vynikajúcou zložkou v boji s akné, pretože zjemňujú vzhľad pórov a eliminujú akné. Benzoylperoxid za retinoidmi vôbec nezaostáva, rovnako efektívne bojuje proti akné, no hlavne znižuje výskyt čiernych a bielych komedónov a tiež červených, zapálených aknóznych vyrážok. Má aj preventívnu funkciu, lebo ničí baktérie, ktoré sa podieľajú na vzniku akné. S benzoylperoxidom sa nemôžu kombinovať z jednoduchého dôvodu – tieto dve aktívne látky v jednej rutine sa navzájom deaktivujú. Benzoylperoxid môže spôsobiť oxidáciu retinoidu, a keď je retinoid zoxidovaný, je menej efektívny. Na druhej strane však klinické štúdie preukázali, že kombinácia benzoylperoxidu a jedného z najmenej dráždivých retinoidov, adapalénu, je veľmi účinná, lebo adapalén zvyšuje penetráciu benzoylperoxidu (ich kombinácia sa nachádza v liečive Epiduo gél od Galdermy, ktorý je viazaný na lekársky predpis). Ideálnym kompromisom je teda nepoužívať bežne dostupné produkty s oboma aktívnymi látkami v jednej rutine, lebo by mohli mimoriadne vysušiť pokožku a ani jedna by nebola pre pleť prospešná. Hoci je zrejmé, že obidva zložky sú skvelé proti akné, spolu im to neklape. V tomto prípade platí staré dobré pravidlo: menej je viac.

3. Retinoidy + vitamín C

Vitamín C je antioxidant, ktorý je vynikajúci na redukciu pigmentácií spôsobených slnečným žiarením. Ak sa však v jednej rutine použije spolu s retinoidmi, nemusí priniesť optimálne výsledky, pretože obe látky sú už samy osebe mimoriadne účinné. Vitamín C je zložka, ktorá je najúčinnejšia v prostredí s kyslejším pH. Retinoidy, naopak, lepšie účinkujú v prostredí so zásaditejším pH. Nekombinovaniu týchto dvoch látok hrá do karát aj fakt, že vitamín C ako antioxidant lepšie funguje cez deň a chráni pleť pred škodlivými účinkami vonkajších vplyvov či pred UV lúčmi. Retinoidy sa používajú výlučne na noc, pretože sú citlivé na slnečné žiarenie. Ich kombinácia v jednej rutine by mohla spôsobiť nepríjemnú kožnú reakciu predovšetkým u ľudí s citlivou pleťou. Skúseným používateľom však môžu poskytovať optimálne výsledky, lebo vitamín C vytvára lepšie prostredie pre retinoidy, ktoré stabilizuje, čím predlžuje ich efektívnosť.

4. Retinoidy + AHA kyseliny

Aj v tomto prípade platí: menej je viac. Retinoidy i AHA kyseliny, medzi ktoré patrí napríklad kyselina glykolová, mliečna alebo mandľová, sa síce môžu vzájomne dopĺňať, pretože stimulujú tvorbu kolagénu, ale obe tiež zbavujú pleť odumretých buniek, a tak môžu v jednej rutine spôsobiť podráždenie alebo kontaktnú dermatitídu. Retinoidy aj AHA kyseliny, hoci len veľmi zľahka, stenčujú hornú vrstvu pokožky (stratum corneum). Ľudia s citlivou pleťou by sa teda mali vyhnúť miešaniu týchto dvoch ingrediencií v jednej rutine. Môžu ich však striedať – retinoidy jeden večer, AHA kyseliny druhý večer.

5. Retinoidy + BHA kyseliny

Pri tejto kombinácii platí rovnaký vzorec ako pri predošlej – použitie retinoidov spolu s BHA kyselinami, medzi ktoré patrí kyselina salicylová, môže byť pre citlivú pokožku príliš agresívne a spôsobiť jej začervenanie a nepríjemné pálenie. Liečba akné kyselinou salicylovou a zároveň aj retinoidmi tiež zapríčiňuje vysúšanie pokožky. Kyselina salicylová rozpúšťa lipidy (tuky) medzi bunkami nielen vo vonkajšej vrstve kože, ako to robia AHA kyseliny, ale aj v mazových žľazách vo vnútornej vrstve kože (dermis). Tieto lipidy následne na seba viažu odumreté bunky pokožky, vďaka čomu sa pokožka hĺbkovo čistí. Retinoidy i BHA kyseliny navyše zvyšujú fotosenzitivitu pokožky, takže netreba zabudnúť na SPF. Aby ste sa teda vyhli podráždeniu pleti, alternujte tieto dve aktívne látky – jeden večer si doprajte exfoliáciu kyselinami, druhý večer zasa podporte obnovu pokožky retinoidmi.

6. Vitamín C + AHA/BHA kyseliny

Táto kombinácia nie je úplne nevhodná, no vyžaduje sa pri nej opatrnosť. V skutočnosti totiž tieto dve ingrediencie môžu spolu dobre fungovať v jednej rutine, pretože majú podobné pH približne 3,5, ale dôležité je používať ich správnym spôsobom, ideálne večer, no nie každý, pričom citlivá pleť by sa mala tejto kombinácii určite vyhnúť. Bezpečným štandardom je používanie kyselín večer, aby cez noc pripravili pleť na rozjasňujúcu dávku vitamínu C, ktorý je vhodné aplikovať nasledujúce ráno

7. Vitamín C + niacinamid

Pre začiatočníkov je to no-no-no! Pre pokročilých uvádzame tvrdenie Prudviho Kaku, vedúceho vedeckého pracovníka spoločnosti DECIEM: „Niacinamid má potenciál ovplyvňovať integritu vitamínu C, čím v podstate znižuje jeho účinok. Táto kombinácia môže zvýšiť pravdepodobnosť začervenania pleti.“ Prudvi vychádza z predpokladu, že niacinamid najlepšie funguje v prirodzenom pH pokožky (5,5), čiže v kombinácii vyvádza vitamín C z jeho komfortnej zóny (pH 3,5). Ak teda máte (oprávnené) obavy, používajte vitamín C vo dne a niacinamid na noc.

8. Peptidy medi + AHA/BHA kyseliny

Peptidy medi sú súčasťou mnohých sér, ktoré je nutné aplikovať po vodných sérach a pred olejovými sérami. Neodporúča sa však kombinovať priame kyseliny s peptidmi medi najmä kvôli citlivosti peptidov na hydrolýzu (chemická reakcia solí slabých kyselín alebo zásad s vodou, pozn. red.), ktorá pretrháva väzby medzi peptidmi, znižuje ich účinnosť a štiepi z nich jednotlivé aminokyseliny. V kyslejšom pH peptidy oxidujú, čím sa narúša ich aktivita v pokožke.

9. Peptidy medi + vitamín C

Peptidy medi veru nie sú kamaráti ani s vitamínom C. Síce obe zložky podporujú tvorbu kolagénu a samy osebe sú skvelé v starostlivosti o pleť, ale pri použití súčasne v jednej rutine sa, nanešťastie, vzájomne rušia – peptidy pri nízkom pH prechádzajú procesmi, ako je deaminácia a oxidácia, čím sa narúša ich efektívnosť. Keďže obe aktívne látky sú účinnými bojovníkmi proti rôznym prejavom starnutia kože, používajte séra s vitamínom C počas dňa a prípravky s peptidmi medi večer, aby ste využili výhody oboch.

10. Kyselina alfalipoová + takmer všetky aktívne látky a slnečné žiarenie

Tak táto „slečna“ si rozumie snáď iba sama so sebou... Kyselina alfalipoová, nazývaná aj ALA, je naozaj silný antioxidant a zároveň kyselina, ktorá bojuje proti poškodeniu pleti voľnými radikálmi. Navyše pomáha telu pri vlastnej produkcii vitamínu C, preto sa neodporúča ich kombinácia v jednej rutine, pretože by sa z ALY stal booster, ktorý by enormne znásobil nielen účinky vitamínu C, ale napríklad aj vitamínu E, čo by mohlo viesť k nepríjemnému sčervenaniu a páleniu kože. Rovnako dôležité je dbať na to, aby ste v jednej rutine spolu s ALOU nepoužili AHA a BHA kyseliny či retinoidy, lebo výsledkom by tiež mohla byť nepríjemná kožná reakcia. A aby tých „nie“ nebolo málo, ešte je dôležité aplikovať ju na pleť až po zotmení slnka, pretože vystavená priamemu slnečnému žiareniu degraduje. Na záver predsa len pripúšťame, že kyselina alfalipoová si dobre rozumie s produktmi na olejovej báze, takže pri takejto kombinácii maximálne 1- až 2.-krát do týždňa by to mala pleť zvládnuť výborne. 

3 rady nad zlato, na ktoré treba pamätať pri kombinovaní aktívnych látok:

1. Uistite sa, že aktívne látky cielia na vaše kožné problémy

Vždy dávajte pozor, čo na svoju pokožku nanášate. Uistite sa, že vyberáte také aktívne látky, ktoré budú riešiť vaše kožné problémy. Nesnažte sa miešať všetko dokopy, dbajte na to, aby sa účinné látky navzájom dopĺňali a pracovali synergicky. Na začiatok je vhodné používať menej produktov, aby vás to nelákalo k nesprávnym kombináciám už len z rozmaru. Keď vašu pleť postupne navyknete na niekoľko aktívnych látok, môžete sa odhodlať ku kúpe ďalších. Ale, pozor, je to silno návykové!:)
 

2. Aktívne látky používajte najprv jednotlivo, až potom ich kombinujte

Pred zmiešaním či vrstvením aktívnych látok sa uistite, že fungujú ako samostatný produkt. Veď koža každého človeka je jedinečná. Produkt, ktorý je pre niekoho svätý grál, môže iného podráždiť. Preto si najprv urobte test citlivosti, tzv. „patch test“. Vďaka nemu zistíte, či aktívna látka pri kontakte s kožou spôsobuje alergickú reakciu. Tento diagnostický nástroj bol vyvinutý už v 19. storočí a dodnes sa používa na celom svete na vyšetrovanie kontaktnej dermatitídy. Postup je jednoduchý:
  • Aplikujte malé množstvo výrobku napríklad na chrbát ruky alebo krk a počkajte 24 – 72 hodín, aby ste zistili, či nedochádza k alergickej reakcii.
  • Ak je po teste pokožka červená, suchá, svrbivá alebo šupinatá, prestaňte produkt používať a ošetrite dané miesto upokojujúcim prípravkom s Aloe vera, ceramidmi alebo s alantoínom.
  • V prípade, že pociťujete mierne štípanie a vidíte mierne začervenanie, môže to znamenať jednu z dvoch možností: buď vaša pokožka nie je kompatibilná s produktom, takže by ste ho mali prestať používať, alebo produkt obsahuje účinné látky, ktoré môžu vyvolať krátkodobú reakciu (AHA/BHA, retinol, vitamín C alebo iné zložky s nízkym pH).
  • Ak teda ide o krátkodobú reakciu, ktorá sa ukáže okamžite po aplikácii a netrvá dlhšie ako 30 minút, môžete produkt ďalej používať.
  • Ak sa reakcia časom zhorší, prestaňte produkt používať.
  • V prípade, že na testovaný výrobok nereagujete, znamená to, že výrobok je kompatibilný s vašou pokožkou a môžete ho používať. Hurá!
 

3. Neprekračujte svoje limity

Za žiadnych okolností! Musíte pohotovo zareagovať a vedieť, kedy produkt prestať používať. Nech už bol akokoľvek drahý, keď vás pokožka začne páliť, štípať, sčervená alebo je podráždená, je čas dať produkt bokom. Obzvlášť osoby s citlivou pleťou sa musia mať na pozore. My však veríme, že náš sprievodca aktívnymi látkami, ktoré v jednej rutine nemajú spolu čo robiť, vám pomôže na ceste k vytúženým výsledkom.

Pamätajte, starostlivosť o pleť je predovšetkým o pokusoch a omyloch, no ak budete opatrní a vezmete si k srdcu naše dobré rady a tipy, môžete vašu kúpeľňu premeniť na laboratórium, v ktorom budete môcť každý pokus vyhodnotiť ako vydarený.
 
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť