Téma dermaplaningu spravidla vyvoláva búrlivé diskusie. Pritom je to jednoduchý, lacný, rýchly a bezbolestný úkon, s ktorým sa spája minimum rizík a o to viac benefitov pre vašu pleť. Takže predtým, ako niekoho odsúdite, že sa zbláznil, prečítajte si tento článok, v ktorom sú zhrnuté názory odborníkov i naše redakčné skúsenosti. Samozrejme, holenie tváre nie je kozmetická nevyhnutnosť a ani nie je vhodné pre každý typ pleti – ide skôr o kozmetickú „nadstavbu“ v starostlivosti o pleť – niečo, čo vás v mnohých smeroch môže príjemne prekvapiť.
Čo je dermaplaning?
Dermaplaning je kozmetický zákrok, ktorý zahŕňa
oholenie tváre holiacim hrebienkom alebo skalpelom (ak sa zveríte do rúk odborníka), aby sa
odstránila horná vrstva pokožky a malé chĺpky – tzv. broskyňové páperie. Tradične sa tento zákrok vykonáva u odborníka, no rôzne druhy čepieľok sa dajú kúpiť aj cez internet (v kamenných drogériách na Slovensku sa už, bohužiaľ, nedajú zohnať).
Čo je dôležité, dermaplaning ako efektívny exfoliačný štýl
ošetrenia uznávajú aj dermatológovia, no odporúčajú zveriť sa do rúk certifikovaného odborníka. Ak sa rozhodnete vyskúšať dermaplaning doma, dermatológovia radia siahnuť po bezpečnejších hrebienkoch na holenie alebo po klasických žiletkách, no vždy sa uistite, že nepoužijete ten istý holiaci nástroj viackrát.
Z vlastnej skúsenosti: Aké sú výhody dermaplaningu?
- ide o najľahší spôsob odstránenia nechcených chĺpkov na tvári (niektorí z nás ich totiž majú výraznejšie ako iní a ich vzhľad nás vyrušuje)
- benefitom je, že ide o typ fyzickej exfoliácie, keď spolu s chĺpkami zbavíte pokožku nahromadených odumretých kožných buniek, čiže vo výsledku je žiarivejšia a vyzerá zdravšie
- rovnako ako iné druhy exfoliácie, aj tento odstráni všetky bariéry, ktoré bránia prieniku vašej starostlivosti o pleť do nej – čiže produkty sa po ošetrení lepšie vstrebú, a teda fungujú efektívnejšie
- dermaplaning je skvelý doplnok pre každého, kto už pravidelne exfoliuje
- po dermaplaningu je pleť hladšia, mladistvejšia a jasnejšia, broskyňové chĺpky sú preč (samozrejme, kým znova nevyrastú ☺)
- oholenie výrazných chĺpkov na tvári môže dodať žene sebavedomie (ja som dlhodobo riešila viditeľné tmavé chĺpky nad hornou perou, teraz ich mám pod kontrolou ☺)
- odborníci sa zhodujú, že dermaplaning dokáže odstrániť jazvy po akné a nerovnomerné škvrny na pokožke (zatiaľ sa holeniu tváre venujem iba krátko, no vidím, že jedna výrazná červená jazva postupne mizne, za čo isto vďačím kombinácii holenia a Skinorenu s kyselinou azelaovou, ktorý si natieram skoro každý večer)
- tým, že je pokožka po dermaplaningu hladšia, vytvára sa ideálny základ pre rovnomerné nanášanie mejkapu (zo skúsenosti potvrdzujem, že mejkap na tvári nikdy „nesedel“ lepšie!)
Pre koho je dermaplaning vhodný a pre koho nie?
Dermaplaning
je vhodný pre:
- tých, ktorí riešia nechcené chĺpky na tvári
- tých, ktorí chcú vyskúšať alternatívny spôsob, ako ľahko obnoviť povrch pokožky
- tých, ktorých trápia jazvy po akné alebo pigmentové škvrny
- tých, ktorí majú suchú, mdlú a matnú pleť, pleť poškodenú od slnka a jemné vrásky
Dermaplaning
nie je vhodný pre:
- tých, ktorí trpia akné, pretože čepeľ by mohla poškriabať pupienok a rozšíriť zápal po tvári
- tých, ktorých trápi herpes
- tých, ktorí majú veľmi citlivú a reaktívnu pokožku a s ňou spojené ochorenia pokožky – rozaceu alebo keratózu pilaris a i.
- tí, ktorí trpia rakovinou kože, úpalom, aktívnou infekciou kože, cukrovkou a pozor by si mali dávať aj tehotné ženy
Mýty o holení tváre
Ako som už uviedla v úvode, existuje množstvo dezinformácii v súvislosti s holením tváre, ktoré vytvárajú predsudky, ktoré chceme vyvrátiť. Vybrali sme 5 najbežnejších mýtov:
- Vaše broskyňové chĺpky budú po holení ešte tmavšie a hrubšie
Pravda je, že nie je možné, aby chĺpky narástli hustejšie len preto, že ste sa oholili. Možno po oholení máte pocit, že tupý okraj chĺpkov (tmavá bodka, ktorá po holení ostane) je hrubší v porovnaní so zúženým okrajom vyrasteného chĺpku. No nie je to tak. Odstránenie chĺpkov na tvári či na akomkoľvek mieste na tele nemá žiadny výrazný vplyv na ich vnímanú hrúbku.
Moja skúsenosť: Ja si holím tvár už vyše mesiaca a ani náhodou nezarastám ako chlap :D Vždy sa po pár dňoch zmením na broskyňu a vtedy viem, že je čas znova siahnuť po holiacom hrebienku. Rastú mi však také isté chĺpky ako predtým.
- Holenie tváre je bolestivé. Pre väčšinu ľudí je to takmer bezbolestné – podobne ako pri holení iných častí tela však môže dôjsť k podráždeniu, ktoré môže sprevádzať bolesť.
Pravda je, že v porovnaní s inými metódami odstraňovania chĺpkov (napr. s voskovaním) pocítite skôr jemné šteklenie alebo škrabkanie, nie bolesť.
Moja skúsenosť: Priznám sa, že prvé holenie bolo presne také ako prvé holenie nôh, na ktoré nikdy nezabudnem. Trvalo to päťkrát dlhšie, ako keď už máte v tomto úkone prax ☺. Dbala som na to, aby som si tvár holila v správnom uhle a k žiadnemu zraneniu zatiaľ neprišlo.
- Holenie tváre mi spôsobí akné. Ako sme už uviedli, dermaplaning nie je vhodný pre ľudí s akné ani pre tých, ktorí si akné liečia.
Pravda je, že ak sa dermaplaning používa ako preventívne opatrenie vzniku akné, je veľmi účinný. Tým, že odstraňuje odumretú pokožku na povrchu tváre, zabraňuje, aby do pórov vnikli nežiaduce baktérie, ktoré spôsobujú infekciu a vedú k akné.
Moja skúsenosť: Mám problematickú pleť so sklonom k rozacei, čo nie je príliš ideálne „kombo“ pre dermaplaning, no holenie vnímam ako prevenciu vzniku akné, ktoré mám pod kontrolou. Rozacea je tiež v norme. Ak sa mi predsa len vytvorí nejaký pupienok, pri holení ho obídem. Alebo si holenie nechávam na iný deň, ak je pupienkov viac.
- Tmavšia pokožka sa nesmie holiť. Ďalší mýtus, ktorý treba vyvrátiť.
Pravda je, že dermaplaning je absolútne bezpečný pre všetky farby a odtiene pokožky.
- Ide o časovo náročné ošetrenie. Toto je subjektívna fáma.
Pravda je, že procedúra dermaplaningu u odborníka trvá do 30 minút, čo nie je príliš dlho na to, že výsledky zvyčajne trvajú až 4 týždne. Ak si tvár oholíte doma, zaberie vám to asi 2 minúty a opakovať ho môžete raz či dvakrát za týždeň.
Moja skúsenosť: Ako som už písala, prvé holenie trvalo asi 10 minút, odvtedy som čas holenia „zosekala“ približne na 2 minúty.
Ako si holiť tvár doma?
Dermatológovia uvádzajú, že pokiaľ ide o domáce holenie tváre, máte tieto možnosti:
- buď si vyberiete klasický ženský holiaci strojček, ktorý kúpite v drogérii a ktorým si holíte napríklad aj nohy alebo podpazušie (samozrejme, nepoužite ten istý, ktorý ste použili na nohy ☺)
- alebo si kúpite holiaci hrebienok, ktorý na zahraničných e-shopoch nájdete aj pod názvom „facial razor“ alebo „eyebrow shaper“ (lebo zvyčajne ide o hrebienok, ktorý tvaruje obočie, no používa sa aj na holenie tváre) – tieto hrebienky majú zvyčajne zahnuté rukoväte, vďaka čomu dosiahnete najbezpečnejšie a najlepšie výsledky pri holení
A potom sa môžete pustiť do holenia tváre
. Každý má iný spôsob holenia, mne vyhovuje tento:
- Holím sa zásadne ráno, hneď keď vstanem, ešte pred umytím tváre. Moja pokožka nie je úplne suchá, lebo na nej ešte ostali zvyšky z večernej rutiny. Takto mi to vyhovuje a videla som to aj vo videách iných beauty blogeriek.
- Potom sa snažím napnúť pokožku na tých miestach, kde idem s holiacim hrebienkom – čiže jazykom si vytváram napnutie pokožky, aby mi holenie išlo ľahšie.
- Ja sa pohybujem zdola nahor, čiže proti smeru rastu chĺpkov, približne v 45-stupňovom uhle k pokožke. Hoci by sme sa mali holiť v smere rastu chĺpkov, buďme úprimní, kto z nás to tak robí?! :D
- Ja s holením začínam na brade, odtiaľ prejdem nad hornú peru, potom na pravú čeľusť a odtiaľ na pravé líce smerom k nosu. Následne si oholím ľavú čeľusť a ľavé líce smerom k nosu. Ako som už uviedla v bode 2), vždy sa snažím napínať pokožku zvnútra jazykom (kde sa to dá ☺).
- Nakoniec sa dostanem na spánky, čelo a vždy si oholím (ale veľmi opatrne!) aj priestor medzi obočím nad koreňom nosa. Vynechávam líniu vlasov, viečka a nos.
- Pri celom holení vyvíjam iba veľmi maličký tlak na pokožku – vždy si uvedomujem, že odstraňujem iba jemné chĺpky a exfoliujem iba vrchnú vrstvu pokožky. Vďaka tomu sa zatiaľ úspešne vyhýbam podráždeniu alebo začervenaniu. Hoci...
- Po holení určite neodporúčam aplikovať na tvár sérum s čistým vitamínom C (ja mám to od Geek & Gorgeous) – mne to pri prvom raze spôsobilo menšie podráždenie a začervenanie. Po chvíli to prešlo, ale nebolo to príjemné.
- Naopak, odporúčam zamerať sa na hydratáciu a upokojenie pokožky. Hoci máte po holení pokožku jemnú ako zadoček dieťaťa, následná starostlivosť o pleť je kľúčová. Mne vždy pomôžu tieto produkty:
-
Geek&Gorgeous
Geek & Gorgeous Stress Less 0.2% Beta-Glucan and 0.3% Madecassoside Serum
Skvelé sérum!!! Už mám druhé balenie, míňa sa mi veľmi rýchlo. Perfektne upokojuje pleť, je ľahučké a okamžite sa vstrebe do pleti. Mám pocit, že aj vďaka nemu sa zlepšuje stav mojej rozacei. Po oholení je to naozaj moje upokojujúce číslo 1.
Viac o produkte
-
Isntree
Isntree Hyaluronic Acid Toner
Dermatológovia odporúčajú po holení starostlivo hydratovať pleť, preto vždy stavím na tento toner s rôznymi molekulovými veľkosťami kyseliny hyalurónovej a s ďalšími upokojujúcimi zložkami a rastlinnými extraktmi. Bez okolkov ho zaraďujem medzi najhydratačnejšie tonery, aké som kedy používala, vhodné pre všetky typy pleti.
Viac o produkte
-
ILLIYOON
ILLIYOON Ceramide Ato Concentrate Cream
Moja krémová stálica. Mám už asi tretie balenie a myslím, že táto láska bude trvať večne. Tento krém je nabitý hydratačnými a výživnými zložkami, predovšetkým ceramidmi a zaujímavými kórejskými rastlinnými extraktmi, a myslím si, že by mohol vyhovovať všetkým typom pleti. Moja je skôr mastná a nevie si bez neho predstaviť ani jeden deň ☺.
Viac o produkte
- Nezabudnite na SPF! Tak ako po akomkoľvek inom type exfoliácie, aj po holení je pokožka obzvlášť citlivá na slnko, takže na krém s ochranným faktorom určite nezabudnite.
Kde si môžete kúpiť holiace nástroje?
V minulosti sa holiace hrebienky dali kúpiť v dm drogérii, v súčasnosti si ich viete
kúpiť iba cez internet. Ja mám moje holiace hrebienky z hongkonského e-shopu YesStyle. Kúpiť sa však dajú aj na slovenských e-shopoch, napríklad na Notine.
Ardell Brow Trim and Shape: Orezávač chĺpkov na obočie a tvár. Balenie obsahuje 3 hrebienky a cena je vyše 6 eur. Britva je vhodná aj na krk, paže a oblasť bikín. Ľahko a rýchlo zrezáva jemné chĺpky a dizajn a tvar britvy a rukoväte chráni pokožku pred poranením či podráždením.
Wilkinson Sword Beauty Eyebrow Shaper: Britvy na obočie a tvár slúžia na odstránenie jemných chĺpkov a ochranné prvky na čepeli zaisťujú bezpečnú manipuláciu. Majú praktickú veľkosť, praktický tvar a nechýbajú ani krytky, vďaka ktorým môžete britvu použiť kdekoľvek. Cena je nižšia ako pri predošlom orezávači – 3 kusy v balení stoja vyše 3 eur.
Shiseido Prepare Facial Razor: Značka Shiseidopatrí medzi priekopnícku v oblasti východnej estetiky a starostlivosti o pleť. Kvalita sa preklenula aj do holiacich hrebienkov, ktoré sú odolné voči hrdzi a zaisťujú pohodlné oholenie tváre a obočia. Ergonomický dizajn umožňuje pevné uchopenie a bezpečné a hladké oholenie. Navyše, tieto holiace hrebienky majú dlhšiu životnosť (treba ich však starostlivo dezinfikovať po každom použití). Cena je okolo 5 eur.
Ako často si treba holiť tvár?
Ak sa zveríte do rúk odborníka, výsledok vám vydrží približne 3 až 4 týždne. Samozrejme, ani
pri domácom holení to radšej nepreháňajte (hlavne na začiatku). Ja nemám nejaký presný časový harmonogram, skôr sa riadim tým, čo vidím na tvári. Vychádza to tak, že si tvár oholím
približne raz za 7 dní.
Dôležitý dôvetok na záver(!)
Dúfame, že ak ste si doteraz svoje chĺpky vôbec nevšímali, tak po prečítaní tohto článku
nebudete trpieť komplexom a pocitom, že teraz si ich už musíte začať holiť... To určite nie je cieľom tohto článku. Chĺpky na tele nás predsa udržujú v teple a poskytujú pokožke ďalšiu vrstvu ochrany. Nie sú niečím nepatričným a nevhodným.
Jemné chĺpky však niektorí ľudia majú hrubšie a viditeľnejšie ako ostatní a podľa toho, ako sa s nimi cítia, ich
môžu, ale nemusia odstrániť. Ak sa po zvážení všetkých možností rozhodnete skúsiť túto procedúru, verte, že jej efekt si vás získa ☺.