Tipy pre krásu. Toto zvládnete aj počas spánku
Naučte sa relaxovať
Začnite ešte predtým, než si ľahnete do postele. Problémy so zaspávaním sa týkajú čoraz väčšej skupiny ľudí kvôli narastajúcim povinnostiam, hektickému životnému štýlu, nedostatku psychohygieny a v neposlednom rade nevhodnému prispôsobeniu domova.
Skôr než siahnete po liekoch na spanie, skúste si kvalitný spánok najprv naplánovať. Zamerajte sa na svoje vnútro, upokojte dych a očistite myseľ od povinností nasledujúceho dňa – tie do postele nepatria.
Tento proces je potrebné pomaly trénovať už počas dňa, aby sa vám v noci podarilo „vypnúť“. Pomôcť vám môže najmä písanie zoznamu povinností, ktoré si inak nosíte v hlave, ale aj dychové techniky, meditácia či jóga, pri ktorých sa sústredíte na svoje potreby a učíte sa spomaliť svet okolo vás. Až potom sa venujte pohodliu, rozmaznávaniu a svetelnému komfortu.
Spálňa, ktorá navodzuje spánok
Aby všetky telesné procesy mohli pracovať na maximum, je potrebné upraviť svoju oddychovú zónu v domácnosti. Spálňa by mala slúžiť výhradne na spánok a odpočinok. Žiadna televízia, telefón, práca, jedlo, kvety, výrazné obrazy ani nadmerné množstvo dekorácií. Jednoduchosť, poriadok a pohodlie miestnosti napomáhajú k nerušenému a kvalitnému odpočinku. Spánok by mal každý deň začínať aj končiť zhruba v rovnakom čase a trvať približne 8 až 9 hodín.
Ako vybrať ideálny matrac?
Matrac musí byť dostatočne pevný, aby podporoval chrbticu, ale nie až tak tvrdý, aby spôsoboval otlaky. Na tvrdší matrac si treba najprv zvyknúť. Preto, skôr než urobíte konečné rozhodnutie, skúste si svoje preferencie vyfiltrovať napríklad vo vyhľadávači Favi.sk a matrac si vyskúšať priamo v obchode. Ak by bol príliš tvrdý, môžete ho doplniť vrchným matracom z pamäťovej peny a postupne si tak privyknúť na vyššiu tvrdosť.
Čo sa týka typu spracovania, medzi obľúbené pevné matrace patria tie s kokosovým jadrom a vrchnou vrstvou z pamäťovej peny. Osobné preferencie sa však prirodzene líšia, a či nakoniec zvolíte matrac zo studenej peny, pružinový alebo zónový, závisí len na vás. V každom prípade vždy siahnite radšej po tvrdšej variante, ktorú je možné dodatočne doplniť vrchným matracom na zmäkčenie. Opačne tento efekt nefunguje.
Úplná tma
Aby mohla nočná regenerácia fungovať naplno, je potrebné zabezpečiť v miestnosti čo najväčšiu tmu. Tá pomáha regulovať tvorbu spánkového hormónu melatonínu, vďaka ktorému je spánok kvalitnejší. Množstvo svetla zároveň ovplyvňuje naše prirodzené telesné hodiny (tzv. cirkadiánny rytmus), ktoré nám napovedajú, kedy je čas byť hore a kedy spať.
Za svetla môžete mať stále pocit, že vás niečo ruší, a hlboký spánok bude prakticky nemožný. Kľúčová pre celkovú obnovu tela aj mysle je potom REM fáza spánku. Ak jej nemáte dostatok, ráno sa môžete prebúdzať unavení, rozlámaní, s povädnutými črtami a tmavými kruhmi pod očami.
Príliš veľa svetla počas spánku navyše spôsobuje aj vyššie napätie okolo očného svalu, čo vedie k vráskam v okolí očí. Iba v absolútnej tme sa sval uvoľní a okolie očí si môže poriadne oddýchnuť.
Ako zabezpečiť dokonalú tmu?
Nemôžete si vždy dovoliť spať len v noci? Či už je to kvôli práci, veku vašich detí, alebo záľube v nočnom živote, nevyhnutnosťou by mali byť zatemňovacie závesy, ktoré vo vašej spálni vytvoria hlbokú noc kedykoľvek počas dňa. Pre ešte hlbší spánok je dobré úplne eliminovať podnety, ktoré by mohli počas spánku stimulovať vaše zmysly. Na oči si nasaďte spánkovú masku, do uší štuple a tešte sa na dokonalé ranné znovuzrodenie.
Extra skrášlenie na povel
Počas noci je potrebné podporiť regeneračný proces, aby fungoval naplno. Chcete svojej pokožke dopriať počas spánku, keď sa regeneruje, niečo extra? Poobzerajte sa po nočnej kozmetike, ktorá rozmazná vašu pleť výživnými zložkami. Nočná pleťová maska, kozmetické rukavice, nočná maska na nohy, vlasové sérum či balzam na pery napomôžu tomu, aby ste sa ráno cítili a vyzerali sviežo. Nezabúdajte však, že všetky výživné produkty treba nanášať na dokonale vyčistenú a tonizovanú pleť, aby mohla plne vstrebať všetky potrebné látky.
Okrem povrchovej starostlivosti je dobré zamerať sa aj na stravu. Zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na kolagén alebo využite kolagénové doplnky stravy, ktoré výrazne prispievajú ku kvalite vlasov a pokožky. Pre hlbší spánok je možné užívať aj voľnopredajný melatonín v tabletách.
Obliečky ako zo sna
Chcete sa v noci cítiť ako na kráľovskom lôžku? Stavte na hodvábne obliečky, ktoré sú nielen šetrné k vlasom a znižujú ich lámavosť, ale aj dokonale odvádzajú vlhkosť a pôsobia termoregulačne. Spánok je tak nielen oveľa príjemnejší, ale zároveň nevznikajú vyrážky ani akné, pretože pokožka môže celú noc voľne dýchať.
Ďalšie články
-
Zdravie Aktuálny zoznam alergénov: Vonné zložky v kozmetike, na ktoré si treba dať pozor
-
Zdravie Aby vás na dovolenke nič nezaskočilo - možno len cestovná horúčka
-
Zdravie 5 najlepších doplnkov pre ženy: ktoré užívať a kedy?
-
Zdravie Ako kombinovať farby a vzory v móde?
-
Zdravie Strie – prečo vznikajú a dá sa ich vôbec navždy zbaviť?
-
Zdravie Cruelty Free - ako kupovať kozmetiku netestovanú na zvieratách?