Ak máte vlny, ktoré sa nedajú skrotiť a upraviť, ktoré lietajú všetkými smermi, na ktoré ste už skúsili všetky finty a produkty, možno budete potrebovať overenú záchranu. Metóda Curly Girl – alebo ak chcete metóda kučeravých dievčat –, dokáže vaše kučierky zmeniť z krepovitých a zo spľasnutých na úplne fantastické. Áno, naozaj existuje spôsob, ktorý vám pomôže skrotiť neposlušnú hrivu kučier, a my vám o ňom povieme všetko, aby mohol navždy zmeniť vašu vlasovú rutinu krásy.
Čo je metóda Curly Girl?
Po anglicky
Curly Girl Method bola oficiálne vyvinutá kaderníčkou a odborníčkou na kučery Lorraine Massey, ktorá o tom napísala knihu. Ide doslova o návod, ako získať skutočne vynikajúce vlasy pomocou (alebo práve bez) konkrétnych produktov a stylingových techník.
Samozrejme, existujú rôzne variácie pôvodnej Lorraininej metódy, ktorá sa v priebehu rokov upravovala tak, aby zahŕňala širšiu škálu vlniek a kučier. Hoci sa špecifiká môžu líšiť, myšlienka metódy Curly Girl je vo všeobecnosti rovnaká:
„namiešať“ najlepší kokteil ingrediencií a aplikačných metód pre váš konkrétny typ vlasov, nájsť skutočnú štruktúru vlasov, a tak maximalizovať prirodzené vlnenie alebo kučeravenie a zároveň znižovať krepovatenie, suchosť a lámavosť vlasov.
Pre koho je určená?
Bohužiaľ, nie je pre všetkých. Metóda je vhodná pre každého,
kto chce dať voľnosť svojim kučeravým vlasom a zistiť, kam až by mohlo ich vlnenie zájsť, keby ich prestal poškodzovať tepelnými nástrojmi, šampónmi a špecifickými prísadami v starostlivosti o vlasy.
Zlaté pravidlá metódy Curly Girl
Žiadna metóda sa nezaobíde bez pravidiel – Curly Girl Method ich má celkom prísne a nekompromisné, no ak sa nimi budete riadiť, vaše kučery čakajú skvelé časy:
- Povedzte nie síranovým/sulfátovým šampónom. Tie vlasom škodia, sú drsné a vysušujú ich.
- Nepoužívajte tepelné stylingové prístroje. Držte sa ďalej od fénov, žehličiek na vlasy a kuliem či kulmofénov. Ak tieto prístroje používate, riskujete vážne poškodenie vlasov. Existuje však správny spôsob, ako vlasy vyfénovať, a to pomocou pripevneného difúzora pri nízkej teplote, ktorý mierne rozloží teplo po kučerách. Dôrazne sa však odporúča, aby ste vlasy nechali čo najprirodzenejšie vyschnúť, predovšetkým v teplejších mesiacoch.
- Nepoužívajte hrebene a kefy. Rozčesanie vlasov prstami je určite vhodnejšie ako česanie. Je oveľa intuitívnejšie, viac si uvedomujete, kde sú vaše „spletence“, a namiesto toho, aby ste ich trhali, môže ich prstami trpezlivo rozuzliť. Tým zabránite lámaniu vlasov, ktoré môže viesť ku krepovateniu vlasov a sťažuje ich rast.
- Neumývajte si vlasy príliš často.
- Nepoužívajte uteráky ani turban. Lebo spôsobujú krepovitosť vlasov bez ohľadu na to, ako šetrne ich v ňom sušíte. Uprednostnite bavlnené tričká alebo uteráčiky z mikrovlákna (viac sa o ich používaní dozviete v článku nižšie)-
- Nefarbite si vlasy. Pri farbení vlasov sa často používajú prísady, ktoré sú škodlivé, preto sa neodporúčajú. Je však veľa ľudí, ktorí si farbia vlasy a udržujú si zdravé kučery. V každom prípade sa uistite, že po farbení vlasov ste vykonali posledné umytie, aby ste vypláchli všetok silikón. Potom si ich veľmi dobre zvlhčite maskou na vlasy.
Metóda Curly Girl – ako postupovať krok za krokom
Po odstránení vyššie spomenutých produktov, prísad a návykov z vlasovej rutiny prejdite na kroky, ktoré „znovuzrodia“ vaše kučery. Samozrejme, skôr ako začnete s metódou Curly Girl, pamätajte na to, že
to, čo funguje u iného, nemusí automaticky fungovať u vás.
Počas svojej „kučeravej cesty“
experimentujte s rôznymi výrobkami a krokmi, kým nenájdete rutinu, ktorá urobí vás i vaše kučery šťastnými. Zaznamenávajte si jednotlivé kroky, ako vaše vlasy reagujú na všetko, čo s nimi robíte, aby ste maximalizovali výsledok.
1. krok: Zistite, aký máte typ vĺn alebo kučier
Ak poznáte svoj typ vlasov a vlastnosti vĺn či kučier, môžete si vlasové výrobky vybrať efektívnejšie. Preto v prvom kroku nájdite odpovede na tieto základné otázky:
- Aký máte typ kučier, hrúbku a hustotu vlasov?
- Akú máte pružnosť vlasov?
Pružnosť vašich vlasov určuje, či by ste mali používať
výrobky s proteínmi alebo bez nich. Elasticita sa meria potiahnutím vĺn a sledovaním, ako rýchlo sa vlnenie odrazí späť. Ak sa neodráža rýchlo, je to
prejav nedostatku hydratácie, takže v takom prípade vaše vlasy jednoznačne potrebujú prípravky s proteínmi.
- Akú máte pórovitosť vlasov?
Pórovitosť, čiže vonkajšia štruktúra vlasov, je zhruba taká,
do akej miery vlasy absorbujú a zadržiavajú vlhkosť. Môžete to zmerať tak, že si budete všímať, ako rýchlo vaše vlasy po umytí vyschnú. Schnú rýchlo alebo pomaly? Ak vaše vlasy dobre neabsorbujú vlhkosť, čiže schnú príliš rýchlo, potrebujú bohatšiu starostlivosť.
2. krok: Vyberte sa na nákup vhodných produktov na Curly Girl Method
Na základe informácií, ktoré ste o svojich vlasoch získali v 1. kroku, môžete určiť, ktorá starostlivosť, a teda
ktoré produkty sú pre vaše kučery najlepšie a ktoré vyhovujú metóde Curly Girl. V závislosti od typu a stavu vašich kučier používajte buď ľahšie, alebo ťažšie a výživnejšie produkty.
3. krok: Clarify – posledné „resetujúce“ umytie
Aby ste si boli istí, že Curly Girl Method začnete praktizovať s čistým štítom, musíte podstúpiť záverečné umytie, akýsi reset.
Vlasy si umyte šampónom so sulfátmi, jednoducho agresívnejším čističom, aby ste ich
zbavili nahromadených silikónov, voskov a všetkého, čo sa časom zachytilo vo vašich vlasoch.
Tip: Keďže na posledné umývanie použijete pomerne agresívny šampón na vlasy, môže spôsobiť ich značné vysušenie. Preto venujte osobitnú pozornosť zvlhčeniu a vyživeniu vlasov po umytí pomocou masky alebo kondicionéra.
4. krok: Detangling – odstránenie uzlíkov a spletí vlasov
Predtým, ako si vlasy umyjete novou metódou, je vhodné odstrániť všetky uzlíky a spleti. Ideálne je
robiť to prstami, prípadne veľmi riedkym hrebeňom. Akokoľvek si vlasy rozmotávate, robte to veľmi opatrne, aby ste ich nepoškodili, prípadne nespustili vypadávanie vlasov.
5. krok: Co-wash/cleanse – čistenie vlasov
Ak ste úspešne absolvovali krok clarify aj detangling, na rade je co-wash alebo cleanse, v ktorej
namiesto šampónu použijete na umytie vlasov kondicionér, ktorý umyje nielen vlasy, ale aj pokožku hlavy.
Dôvod je prostý – šampóny často škodia vlasov, obsahujú agresívne čistiace zložky, ktoré robia svoju prácu tak „dobre“, že z vašich vlasov zmývajú aj prirodzené oleje a tým negatívne ovplyvňujú ich textúru. Co-wash je pre vaše vlasy aj pokožku hlavy oveľa šetrnejšie. Vaše vlasy si na tento typ umývania časom zvyknú, takže
na začiatku rátajte s tým, že sa budú mastiť. Ale nevzdávajte sa! Aj tu platí – vytrvalejší víťazí!
6. krok: Condition – hĺbková výživa vlasov
Ide o liečebný krok metódy Curly Girl zameraný na hĺbkovú výživu vlasov kondicionérom alebo maskou. Áno, po umytí s kondicionérom použijete ešte aj výživnejší kondicionér alebo masku.
Kučery sú prirodzene suchšie, a preto potrebujú väčšiu hydratáciu. A kondicionéry či masky sú na to ako stvorené! Uvidíte, že vám pomôže získať krásne, zdravé a lesklé kučery, ktoré sa lepšie tvarujú a upravujú.
Vyberte si teda taký kondicionér alebo masku, ktorý je vhodný pri Curly Girl Method, naneste si ho na vlasy a
nechajte pôsobiť 20 minút. Potom ho dôkladne opláchnite. Masku či výživný kondicionér odporúčame používať raz alebo dvakrát týždenne.
7. krok: Style – úprava účesu, styling
Po umytí a hĺbkovej starostlivosti o vlasy prirodzene chcete, aby boli vaše kadere krásne a udržali si tvar. Na to treba použiť vlasové výrobky, ktoré budú vyhovovať vášmu typu vlasov a kučier na základe predchádzajúcich krokov.
Ak máte za sebou 6. krok, záverečný oplach kondicionéra alebo masky urobte
chladnejšou alebo studenou vodou. Chlad zatiahne vlasové kutikuly a uzamkne vnútri vlasu hydratáciu. To
zníži krepovatenie a dodá vlasom lesk. Dolu hlavou vytlačte trochu vody z vlasov a podľa typu vlasov pokračujte s hydratačnou starostlivosťou. Suchšie vlasy si vyžadujú bohatšiu hydratáciu, jemné vlny so sklonom k masteniu zasa menší nános produktov.
Najčastejším hydratačným produktom je takzvaný
leave-in, čiže bezoplachový kondicionér. Rozotrite potrebné množstvo v dlaniach, aby emulgoval, a potom ho naneste na vlasy napríklad
technikou praying hands (metódou, pri ktorej ruky kĺžete po vlasoch z oboch strán, akoby ste sa modlili). Samozrejme, robte to stále dolu hlavou. Následne rovnakým spôsobom
naneste stylingový prípravok – penu, gél alebo pomádu. Ten udrží vaše kučery v dobrej kondícii a utesní v nich hydratáciu.
8. krok: Dry – sušenie kučier
Môžete skúsiť rôzne techniky.
Prvá alternatíva je táto:
- použite techniku plopping, ktorá podporuje prirodzený kučeravý vzor vlasov a zároveň odsaje časť vlhkosti. Ide o metódu, pri ktorej si pomocou bavlneného trička alebo uteráka z mikrovlákna stiahnete vlasy navrchu hlavy a necháte uschnúť
- jemne zviažte kučery do bavlneného trička alebo uteráka z mikrovlákna (existujú aj uteráčiky s gombíkom, ktoré sú veľmi praktické) a nechajte ich asi 15 minút odstáť
- potom ich nechajte voľne schnúť na vzduchu
Druhá alternatíva:
- vysušte vlasy fénom s difúzorom, na ktorom sa dá nastaviť studený vzduch
- sušte ich maximálne 20 minút
Máte už vlasy suché, no
vytvorili sa v nich tvrdé miesta zo zaschnutého gélu? Potom je tu
posledný tip:
- použite techniku scrunch out the crunch (SOTC) – postavte sa dolu hlavou, vezmite si bavlnené tričko alebo uterák z mikrovlákna a vlny jemne stláčajte smerom k hlave, kým sa nestratia tvrdé miesta
- potom vlasy jemne prevzdušnite prstami
Metóda Curly Girl: Kedy uvidíte prvé výsledky?
Ak budete postupovať podľa zlatých pravidiel a vyššie spomenutých krokov a, samozrejme, použijete správne produkty,
mali by ste vidieť zmenu okamžite v prvej rutine – predovšetkým menej krepovité vlasy.
Samozrejme, prechodná fáza nemusí byť vždy zábavná. Možno sa na začiatku budete cítiť neschopní, budete mať niekoľko zlých vlasových dní, no ak vytrvalo vydržíte,
približne po šiestich týždňoch budete vidieť skutočne dobré výsledky – lesklé, zvládnuteľné, hydratované a hlavne pekne tvarované kučeravé vlasy.
Metóda Curly Girl: Potenciálne problémy počas prechodnej fázy
Kým si vaše vlasy zvyknú na novú rutinu, môže to chvíľu trvať. U každého je však prechodné obdobie iné, no aby sme vám poskytli predstavu o tom, čo môžete – ale nie nevyhnutne – očakávať, tu sú najčastejšie problémy prechodnej fázy:
- mastné vlasy – pokožka hlavy potrebuje čas na úpravu produkcie mazu, aby sa dostala späť do rovnováhy
- vlasy ako páperie – sú také preto, lebo môžu konečne „dýchať“, nie sú zaťažené teplom ani silikónmi; vďaka co-wash a condition však tento stav po pár týždňoch zmizne
- pocit ťažkých vlasov – zmiernite ho tým, že si umyjete vlasy šampónom bez obsahu síranov a použijete ľahšie kondicionéry a zvlhčovače; masku a výživný kondicionér nepoužívajte príliš často
- prispôsobte vlasovú rutinu ročným obdobiam – v lete používajte ľahšie produkty, menej kondicionérov, v zime to robte presne naopak
Slovníček základných pojmov metódy Curly Girl
Ak máte pocit, že Curly Girl Method je hotová veda s mnohými termínmi, áno, je to tak ☺. Toto je slovníček tých najpoužívanejších termínov, ktoré vám v úspešnosti metódy môžu pomôcť:
ACV rinse – je opláchnutie vlasov pomocou jablčného octu. Je prospešné pre tých, ktorí majú doma tvrdú vodu, a zároveň pomáha zjemniť vlasy a dodať im lesk. ACV rinse môžete absolvovať po condition (6. kroku Curly Girl Method) zmiešaním 1 – 2 lyžičiek približne s 3 dl vody.
air dry – znamená, že necháte vlasy prirodzene vyschnúť na vzduchu
bonnet – čiapka používaná na ochranu kučier cez noc
bowl method – spôsob nanášania stylingových výrobkov pomocou misky, v ktorej je veľmi hydratačný mix na vlasy
buff – rúrkový šál (bežne sa nosí pri zimných športoch okolo krku), ktorý sa používa na ochranu kučier počas spánku
clarify – odstránenie nahromadenia silikónov a iných zložiek z vlasov pomocou silného šampónu so síranom alebo so sulfátmi
clump – zhluky kučier, ktoré držia pohromade
COTC („clap out the crunch“) – spôsob tlieskania rukami po vlasoch, keď v nich vzniknú tvrdé nánosy gélu, aby sa zjemnili a uvoľnili
co-wash – metóda umývania vlasov, keď namiesto šampónu použijete čistiaci kondicionér
crunch – výraz pre tvrdé časti vlasov, ktoré sú vysušené stylingovými prípravkami
detangling – odstránenie uzlíkov a spletených vlasov
diffusing – sušenie vlasov difúzorom, nástavcom na sušenie kučier, ktorý býva súčasťou fénov
finger coiling – metóda tvarovania kučier, pri ktorej kučery navíjate na prsty
fluff – objem, ktorý vytvoríte pomocou prstov alebo hrebeňa, keď nimi masírujete korienky vlasov
glazing – spôsob nanášania stylingového produktu jeho jemným kĺzaním po vlasoch
LOC („leave-in – oil – cream) – stylingová metóda, pri ktorej nanášate v rovnakom poradí zvlhčujúci bezoplachový kondicionér, olej a stylingový gél alebo krém
low poo – šampón bez síranov
no poo – umývanie bez šampónu, namiesto ktorého použijete kondicionér
pineapple – účes, pri ktorom si vlasy vytiahnete hore do chvosta; spravidla sa robí na zachovanie kučier počas spánku alebo pri cvičení
plopping – metóda, pri ktorej si pomocou bavlneného trička alebo uteráka z mikrovlákna stiahnete vlasy navrchu hlavy a necháte uschnúť
praying hands – metóda nanášania stylingových výrobkov tak, že si ruky kĺžete po vlasoch z oboch strán, akoby ste sa modlili
pre-poo – použitie oleje alebo prípravku na ošetrenie vlasov pred ich umývaním
pulse – spôsob nanášania výrobkov opakovaným vtieraním ku korienkom vlasov
scrunch – stláčanie vlasov smerom hore
STC (squich to condish) – umytie vlasov v zmesi vody a kondicionéra (na to môžete využiť
bowl method); skúste tri kolá tejto metódy namáčania vlasov v zmesi a nakoniec vlasy opláchnite
squish – stláčanie vlasov smerom nahor, keď sú plné výživného produktu (využíva sa pri
STC a bowl method)
wet plop – umiestnenie vlasov do sprchovacej čiapky (plastová čiapka), ktorá pomôže udržiavať vlhkosť; môžete v nej nechať vlasy, keď si na 20 minút nanesiete výživnú masku
Tak čo, zaujala vás metóda Curly Girl? Samotná myšlienka vyhýbania sa agresívnym zásahom do vlasov, či už v podobe produktov, alebo stylingu, a aj jednotlivé kroky tejto metódy sú naozaj lákavé nielen pre kučeravých.
Trúfnete si ju vyskúšať? Ak áno, dajte nám vedieť, aké výsledky ste s ňou zaznamenali!