Zapálené akné: Ako upokojiť zapálené vyrážky?

nazov
meno
Katarína
Zapálené akné je ochorenie kože, ktoré sa prejavuje červenými, opuchnutými a boľavými vyrážkami. Tie obsahujú hnis, odumreté kožné bunky a prebytočný maz, no predovšetkým baktérie, ktoré prenikajú hlbšie do pokožky a spôsobujú viaceré nepríjemnosti. Najbežnejšie sú zapálené vyrážky na tvári, potom na chrbte, hrudníku a ramenách. Našťastie existuje mnoho účinných liečebných postupov a techník, ktoré môžu pomôcť predísť zjazveniu aj emocionálnemu utrpeniu, ktoré zapálené akné spôsobuje. Nájdete ich v našom článku.
 

Príčina vzniku zapáleného akné

Každé akné, či už zapálené alebo nezapálené, sa tvorí, keď sa póry alebo vlasové folikuly upchajú kvôli zmesi kožného mazu a odumretých kožných buniek. Zapálené akné sa však vytvorí vtedy, keď  upchatý pór infikujú baktérie. Často zapálené akné spôsobujú baktérie nazývané Propionibacterium acnes (P. acnes). Imunitný systém sa snaží bojovať proti baktériám, čo vedie k zápalu a niekedy aj k závažnejším typom škvŕn, ako sú cysty.
 
Zapálené akné môže byť niekedy ťažké odlíšiť od nezapáleného akné, a to najmä v miernejších prípadoch.
Zapálené akné
 
Osoba so zapáleným akné môže mať:
  • pupienky, ktoré sú červené, opuchnuté alebo bolestivé;
  • pupienky s bielym alebo so žltým hnisavým stredom obklopeným začervenaním;
  • tvrdé, bolestivé pupienky pod kožou, ktoré sa nikdy nedostanú na povrch pokožky;
  • „jamkové“ jazvy na koži po predchádzajúcich zapálených pupienkoch.

Top 10 zložiek, ktoré pomáhajú v liečbe zapáleného akné

Zapálené vyrážky na tvári a ďalších častiach tela môžu pomôcť liečiť rôzne voľnopredajné produkty s aktívnymi látkami, no väčšina pacientov potrebuje liečbu nastavenú dermatológom. Tu je zoznam zložiek, ktoré sa osvedčili v liečbe zapáleného akné:

Voľnopredajné:

1. síra (sulfur) – hoci veľmi páchne, vďaka antifungálnej, antibaktériálnej a keratolytickej aktivite je veľmi bežnou zložkou pri liečbe zápalových kožných ochorení vrátane zapáleného akné. Na Slovensku ju často predpisujú ako prvú možnosť liečby zapáleného akné (väčšinou v kombinácii s inými produktmi, napr. s liečivom Aknemycin alebo Duac gel) vo forme namiešanej pleťovej vody, ktorou si treba čistiť pleť.
2. čajovníkový olej (tea tree oil) – viaceré štúdie potvrdili, že účinne bojuje proti baktériám spôsobujúcim akné (napr. spomínanej P. acnes). Účinky čajovníkového oleja sa síce prejavia neskôr ako pri zlatom štandarde, bezoylperoxide, ale sú porovnateľné a tea tree oil nájdete v bežne dostupných produktoch, produkty s benzoylperoxidom sú na Slovensku len na predpis.
3. kyselina salycilová (salicylic acid) – BHA kyselina, ktorá odstraňuje odumreté bunky vnútri pórov, nie je sama osebe silná proti zapálenému akné (skôr proti čiernym bodkám), ale v kombinácii s antibakteriálnymi zložkami, ako sú benzoylperoxid alebo kyselina azelaová, môže byť účinná v boji proti zapáleným vyrážkam na tvári i tele.
4. voľnopredajné retinoidy (najmä retinal, retinol) – rôzne formy vitamínu A sú zlatým štandardom v liečbe akné, pretože normalizujú keratinizáciu a spôsobujú, že póry produkujú menej mazu. Určite si však preštudujte, ktorá forma vitamínu A je pre vás tá najlepšia. Ak budú v liečbe zapáleného akné nepostačujúce, obráťte sa na dermatológa, ktorý vám môže odporučiť silnejšie typy retinoidov (nájdete ich v nasledujúcich bodoch).
5. kyselina azelaová (azelaic acid) – výborná ingrediencia v liečbe zapálených vyrážok na tvári s antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami. Pôsobí proti viacerým baktériám spôsobujúcim akné vrátane zlých P. acnes. Dokonca je dokázané, že je iba málo zložiek, ktoré pôsobia tak účinne proti P. acnes ako kyselina azelaová. Je veľmi účinná v boji proti zapálenému akné aj v kombinácii s klindamycínom.

Liečivá na predpis:

  1. adapalén (adapalene) – na Slovensku je táto forma vitamínu A predpisovaná dermatológom vo forme gélu Differine. Adapalén má protizápalové účinky a je vhodný na liečbu zapáleného akné – acne vulgaris. V porovnávajúcej štúdii bol dokonca účinnejší pri redukcii aknóznych lézií a bol lepšie tolerovaný ako tretinoínový gél pri liečbe acne vulgaris.
  2. isotretinoín (isotretinoin) – je perorálna forma vitamínu A, ktorú kožní lekári predpisujú predovšetkým pacientom, ktorí nereagovali na predchádzajúcu liečbu alebo majú akné aj v dospelosti. Ide o veľmi účinnú zložku v liečbe zapáleného akné, no má početné vedľajšie účinky. Viac si o osobnej skúsenosti s liečbou isotretinoínom prečítate tu.
  3. benzoylperoxid (benzoyl peroxide) – hoci neexistuje žiaden zázračný liek na zapálené akné, benzoylperoxid je k zázraku asi najbližšie :-) Na Slovensku ho môžete získať na predpis od dermatológa v liečive Duac gel. Je vynikajúco účinný proti zápalovým typom akné, ktoré spôsobuje baktéria P. acnes. Je antibakteriálny, protizápalový a navyše hojí aj rany, vďaka čomu je účinný proti jazvám a pigmentovým škvrnám po akné. Jediným negatívom je, že vysúša pokožku a odfarbuje textil (pozor hlavne na posteľné obliečky!), ale vzhľadom na jeho hviezdne účinky sú to zanedbateľné drobnosti, na ktoré si môžete dať pozor :-)
  4. klindamycín (clindamycin) – je lokálne antibiotikum, ktoré sa na Slovensku nachádza napríklad v dermálnej emulzii Dalacin T (na predpis) alebo v géle Duac gel (na predpis). Funguje tak, že zabraňuje množeniu baktérií, ktoré spôsobujú zapálené akné. Rovnako pomáha redukovať opuchy, ktoré sa často vyskytujú spolu so zapálenou vyrážkou na tvári či tele. Funguje lepšie v kombinácii – napríklad v géle Duac gel je kombinovaný s benzoylperoxidom.
  5. erytromycín (erythromycin) – je lokálne antibiotikum, ktoré sa na Slovensku nachádza napríklad v masti Aknemycin (na predpis), v emulzii Zineryt (na predpis) a v roztoku Eryfluid (na predpis).  Rovnako ako klindamycín redukuje množstvo baktérií spôsobujúcich akné (P. acnes). Lokálne nanášaný erytromycín môže tiež pomôcť znížiť začervenanie zapálených vyrážok na tvári a tele a eliminovať zápal. Funguje lepšie v kombinácii – napríklad v roztok Zineryt je kombinovaný s octanom zinočnatým, ktorý zvyšuje účinnosť erytromycínu.
Nezabudnite:
  • Každá pleť je iná a niektoré typy pleti nereagujú dobre napríklad na retinoidy a, naopak, na benzoylperoxid či iné antiakné zložky áno.
  • Nezaraďte všetky aktívne antiakné zložky do jednej rutiny, lebo si narušíte kožnú bariéru. Aktívne látky zaraďujte do rutiny postupne.

Krok za krokom: Čo spraviť, keď sa objaví zapálená vyrážka na tvári?

1. krok: Dôkladne si (najprv odlíčte, ak treba, a potom) vyčistite pleť jemným a šetrným čistiacim prostriedkom, ktorý pleť neodmastí, ale zbaví ju nečistôt a nahromadeného mazu.

Tip na odličovač (1. fáza čistenia): La Roche-Posay Toleriane Dermo-Cleanser
Tip na jemný čistiaci prostriedok (2. fáza čistenia): Geek & Gorgeous Jelly Joker Low pH Gentle Cleanser

2. krok: Skúste si pleť jemne vyčistiť tampónikom s bórovou vodou. Tento krok nie je povinný, no takáto príprava pleti na ďalší krok s aktívnymi antiakné zložkami môže byť prospešná. Bórová voda má totiž upokojujúce, regeneračné a antibakteriálne účinky na pokožku a výborne funguje ľuďom s rozaceou, čo je tiež zápalové ochorenie pokožky.

Ak máte už priveľmi namáhanú pleť v dôsledku liečby zapáleného akné a aktívne zložky (často benzoylperoxid, retinoidy či kyselina azelaová veľmi namáhajú pleť) vám spôsobujú ďalšie podráždenie, stavte v druhom kroku na ľahkú hydratáciu a až potom naneste produkty s antiakné zložkami. Stačí na pleť naniesť jemný hydratačný toner. Tu sú tri osvedčené produktové tipy:
  1. La Roche-Posay Cicaplast Spray B5 – regeneračný a upokojujúci sprej
  2. Geek & Gorgeous Liquid Hydration – hydratačný toner
  3. COSRX Pure Fit Cica Toner – hydratačný a upokojujúci toner

3. krok: 

a)Na čistú a suchú pleť aplikujte (ideálne bodovo na zapálenú vyrážku) produkt s aktívnou antiakné zložkou – ak máte liečivo od dermatológa, riaďte sa jeho pokynmi. Počkajte pár minút, aby účinné zložky prenikli hlboko do pokožky. Tip: Mario Badescu Drying Lotion
b)Ak máte vyrážku s bielou hlavičkou a máte tendenciu rýpať si do vyrážok, zalepte si ju náplasťou, ideálne s nejakou antiakné zložkou. Dobrý tip sú napríklad náplaste na vyrážky Some By Mi Clear Spot Patch. Až potom pokračujte ďalším krokom (ten rozhodne nevynechajte :-).

4. krok: Hydratujte pleť. Tento krok je mimoriadne dôležitý, lebo lokálne aktívne látky na liečbu akné sú často vysušujúce a dráždivé a pleť spravidla potrebuje upokojenie, výživu a regeneráciu. Výborným krémom, ktorý uľaví pleti od príznakov zápalu, je určite La Roche-Posay Cicaplast Baume B5+, ktorý má aktuálne nové preformulované zloženie s prebiotickým komplexom.
 
5. krok: Natrite sa opaľovacím produktom s SPF (cez deň). Bez neho ani na krok. Liečba akné aktívnymi látkami spôsobuje, že pokožka je citlivejšia na slnko.
Tip na ľahučké SPF: Beauty of Joseon Relief Sun Rice Probiotics Sunscreen Spf 50+ PA++++

Prevencia vzniku zapáleného akné

  • čistite si pleť dvakrát denne (a vždy aj po spotení)
  • vždy sa dôkladne odlíčte – nechoďte spať s mejkapom!
  • snažte sa nedotýkať tváre
  • nevytláčajte si vyrážky
  • ak si všimnete zapálené akné, liečte ho včas
  • používajte nekomedogénne produkty
  • denne používajte nekomedogénny opaľovací krém

Na záver

 Prídu asi v najhorších možných časoch a zároveň sú veľmi stresujúce – zapálené vyrážky na tvári sú zvyčajne liečiteľné správnou kombináciou produktov starostlivosti o pleť, dobre nastavenou rutinou a liečbou pod dohľadom dermatológa. A tá je často tou najefektívnejšou a zároveň najlacnejšou cestou… Určite ju pri rozhodovaní dobre zvážte, lebo vďaka nej sa môžete rýchlejšie dostať k vytúženým výsledkom.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť