Tmavé kruhy pod očami - čo pomáha a čo nie?

nazov
meno
Alžbeta
Tmavé kruhy pod očami sú nepriateľom, ktorého zrejme každá z nás veľmi dobre pozná. V súvislosti s ich vznikom často hľadáme dôvod v nedostatku spánku, ten však paradoxne nie je ich hlavnou príčinou. Odkiaľ teda tmavé kruhy pod očami sú a čo robiť, aby sme sa ich vzniku dokázali vyhnúť?
 
Tmavé kruhy sa akýmsi zákonom schválnosti objavia vždy v momente, keď nás ich prítomnosť poteší najmenej. V mnohých prípadoch sú prirodzeným dôsledkom únavy či nedostatku spánku, vylúčenými však nie sú ani zdravotné dôvody, ktorých prítomnosť by sme určite nemali brať na ľahkú váhu.
 

Čo spôsobuje vznik tmavých kruhov pod očami?

Genetika

Tmavé kruhy pod očami môžete dostať do vienka. Často sa dedia nielen po rodičoch, ale aj po starých rodičoch, preto ak boli pre niektorého z nich typické, je normálne, ak ste ich zdedili aj vy.

TIP: V prípade dedičných kruhov pod očami je najúčinnejším riešením dobrý korektor. Tým kruhy jednoducho zakryjete tak, aby vás počas dňa nijako neobmedzovali.
 

Nadmerná produkcia melanínu

To, že vaše telo produkuje nadmerné množstvo melanínu zistíte podľa tmavých, hnedých kruhov pod očami. Na prekrytie takýchto kruhov budete potrebovať kozmetiku s bieliacou účinnou látkou, ktorou pigmentáciu vašej pleti zredukujete.

TIP: Na úpravu pigmentácie niekedy stačí doplniť pár chýbajúcich vitamínov. Favoritom na doplnenie je v takomto prípade vitamín C či vitamín B3. Okrem toho však môžete hnedé kruhy odstrániť aj doplnením arbutínu, kyseliny azelaovej či jemného retinoidu.
 

Krv v presvitajúcich cievach

Tmavými kruhmi pod očami, ktoré sú spôsobené nahromadením krvi v presvitajúcich cievkach pod očami, trpí väčšina ľudí. Nejde pritom o žiadny vážny problém, len o “presvitajúcu krv”, ktorá v kombinácii so stenami drobných cievok a tenkej pokožky pôsobí modrým, zeleným či dokonca fialovým dojmom.

TIP: Na odstránenie “krvavých kruhov” pod očami pozitívne pôsobí hydratácia a kofeín, ktorý zlepšuje prietok krvi kapilárami. Pleť sa tak vypne a rozžiari, čím sa viditeľne zlepší aj vzhľad tmavých kruhov, opuchov a pigmentácie.
 

Hlboko umiestnené oči

Ak patríte k osobám, ktorých charakteristickou črtou sú hlboko posadené oči, potom sú pre vás kruhy pod očami viac než známym javom. Tiene vystupujúce z výklenkov hlboko posadených očí vytvárajú prirodzený tmavší dojem, ktorý sa prirodzene javí ako typické kruhy pod očami.
 

Únava a nedostatok spánku

K autorom tmavých kruhov pod očami patrí aj dobre známa únava, nedostatok spánku či stres. V týchto troch prípadoch sú nepekné a nezdravo vyzerajúce kruhy pod očami dôsledkom zlého krvného obehu, ktorý vám môže v konečnom dôsledku spôsobiť aj vážnejšie zdravotné problémy.
 

Starnutie

Jedným z vedľajších účinkov starnutia je aj strata pružnosti a objemu pleti. To môže v oblasti očí vytvoriť dojem, že pokožka sa akoby “stráca”. Jej postupné stenčovanie vyťahuje na povrch farbu drobných kapilár, ktorých hustá sieť pod tenkou pokožkou pôsobí ako tmavý kruh.
 

Nesprávna strava

Strava zohráva dôležitú úlohu pri správnom fungovaní nášho tela, veľmi úzko je však spätá aj s kvalitou našej pleti. Strava s vysokým obsahom solí a cukru môže spôsobovať zlé vylučovanie odpadov a následné hromadenie toxínov v obličkách. Výsledok sa potom prejaví na tvári v podobe tmavých kruhov.
 
Okrem týchto troch najčastejších dôvodov sa v praxi stretávame aj s ďalšími dôvodmi, ktoré môžu spôsobovať vznik tmavých kruhov. Jedným z nich môže byť nedostatok železa či vitamínu K a D, ale aj anémia, rôzne alergie spúšťajúce uvoľňovanie histamínu a následné zapaľovanie ciev, dehydratácia či slnkom namáhaná a poškodená pleť v oblasti očí. Bežným dôvodom je však aj fajčenie či alkohol. Jednoducho povedané - absencia tmavých nepekných kruhov je veľmi úzko spätá so správnou životosprávou a vhodnou hydratáciou.
 

Čo vám napovie farba?

Nie sú kruhy ako kruhy. Dôvod ich vzniku môžeme odčítať z farby, ktorá je pre ne typická. Čo by ste teda mali vedieť o sfarbení kruhom pod vašimi očami? Aká je ich príčina?
  • Modrý tieň - zväčšenie ciev
  • Hnedý tieň - zvýšená produkcia melanínu
  • Červený tieň - zadržiavanie tekutín
Farba kruhov pod očami sa však odvíja aj od tónu vašej pokožky. Pre ľudí s bledšou alebo chladnejšou pokožkou sa kruhy javia s modro-fialovým odtieňom, kým ľuďom s tmavším pigmentom pokožky sa môžu kruhy sfarbiť do zeleného alebo hnedého odtieňa.

Ako sa zbaviť nepríjemných kruhov?

Na odstránenie tmavých kruhov spod očí existuje niekoľko účinných spôsobov. Ak sa chcete vyhnúť laserovým aplikáciám, tukovým injekciám či rôznym výplniam a iným invazívnym formám kozmetických zákrokov, potom by ste mali použiť korektor. Ten je totiž jedným z najjednoduchších, no zároveň jedným z najúčinnejších zbraní vhodných v boji proti tmavým kruhom pod očami. Jeho správna aplikácia je však náročnejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. Základným krokom je správny výber odtieňa, ktorý by mal byť o odtieň bledší, než je vaša pokožka. Zvoliť môžete aj liečbu vitamínom K, ktorú absolvujete jednoduchým nanášaním krému s obsahom tohto vitamínu.
 

Dôležitá je prevencia. Aké zložký hľadať v očných krémoch?

Tak ako pri všetkom, aj pri tmavých kruhoch pod očami je jednoduchšie zamerať sa na prevenciu než na “hasenie požiaru”. Preto ak nechcete, aby ste sa ráno pri pohľade do zrkadla zhrozili, mali by ste sa viac zaujímať o to, aké zložky vaša kozmetika obsahuje.

Vhodnými na prevenciu a elimináciu vzniku tmavých kruhov sú viaceré zložky kozmetiky. Dbať by ste preto mali na prítomnosť nasledovných zložiek:
  • Peptidy palmitoyl oligopeptid a palitoyl tetrapeptid - pôsobia na stiahnutie kožných tkanív a pomáhajú predchádzať úniku kapilár
  • Vitamín K - lieči a zjemňuje tmavé kruhy
  • Retinol - vhodný na pigmentáciu, zvyšuje podiel kolagénu a obnovuje tenkú pokožku
  • Hydroxysukcínimid - viaže železo v hemoglobíne a bráni tvorbe pigmentov v kožných tkanivách
  • Chrysin - pomáha podporovať produkciu prírodných enzýmov, ktoré môžu štiepiť pigmenty
  • Kofeín a kyselina kojová - sťahujú krvné cievy, preto sú vynikajúce na ošetrenie tmavých kruhov pod očami.
  • Vitamín C - podporuje tvorbu kolagénu, pomáha zosvetliť tón pleti a miernu pigmentáciu
 

Čomu by ste sa mali vyvarovať?

Do boja proti tmavým kruhom môžete zapojiť aj celkovú starostlivosť o okolie očí. V tom pomáha očný krém alebo pleťový krém s niektorým z vyššie spomínaných zložiek. Pokožka okolo očí je jemnejšia a citlivejšia, ako pokožka na zvyšku tváre. To však neznamená, že skutočne potrebujete použiť iný krém, ako je váš bežný. Nenechajte sa však zlákať tým, že ho použijete viac, ako je odporúčané množstvo - je to zbytočné, a okrem toho by vám zvýšené množstvo mohlo spôsobiť zbytočné podráždenie. Majte na pamäti, že váš očný krém nemusí pekne voňať - príliš veľa vône môže totiž oblasť vašich očí silne podráždiť.
 
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť