Ako dokonale vyčistiť pleť alebo čo je double cleansing?

nazov
meno
Monika
O tom, že je extrémne dôležité odlíčiť sa, počúvame zo všetkých strán. No to, ako sa skutočne bezchybne odlíčiť, je už celkom iná kapitola. Bez správne vyčistenej pleti, všetko čo urobíte s pokožkou po čistení nebude fungovať na 100% - make-up nevydrží až tak dlho, ako by vydržal na dokonale čistej tvári, sérum či krém sa nedokážu až tak dobre vstrebať,.. ak vôbec.

Prečo je odličovanie a čistenie pleti dôležité, a prečo nestačí čistá voda


Naša pleť je jediné miesto na tele, ktoré je vystavené všetkým vonkajším vplyvom, znečisteniu prostredia v ktorom žijeme, dotykom rúk či mobilu, nesprávnej životospráve, počasiu a rôznym stresovým situáciám. Iba dokonale čistá pleť sa dokáže správne regenerovať a vstrebávať všetky prospešné látky, ktoré na ňu aplikujeme formou kozmetických produktov.
 
Mnoho ľudí žije v omyle, že na vyčistenie pleti stačí iba čistá voda. To žiaľ nestačí, a už vôbec nie, ak pravidelne nosíte make-up a/alebo SPF. Nedokáže totiž to rozpustiť niektoré kozmetické prípravky, maz, oleje či pot, nakoľko voda a mastné zložky sa nedokážu zmiešať. Voda v sebe ani nemá žiadne antibakteriálne zložky, čo môže viesť k tvorbe akné a vyrážok.
 

Čo je double cleansing?


Preklad znie - dvojfázové čistenie. Je to zvyčajne rozdelené do dvoch krokov, prvý krok pozostáva z olejového čistenia, nasleduje čistenie bežným čistiacim produktom. Prečo je táto metóda v poslednej dobe taká obľúbená?

Čistiaci olej alebo balzam totiž to dokáže dokonale rozpustiť make-up či krém s ochranným faktorom, aj ich vodeodolné verzie. Zároveň sa masírovaním oleja uvoľňujú zanesené póry, čo sa bežným odličovačom zvyčajne dosiahnuť nedá. Druhý čistiaci produkt, napríklad čistiaci gél alebo iný produkt na báze vody, má voľnú ruku pri čistení pleti samotnej.
 
 

Aké druhy cleanserov poznáme

 
Gélové čistiace produkty (gel cleanser) - zvyčajne majú číru konzistenciu, pripominajúcu gél. Sú vhodné primárne na hĺbkové čistenie pleti, najmä tej mastnej a zmiešanej, nakoľko účinne odstraňujú prebytočný maz a pôsobia proti baktériám, ktoré vytvárajú akné a vyrážky vďaka ich antiseptickým zložkám.

Krémové čiastiace produkty (cream cleanser) - majú hutnejšiu, krémovú konzistenciu a obsahujú hydratačné zložky ako napríklad rôzne prírodné oleje. Pokožku dokážu vyčistiť jemne aj bez toho, aby ju zbavovali jej prirodzených ochranných zložiek a olejov. Nájdete ich aj v podobe odličovacieho mlieka. Sú určené predovšetkým pre suchú a citlivú pokožku.

Penové čistiace produkty (foam cleanser) - sú veľmi ľahkej konzistencie, ktorú dosahujú vďaka tomu že sa pomocou špeciálnej pumpičky napení krémový alebo gelový cleanser. Sú rovnako efektívne ako gélové cleansery a taktiež sú vhodné primárne na mastnú a zmiešanú pleť.

Olejové čistiace produkty (oil cleanser) - olejový cleanser funguje na báze špeciálneho oleja, ktorý sa po spojení s vodou zmení na jemné čistiace mliečko. Olejové čističe sú skvelé na čistenie upchatých pórov a vodeodolného make-upu bez vysušenia pleti. Sú vhodné na každý typ pokožky.

Ílové čistiace produkty (clay cleanser) - sú známe pre svoje vynikajúce absorpčné schopnosti. Dokážu pleť vyčistiť, detoxikovať a vytiahnuť z nej nečistoty a nadbytočný maz. Sú vhodné predovšetkým na mastnú a zmiešanú pleť.

Micelárne vody (micellar water) - pochádzajú z francúzska, a sú primárne určené pre suchú a citlivú pokožku. Micelárne cleansery obsahujú micely - malé olejové molekuly, rozpustené v jemnej vodičke ktorá priťahuje nečistoty, oleje, maz a make-up. Zvyčajne sa pri nich uvádza že ich nie je potrebné umývať vodou, no po ich použití je ideálne pleť vyčistiť ešte iným typom cleanseru.

Púdrové čistiace produkty (powder cleanser) - vo svete kozmetiky nie sú žiadnou novinkou, no v poslednej dobe zažívajú veľký “boom”. Púder sa po zmiešaní s vodou mení na krémový cleanser a zároveň obsahuje jemné častice, ktoré pleť exfoliujú. Sú vhodné na mastný a citlivý typ pleti.

Mydlá a tuhé čistiace produkty (bar soap) - aj keď niektoré obsahujú vysoký podiel mydla, dnes je dostupných mnoho variánt tuhých čističov v ktorých sa mydlové zložky nenachádzajú. Zvyčajne sú priateľnejšie k prirodzenému pH pokožky a taktiež sú často obohatené o rôzne výživné, hydratačné zložky. Nakoľko sa zvyčajne balia do papierových krabičiek, sú veľmi obľúbenou ekologickou variantou. Vhodné sú najmä na mastnú a zmiešanú pleť.

Čistiace špongie a uteráky - známe sú svojimi špeciálnymi vláknami, vďaka ktorým po navlhčení očistia pokožku od všetkých nečistôt aj bez použitia zvyšných cleanserov. Jemne exfoliujú pokožku a zbavujú ju odumretých kožných buniek. Sú vhodné na všetky typy pokožky.

Ako vyčistiť svoju pleť ráno


Každé ráno je vhodné použiť jemnejší druh pleťového cleanseru. Vhodné sú napríklad nepenivé gély, mliečka, balzamové čističe, oleje, čističe na báze ílu, a prakticky všetko, okrem vlhčených obrúskov a micelárnej vody. Ranné čistenie má zmysel najmä pre ľudí s mastnou, problematickou alebo so zmiešanou pleťou, ktorí si počas neho z tváre opláchnu maz, ktorý sa nahromadil cez noc, a zvyšky produktov nanesených pred spaním, ktoré sa nestihli vstrebať. 

Typ cleansera sa dá najlepšie zvoliť pomocou toho, čo sme si na daný deň naplánovali. Ak budeme mať výraznejšie líčenie, je vhodné zvoliť hydratačný typ cleanseru. Ak plánujeme byť doma, môžeme použiť cleanser a následne tonikum s aktívnymi zložkami ako napríklad kyseliny či ťažšie krémy. Počas voľného dňa môžeme svojej pleti dopriať takzvaný “beauty day”, kde ju poriadne vyčistíme, exfoliujeme a ošetríme.

Ako vyčistiť svoju pleť večer


Večer je veľmi vhodné použiť dvojfázové čistenie pleti. 

V prvej fáze používame produkty, ktoré vyberáme podľa toho, čo sme na pleti počas dňa mali. Vhodné je použiť napríklad odličovač očného make-upu, micelárnu vodu, mastnejšie typy odličovačov ako napríklad balzamy či maslá, hutnejšie čistiace krémy či oleje.
 
V druhej fáze čistenia je vhodné použiť čo najkvalitnejší druh cleanseru. Tento je viac zameraný na čistenie pleti, ako na odlíčenie make-upu. Je potrebné aby po ňom pleť bola vyčistená, ale zároveň komfortne pripravená na nasledujúcu pleťovú starostlivosť. Pri tejto fáze produkt na pleti doslova masírujte, aby bol čo najúčinnejší. Najlepšie produkty v druhej fáze čistenia pleti sú čistiace balzamy, čistiace mlieka, nepenivé čistiace gély, čistiace krémy, íly či čistiace oleje.

Existuje však aj možnosť umyť si tvár dvakrát rovnakým čistiacim prostriedkom, prípadne môžete v rámci dvojfázového čistenia použiť aj mäkký čistý navlhčený uteráčik, ktorým jemne odstránite nečistoty z pleti (pamätajte, že ho musíte po každom použití oprať!). 

Nikdy nevynechajte večerné čistenie pleti a odličovanie. Ani po párty či oslave. 5 minút sa predsa vždy nájde...

Čomu sa pri čistení pleti vyhýbať


Odličovacie utierky

Odličovacie utierky boli pôvodne vyvinuté na špeciálne príležitosti, napríklad na odlíčenie pleti počas cestovania alebo koncertu. V žiadnom prípade nie sú určené na každodenné používanie. Pri používaní utierok máme tendenciu pleť poriadne drhnúť, čo je pre citlivejšie alebo aknózne typy pleti veľmi škodlivé.

Produkty s obsahom surfaktantov

Surfaktanty sú penivé zložky, ktoré sa pridávajú do produktov, ako napríklad penové cleansre alebo mydlá. Vo väčšine prípadov sa jedná o sodium laureth sulfate alebo sodium lauryl sulfate. Známe sú svojimi odmasťujúcimi a rozpúšťacími vlastnosťami, a aj keď sa medzi nimi nájdu aj jemnejšie druhy, väčšina z nich pleť vysušuje a nepríjemne dráždi.

Čistiace kefy

Vyhnite sa používaniu elektrických alebo manuálnych čistiacich kefiek, ktoré sú voči pleti agresívne – predovšetkým, ak máte problematickú aknóznu pleť, pretože si môžete rozšíriť zápalové procesy po celej tvári. Výnimkou sú menej agresívne silikónové čistiace kefky, ktoré sú voči pleti šetrnejšie.
 
name

Monika

Beauty Editor

Od mala som milovala písanie, fotografovanie a hlavne testovanie všetkých kozmetických produktov, ktoré sa mi dostali pod ruky. Najradšej sa venujem dôkladnej starostlivosti o pleť a v líčení je pre mňa hlavná bezchybne vyzerajúca pleť.

Zatvoriť