Maskné alebo kožné problémy pod rúškom - ako ich dostať pod kontrolu?

nazov
meno
Katarína
Určite ste sa už stretli s pojmom „maskné“ – je jedným z nových slov súvisiacich s pandémiou koronavírusu a týka sa akné, vyrážok a akéhokoľvek podráždenia na tvári v dôsledku nosenia rúšok a respirátorov. A keďže je ochrana tváre súčasťou nášho každodenného života, mnohých z nás trápia spomínané kožné problémy, s ktorými si nevieme dať rady. Preto sme sa rozhodli preskúmať spôsoby, ako ich zvládnuť a ako im môžeme predchádzať.

Čo je maskné?

V skutočnosti pojem „maskné“ zastrešuje niekoľko kožných problémov, ktoré vznikajú v dôsledku nosenia rúška alebo respirátora:
  • akné – vznikne, ak sa pri nosení predovšetkým chirurgických rúšok a niektorých typov respirátorov upchajú póry mastnotou, odumretými kožnými bunkami a nečistotami. Je pravdepodobnejšie, že naň budú náchylní tí, ktorých už akné trápilo alebo trápi.
  • rozacea – ak máte diagnostikovanú rozaceu, nosenie rúšok môže spôsobiť jej vzplanutie – prejavom sú pupienky a začervenanie.
  • kontaktná dermatitída – sa vyskytne, ak ste alergický alebo citlivý na materiál vášho rúška. Môže sa prejaviť vyrážkou alebo podráždením pleti – predovšetkým na miestach, kde sa rúško najviac dotýka tváre – na nose, lícach. Sú ňou ohrození najmä tí, ktorí nosia rúška dlhšie ako 6 hodín.
  • atopický ekzém – môže sa objaviť alebo zhoršiť najmä u ľudí, ktorých pokožka je náchylná na ekzémy.
  • periorálna dermatitída – ide o stav, keď sa malé pupienky tvoria okolo očí a úst (aj) v dôsledku nosenia rúška alebo respirátora.
  • žihľavka – môže by výsledkom tlaku niektorých typov rúšok alebo respirátorov, prípadne kontaktu s alergénmi, ktoré môžu byť v materiáli ochranných masiek. Môže sa objaviť zrazu a zvyčajne zmizne do 24 hodín po zložení rúška.
  • seboreický ekzém – pri tomto type dermatitídy sa vytvárajú mastné žlté šupiny najmä na pokožke hlavy, čele, obočí, v záhyboch okolo nosa a pier.
 
Ak ste u seba identifikovali niektorý z týchto stavov, môžete byť citliví na nosenie konkrétneho typu rúška alebo respirátora. Skúste sa poobzerať po iných typoch rúšok – z iného materiálu alebo napríklad v inej veľkosti.
 

Prečo vzniká maskné?

Keď dýchate alebo hovoríte, vaše rúško alebo respirátor má tendenciu zachytiť veľa horúceho vzduchu. Okrem toho, že to nie je príjemné, horúci vzduch vytvára teplé a vlhké prostredie – čiže ideálnu živnú pôdu pre rast kvasiniek, baktérií a inej flóry (napríklad kožných roztočov, ktoré prirodzene žijú na našej koži).
 
Dermatológovia sa zhodujú, že táto bakteriálna nerovnováha a trenie môžu podporovať vzplanutie akné a rozacey, rovnako ako periorálnej dermatitídy. Zároveň je vyššie riziko upchávania pórov, odierania a podráždenia pokožky, ak zvolíte nesprávny materiál alebo príliš úzky strih rúška. Pri opakovanom používaní rúška alebo respirátora sa v ňom tiež hromadia odumreté bunky a maz, čo môže spôsobiť doslova kožnú katastrofu. Dávajte si tiež pozor na to, v čom periete rúška – je možné, že aj prací prostriedok alebo aviváž vedie k podráždeniu.

8 tipov, ktoré pomáhajú proti maskné

  1. Pravidelne si umývajte tvár jemným čistiacim prostriedkom

Umývajte si tvár ráno, večer, ale aj po spotení (napríklad po tréningu). Vyvarujte sa chýb,  ktoré súvisia s čistením pleti, a nájdite si jemný čistič, ktorý pomôže zmyť prebytočný maz, baktérie a odumreté kožné bunky. Vyberte si produkt z našich toplistov:
  1. Hydratujte pleť

Kvalitný nekomedogénny hydratačný krém môže slúžiť ako bariéra medzi vašou pokožkou a rúškom či respirátorom. Stavte napríklad na krém s ceramidmi a pantenolom, ktoré posilňujú kožnú bariéru. Pomôcť vám môže článok o tom, ako si správne vybrať hydratačný krém podľa typu pleti. Naneste hydratačný krém aspoň 30 minút pred nasadením rúška, aby mal čas vstrebať sa do pokožky.
  1. Dajte si pauzu od mejkapu

Pretože môže upchávať póry a predĺžiť hojenie pleti.
  1. Textilné rúška vyperte po každom použití

Vyberte si taký prací program, ktorý vyhovuje tkanine, z ktorej je rúško ušité. Použite hypoalergénny prací prostriedok a po vypraní ich určite nechajte poriadne vyschnúť.
  1. Po každom použití vyhoďte jednorazové respirátory a rúška

Toto je absolútna samozrejmosť. Snažte sa mať vždy poruke niekoľko respirátorov na prípad, že by ste potrebovali nový.
  1. Dajte pleti „prestávku“

Americkí dermatológovia odporúčajú sňať masku z tváre každé 4 hodiny na 15 minút. Táto prestávka pomôže uľaviť vašej pleti.
  1. Vyberte si správne rúško alebo respirátor

Skúste nosiť rúško alebo respirátor, ktoré:
  • prilieha k tvári, no nie príliš tesne
  • má dve alebo viac vrstiev látky (materiálu)
  • je vyrobený z prírodnej, mäkkej tkaniny, ako je bavlna
  • má v hornej časti drôt, ktorý zabraňuje úniku vzduchu
Vyvarujte sa nosenia masiek vyrobených zo syntetických tkanín, ako je nylon či umelý hodváb, ktoré môžu dráždiť pokožku.
  1. Ak treba, nebojte sa navštíviť dermatológa

Ak je stav vašej pleti závažnejší, navštívte dermatológa. Ten vám môže predpísať účinnú liečbu – napríklad v prípade ťažšieho akné sa osvedčil antibakteriálny benzoylperoxid a v prípade rozacey prípravky s ivermektínom alebo s metronidazolom. Keď patríte medzi ťažšie prípady, kožný lekár vám môže predpísať antibiotiká, ak zistí bakteriálnu infekciu.

Myšlienka na záver

Je zaujímavé, že British Skin Foundation odporúča práve používanie bavlnených masiek, ak je to možné, najmä pre tých, ktorí sú náchylní na akné a iné kožné ochorenia. Je totiž menej pravdepodobné, že spôsobia trenie alebo zachytia vlhkosť, a teda zhoršia spomínané kožné ochorenia. Aj nám v redakcii sa táto možnosť ochrany osvedčila ako menej dráždivá, a ak to bude možné, určite budeme preferovať používanie bavlneného rúška pred jednorazovými rúškami či respirátormi. A určite nemožno opomenúť ani ekologický aspekt tejto voľby :)
 
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť