Máte mastnú pleť? Tu je ultimátny návod, ako sa o ňu starať

nazov
meno
Ivka
Nie sú to iba externé faktory, kozmetika, či strava, čo ovplyvňuje výzor a správanie našej pleti. Napríklad typ pleti je predispozícia, ktorá je geneticky daná. Či už máme so svojim typom pleti ťažkosti alebo sme s ním spokojní, kľúčové je ten svoj typ pleti poznať a prispôsobiť tomu starostlivosť. Ak vás zaujíma mastný typ pleti, vhodné produkty a ingrediencie pre mastnú pleť, či rôzne tipy na čo sa  pri mastnej pleti zamerať a čomu sa vyhnúť, ste tu správne – v tomto článku sa totiž zameriame práve na to.

Aký typ pleti vlastníte? Máte mastnú pleť?

Viete, aký typ pleti vlastníte? Je dôležité to vedieť, ak chceme mať starostlivosť o pleť čo najefektívnejšiu. Typ pleti máme daný (väčšinou geneticky) a ide o dlhodobé hľadisko, zatiaľčo stav pleti je aktuálny a krátkodobý (záleží od rôznych faktorov).

Svoj typ pleti môžete určiť na základe jej vlastností a charakteristík a tiež pomocou jednoduchého testu, ktorý nájdete aj spolu s typickými vlastnosťami rôznych typov pletí v našom článku.

Ako rozpoznám mastnú pleť?

  • pleť má lesklý vzhľad a po celom dni často aj na pohľad vyzerá mastne
  • hrubšia textúra pleti
  • viditeľne rozšírené póry (najmä nos, brada, čelo)
  • mastnejšie časti tváre zahŕňajú aj čierne bodky, pupienky, či iné typy akné
  • make-up na pleti horšie drží, často sa po tvári „šmýka“
  • môže zahŕňať oslabenú kožnú bariéru
Dôležité: Pri mastnej pleti sa mastí celá tvár. Ak máte mastnú iba T-zónu (čelo, nos, brada) a líca máte suché, ide o zmiešanú pleť.

Mastná pleť v hľadáčiku

Mastná pleť sa vyznačuje vyššou produkciou kožného mazu ako by bolo primerané. Vplyvom zväčšených mazových žliaz sa tvorí nadmerné množstvo kožného mazu, čo so sebou prináša všetky charakteristické vlastnosti mastnej pleti spomenuté vyššie.

Kožný maz je olejová substancia tvorená tukmi. Napriek prvotnému zdaniu, kožný maz nie je zlá vec. Má prirodzene prospešnú funkciu – pleť chráni, zvlhčuje, pomáha koži produkovať v tukoch rozpustné antioxidanty, je dôležitý pre správnu rovnováhu pokožky a vo všeobecnosti pomáha udržiavať pokožku zdravú. Dobrou správou tiež je, že aj vďaka kožnému mazu pleť starne pomalšie.

Pokiaľ je teda tvorba kožného mazu v norme, poskytuje nám veľa výhod. Ak je však táto tvorba nadmerná, ako v prípade mastnej pleti, môže viesť k upchatiu pórov, čiernym bodkám, akné a vlastne rôznym druhom pupienkov.

Ako sa zbaviť mastnej pleti? Dá sa to vôbec?

Pokiaľ je náš typ pleti mastný, mastnej pleti sa v podstate zbaviť nemôžeme. Môžeme však správnou starostlivosťou zabezpečiť to, že naša pleť bude zdravá a nebude až taká mastná. Postaráme sa o to tak, že zvolíme správne produkty a identifikujeme možné príčiny nadprodukcie mazu v našej pokožke.

Čo všetko môže zapríčiňovať mastnú pleť

1. Genetika

Áno, hneď ako prvý faktor musíme spomenúť genetiku. Mastnú pleť totiž dostaneme do vienka, a teda ju máme bez akéhokoľvek iného pričinenia. Platí, že ak máte mastnú pleť v rodine, je pravdepodobnejšie, že ju budete mať aj vy.

2. Hormóny

Má ich každý (aj keď nemusia každému pracovať úplne rovnako), no niektoré hormóny sú schopné zvýšiť aktivitu mazových žliaz, a teda sú zodpovedné za nadprodukciu kožného mazu. Produkcia mazu sa tiež môže zvýšiť pri tvorbe pohlavných hormónov, čo vlastne najčastejšie môžeme pozorovať u puberťákov.

3. Počasie a ročné obdobie

Aj počasie môže vplývať na mastnotu pleti. Tak napríklad v horúcom počasí – lepšie povedané, keď sa zvýši teplota a vlhkosť, naše mazové žľazy majú taktiež tendenciu zvýšiť produkciu mazu. V letných mesiacoch teda môže byť pokožka mastnejšia.

4. Produkty, ktoré používame (a možno by sme nemali)

Ak používame produkty, ktoré nie sú vhodné pre náš typ pleti, môžeme si tým tiež pekne zavariť. Používaním nesprávnych produktov môžeme pridať viac „oleja“ (alebo mazu) ku kožnému mazu, ktorý už naša pokožka prirodzene produkuje. Mastná pokožka tak bude ešte mastnejšia.

5. Vynechávame hydratačný/zvlhčujúci krém

Asi jeden s najrozšírenejších mýtov ohľadom mastnej pleti. Niekto možno vynecháva hydratáciu, lebo „veď už mám dosť mastnú pleť aj bez krému“, no určite to nie je dobrý nápad. Ak aj naše mazové žľazy produkujú zvýšené množstvo mazu, tento maz nezabezpečí dostatok vody a vlahy, ktoré sú pre našu pokožku naozaj veľmi potrebné. Stále potrebujeme zabezpečiť pokožke dostatočnú vlahu. Každý typ pleti totiž potrebuje hydratáciu.

6. Máme skincare rutinu príliš „predimenzovanú“ a príliš často pleť čistíme

Ani opačný extrém nie je veľmi dobrý. Keď to preženieme s rôznymi produktmi, aktívnymi látkami všetkého druhu a bezhlavo si to všetko nakombinujeme, docielime iba to, že pleti ublížime. Ďalej ak si umývame tvár príliš veľa a často, či príliš veľa exfoliujeme, paradoxne docielime to, že mazové žľazy sa prepnú do „núdzového režimu“ a budú produkovať ešte viac mazu, aby túto stratu vyrovnali.

7. Vek

Z mastnej pleti síce „nevyrastieme“, no je pravda, že vekom naša pokožka môže predsa len produkovať o niečo menej kožného mazu. Môže sa to stať vplyvom straty proteínov (napr. kolagénu) a tiež spomalenia činnosti mazových žliaz. Jednou aspoň trochu dobrou správou je to, že na mastnej pleti sa môžu známky starnutia objavovať pomalšie – vrásky sú totiž viditeľnejšie pri nedostatku mazu a kolagénu.

8. Miesto, kde žijeme

Ako sme už spomínali vyššie, pokožka má v teplej a vlhkej klíme tendenciu byť mastnejšia.

9. Strava

Aj stravovanie môže určitým spôsobom ovplyvniť mastnú pleť. Niektoré jedlá dvíhajú cukor v krvi viac, ako iné. Zjednodušene by sa dalo povedať, že keď sa rýchlo zvýši cukor v krvi, uvoľňuje sa inzulín a ten potom za určitých okolností môže spôsobiť, že mazové žľazy budú produkovať viac mazu. Takéto jedlá zahŕňajú napr. cestoviny, ryžu, biely chlieb, cukor – prakticky jedlá s vysokým glykemickým indexom, no niekedy nám nemusia pomôcť ani mliečne výrobky či nasýtené tuky. Vo všeobecnosti nie sú veľmi vhodné nezdravé jedlá (a to nielen kvôli pleti), vyprážané jedlá a jedlá s vysokým obsahom cukru. Naopak vhodné sú jedlá s nízkym glykemickým indexom, celozrnné, strukoviny, ovocie a zelenina, potraviny s obsahom zinku, vitamínu A a E, antioxidantmi a omega-3 mastnými kyselinami.

Problémy, ktoré so sebou mastná pleť môže priniesť

  • upchaté póry: tie sú vlastne kombináciou kožného mazu a odumretých kožných buniek a funguje tu jednoduchá matematika – čím aktívnejšie mazové žľazy, tým väčšia šanca na vznik komedónov (upchaté ústia mazových žliaz, čierne bodky)
  • sklon k tvorbe akné: súvisí, samozrejme, s predchádzajúcim bodom – upchaté póry + baktérie a akné je na svete
  • zväčšené póry: jedným z rozhodujúcich faktorov pri veľkosti pórov je práve kožný maz

Skincare rutina pre mastnú pleť

Vyskladať si vhodnú a hlavne efektívnu pleťovú rutinu pre mastnú pleť môže byť niekedy výzva. Určite sa vám už niekedy stalo, že ste v dobrej viere začali používať nejaký produkt, no skončilo to tak, že póry sa vám ešte viac upchali a pleť ste mali ešte mastnejšiu. Aby ste takémuto výsledku predišli, zhrnuli sme niekoľko užitočných informácií, ktoré budú nápomocné pri zostavovaní vhodnej rutiny.

Čomu sa treba v rutine pri mastnej pleti vyhnúť?

  • ťažké, hutné krémy
  • produkty na báze alkoholu – alkohol pleť vysušuje
  • príliš časté čistenie (tiež vysušuje)
  • ťažké a hutné make-upy a korektory (ktoré na konci dňa iba upchajú póry)
  • umývanie tváre klasickým mydlom

Na čo sa v rutine pri mastnej pleti zamerať?

  • ľahké konzistencie – gél, gél-krém, fluid, ľahký krém
  • nekomedogénne produkty (na produktoch označenie non-comedogenic) – neupchávajú póry
  • dôkladné čistenie s čističom, ktorý pleť nevysuší (dvakrát denne úplne stačí)
  • dajte prednosť produktom na báze vody pred produktom na báze oleja
  • nezabúdajte na hydratáciu

Rutina krok za krokom:

1. Čistenie – čistite si pleť jemne. Ako už bolo spomenuté, ak pri čistení (či už častým čistením alebo nevhodným produktom) pleť vysušíme, výsledkom bude len to, že mazové žľazy „popudíme“ k ďalšej produkcii mazu a pleť bude ešte mastnejšia. Vyhýbajte sa príliš horúcej a aj príliš studenej vode. Nezabúdajte, že pleť treba nielen odlíčiť a zbaviť “hrubej špiny”, no tiež starostlivo vyčistiť (najlepšie v 2 krokoch = double cleansing). Tvár si poriadne osušte jemným a čistým uteráčikom (najideálnejšie 1 umytie prípadne 1 deň = 1 uteráčik).

2. Toner – je pre mastnú pleť dobrá voľba, pretože preniká do pórov a pomôže pleť dočistiť, odstrániť nadbytočný maz, exfoliovať a eliminuje tvorbu čiernych bodiek. Takisto pomáha vyrovnávať pH pokožky a hydratuje.

S exfoliáciou, odstránením odumretých kožných buniek a redukciou nadmerného mazu pomôžu napríklad:

3. Hydratácia ? krém: ako už bolo spomenuté, vyberajte ľahké, nekomedogénne krémy, ktoré pleť zbytočne nezaťažia. Určite hydratáciu a zvlhčenie pleti z rutiny nevynechávajte.

4 .SPF – ochranný slnečný faktor je potrebný pre všetky typy pleti. Ponuka je široká a môžeme si vyberať z SPF produktov špeciálne určených pre mastnú pleť, zvyčajne aj so zmatňujúcim efektom.

Cielená starostlivosť – uviedli sme iba niečo ako základ rutiny, na ktorom sa dá ďalej pokojne stavať. Okrem spomínaných krokov ďalej môžete zaradiť napríklad:

  • séra s prospešnými ingredienciami – napríklad kyselina salicylová prečisťuje póry a redukuje mastnotu
  • masky – napr. ílové 1-2x za týždeň
  • lokálna starostlivosť na pupienky alebo náplasti na pupienky
  • hydratačné misty (hmly)
  • nie je vylúčený ani pleťový olej, avšak treba si starostlivo zvoliť vhodný pre váš typ pleti (napr. jojobový, hroznový, šípkový, makový – dôležité je tiež zvoliť si nekomedogénny/s nízkym stupňom komedogenity, tzn. neupchávajúci póry)
Je tiež dôležité si vybrať vhodný make-up, pretože niektoré make-upy majú tendenciu po mastnej pleti kĺzať a nedržať tak, ako treba. Ak ešte stále hľadáte ten správny, určite neprehliadnite náš článok špecificky sa venujúci make-upom pre mastnú  a aknóznu pleť, kde nájdete nielen náš výber produktov ale aj niekoľko užitočných rád. Tiež sa určite pozrite na naše tipy na najlepšie hydratačné krémy pre mastnú pleť.
Tip: Môžete vyskúšať aj špeciálne papieriky na pleť, ktoré sú zmatňujúce a absorbujú nadbytočný maz počas dňa (po anglicky blotting papers), nájdete ich bežne v drogériách.

Ingrediencie prospešné pre mastnú pleť:

A na záver...

Mastná pleť je komplexná záležitosť a môže sa za ňou skrývať viacero dôvodov. Niekedy je ťažké s ňou „zápasiť“, no ak odhalíme príčiny, ktoré vieme ovplyvniť (nesprávna starostlivosť, vysušovanie pleti, strava, atď), vieme sa o mastnú pleť efektívne starať. Cieľom nie je predsa dokonalosť, ale zdravá pleť.
Zabudnime teda na mýty o mastnej pleti, ako napríklad to, že mastná pleť nemôže byť dehydrovaná, že si ju treba viac umývať, až dokým neostane po čistení absolútne bez mastnoty, že mastná a/alebo aknózna pleť je spôsobená nevyčistenou pleťou, alebo že ju nepotrebujeme krémovať. Veríme, že vám tento článok poskytne užitočné informácie a pomôže k tej správnej starostlivosti o vašu pleť.
 
name

Ivka

Beauty Editor

Vyštudovaná prekladateľka angličtiny, ktorá odjakživa milovala kozmetiku, no skincare prepadla úplne naplno. Perfekcionistka so zmyslom pre detail – niekedy chvalabohu, inokedy bohužiaľ. Vie sa tešiť z maličkostí a v prírode nachádza pokoj. Nadšene a poctivo sa každý deň venuje svojej skincare rutine. Majiteľka citlivej a reaktívnej pleti, ktorá veľmi rada skúša rôzne (nové) produkty, no vždy až po dôkladnom výbere a naštudovaní si informácií.

Zatvoriť