Retinoidy, zastrešujúce rôzne formy vitamínu A, sú známe predovšetkým vďaka antiagingovým vlastnostiam. Môže to však byť aj veľmi účinná ingrediencia v liečbe akné a pri eliminácii výskytu jaziev po akné. Ako teda funguje? Existujú nejaké vedľajšie účinky? A ktoré retinoidy sú najlepšie v liečbe akné? Na všetky tieto otázky sa vám pokúsime dať odpoveď v článku.
Ako pomáhajú retinoidy proti akné?
Deriváty vitamínu A pomáhajú pri liečbe akné, pretože
dokážu regulovať proces obnovy kožných buniek. Napríklad na rozdiel od kyseliny salicylovej, ktorá exfoliuje odumreté bunky pokožky a uvoľňuje póry, či benzoylperoxidu, ktorý ničí baktérie spôsobujúce akné,
retinoidy pôsobia zvnútra.
Vedeli ste, že...
Dermatológovia odporúčajú lokálne retinoidy na ošetrenie kožných ochorení vrátane akné a hyperpigmentácií už od roku 1971?
Liečbe akné retinoidmi sa venuje aj viacero štúdií. Jedna
z roku 2017 poznamenáva, že lokálne retinoidy (adapalén, tazarotén, tretinoín a iné)
sú prospešné pri liečbe nezápalových aj zápalových typov akné.
Ďalšia štúdia naznačuje, že retinoidy (lokálne aj orálne, napríklad isotretinoín) môžu tiež
znižovať produkciu kožného mazu a vyvolávať ďalšie účinky, ktoré pomáhajú v úspešnej liečbe akné.
Ktoré retinoidy sú najlepšie v liečbe akné?
V každom prípade to závisí od závažnosti akné. Najmúdrejšie je poradiť sa s dermatológom o postupe liečby. Vo všeobecnosti však rozlišujeme voľnopredajné retinoidy a retinoidy na lekársky predpis.
...
Voľnopredajné retinoidy
Hoci sú v liečbe ľahších až miernych foriem akné účinné, budú mať menší vplyv ako retinoidy na predpis a dosiahnutie požadovaných výsledkov môže trvať dlhšie.
Môže byť užitočný pre pokožku náchylnú na akné, pretože
normalizuje keratinizáciu (premenu buniek, ktoré sa produkujú v najspodnejšej vrstve pokožky) a spôsobuje, že
póry produkujú menej mazu. Zároveň sú vedľajšie účinky a podráždenie oveľa menšie ako v prípade silnejších retinoidov (napríklad isotretinoínu). Výsledky používania lokálneho retinolu nemusia byť také rýchle a dramatické, ako je to pri retinoidoch na predpis, no jeho dostupnosť je výhodou pre tých, ktorí chcú prvýkrát vyskúšať retinoidy v liečbe akné.
Tip redakcie: The Ordinary Retinol 0.2 % in Squalane. Pre pokročilejších existujú aj
ďalšie alternatívy s retinolom od značky The Ordinary.
Hoci ide o menej známu formu vitamínu A, podľa doterajších štúdií
je stabilnejší a aktívnejší ako čistý retinol. Kórejská výskumná skupina, ktorá túto molekulu vynašla, uskutočnila niekoľko štúdií, dokonca
v roku 2010 aj štúdiu in vivo (na ľuďoch), ktorá dokázala, že 0,05 % retinyl retinoát preukázateľne znížil zápalové a nezápalové lézie a produkciu mazu. Dokonca mal vplyv aj proti propionibacterium acnes (baktérii, ktorá je spätá s výskytom akné), čo z neho robí sľubnú prísadu pre pokožku náchylnú na akné, najmä v kombinácii s inými aktívnymi látkami.
Tip redakcie: Verso Skincare 7 Super Facial Oil
Retinyl retinoát v kozmetike
Retinal je medzistupňom medzi kyselinou retinovou a retinolom, čiže ide
o najsilnejšiu formu retinoidov, ktoré dokážete kúpiť bez lekárskeho predpisu.
Jedna štúdia (síce subjektívne hodnotená) skúmala znášanlivosť a účinnosť produktu s 1 % retinaldehydom a 6 % kyselinou glykolovou v liečbe akné. Dospelo sa k záveru, že táto kombinácia bola veľmi dobre tolerovaná a rovnako efektívna ako štandardné lieky na predpis proti akné – napríklad benzoylperoxid či antibiotiká. Mnohým pacientom sa retinaldehyd osvedčil ako pokračujúca liečba akné po kúre s isotretinoínom.
Tip redakcie: Geek & Gorgeous A-Game 5 0.05 % Retinal Serum
Produkty s retinalom na vyskúšanie
Retinoidy na lekársky predpis
O nich iba stručne, keďže si
VŽDY vyžadujú konzultáciu s dermatológom... Patria sem tieto druhy retinoidov:
- ADAPALÉN
- ISOTRETINOÍN
- TRETINOÍN
- TAZAROTÉN
- TRIFAROTÉN
Spravidla sa predpisujú ľuďom
so stredne ťažkou až s ťažkou formou akné, prípadne ľuďom s dospeláckym či závažným cystickým akné. Na Slovensku sú na lekársky predpis dostupné iba liečivá s adapalénom a s isotretinoínom, pričom v druhom prípade
ide o náročnejšiu niekoľkomesačnú liečbu akné, ktorá si vyžaduje lekársky dohľad.
Ako často môžete používať retinoidy pri liečbe akné?
Tak ako s každou aktívnou ingredienciou v kozmetike, aj s retinoidmi
treba začať postupne od najnižšej koncentrácie a časom (po tom, ako si na ne pokožka zvykne) ju môžete zvýšiť. Ideálne je začať s aplikáciou retinoidu
jedenkrát týždenne – večer. Ak odznejú potenciálne vedľajšie účinky (začervenanie, suchosť, podráždenie), môžete ich aplikovať častejšie. Pri ich používaní netreba zabúdať na ochranu tváre pred slnkom použitím
krému s SPF.
Pamätajte si, že na to, aby boli retinoidy účinné v liečbe akné, nemusíte ich používať každý deň. Keď si na ne pleť zvykne, stačí ich používať maximálne dva- až trikrát týždenne.
Čo sa týka retinoidov na predpis, s ich používaním vám určite poradí dermatológ, ktorý vás lieči.
Na čo si treba dávať pozor?
Každá forma vitamínu A sa spája s určitou škálou vedľajších účinkov a medzi najčastejšie patria:
- suchosť pokožky
- podráždenie
- svrbenie
- olupovanie
- začervenanie
- štípanie
- dočasné zhoršenie stavu akné
- citlivosť na slnko
Pri používaní voľnopredajných lokálnych retinoidov sú tieto vedľajšie účinky najpravdepodobnejšie na začiatku liečby. Po niekoľkých týždňoch by mali ustúpiť, keď sa vaša pokožka prispôsobí produktu. Ak však naďalej pretrvávajú, zrejme by ste mali prejsť na produkt s nižšou koncentráciou retinoidu alebo sa poraďte s dermatológom.
Kombinácie s retinoidmi – ktoré sú vhodné a ktoré nie?
Na začiatku liečby je vhodnejšie používať retinoidy samostatne (bez ďalších aktívnych ingrediencií v rutine), ideálne si vytvorte takýto
pomyselný „sendvič“, vďaka ktorému budú najmä prvé týždne používania retinoidov znesiteľnejšie pre vašu pokožku:
- hydratačné, upokojujúce sérum (napríklad s kyselinou hyalurónovou alebo s výťažkom z rastliny Centella asiatica)
- retinoid (naniesť ho výlučne na suchú pleť, až keď sa úplne vstrebe sérum z prvého kroku)
- krém (ideálne cica krém alebo výživnejší krém s ceramidmi, vďaka ktorému predídete suchosti pleti a ďalším vedľajším prejavom)
KOMBINÁCIE S RETINOIDMI, KTORÝM HOVORÍME „ÁNO“
- niacinamid (reguluje tvorbu mazu)
- kyselina azelaová (je účinná proti pigmentáciám; kombinácia je určená pre pokročilejších, ktorí majú skúsenosti s retinoidmi)
- zinok (je protizápalový a najúčinnejší s niacinamidom)
- resveratrol (spolu s retinoidmi zjednotí tón pleti)
- AHA a BHA kyseliny (sú podporná liečba akné, no spolu s retinoidmi ich môžu použiť iba pokročilejší používatelia, ktorí majú skúsenosti s retinoidmi)
- všetky hydratačné a upokojujúce zložky a rastlinné výťažky ako napríklad ceramidy, kyselina hyalurónová, výťažok z rastliny Centella asiatica, pantenol, alantoín, urea atď. (zmiernia vedľajšie účinky retinoidov)
KOMBINÁCIE S RETINOIDMI, KTORÝM HOVORÍME „NIE“
- benzoylperoxid (môže spôsobiť oxidáciu retinoidu a tým znížiť jeho efekt; no štúdie, prekvapivo, dokázali, že s adapalénom si rozumejú veľmi dobre ☺)
- vitamín C (je účinnejší v kyslejšom pH, retinoidy lepšie účinkujú v zásaditejšom pH)
- peptidy medi (retinoidy znižujú účinnosť peptidov medi)
Kedy uvidíte výsledky?
Aby ste spozorovali výhody voľnopredajných retinoidov v súvislosti s liečbou akné, musíte ich predovšetkým pravidelne používať. Prvé viditeľné výsledky môžu prísť
o 2 až 3 mesiace. Zložitosť ochorenia, ale aj individuálne rozdiely medzi pacientmi si môžu vyžadovať kombináciu rôznych aktívnych ingrediencií (ideálne po konzultácii s dermatológom), prípadne môžete zvažovať možnosť liečby retinoidmi na lekársky predpis. Aj s nimi však výsledky uvidíte až po istom čase. Liečba akné s isotretinoínom trvá minimálne 4 až 6 mesiacov.
No a na záver... Radostná skutočnosť, že vám retinoidy pomohli zlepšiť situáciu s akné, ešte neznamená, že ich máte prestať používať. A ak sa vám prostredníctvom voľnopredajných retinoidov nepodarilo dosiahnuť lepšie výsledky s akné, nezúfajte, a radšej energiu a nádej vložte do rúk dermatológa.