Keď počujeme slovo olej, väčšina z nás si okamžite predstaví ten vláčny pocit, aký na našej pokožke zanecháva. V tomto prípade však prvý dojem môže klamať. Ako to teda s olejmi naozaj je?
Humektant verzus okluzant
Na úvod je potrebné pochopiť rozdiel medzi humektantom a okluzantom. Sú to dva najdôležitejšie druhy, resp. funkcie hydratačnej kozmetiky, ktoré tvoria súčasť zloženia hydratačných prostriedkov.
A kým okluzanty majú schopnosť vlhkosť v oblasti našej tváre utesňovať akoby sme ju uzavreli niečím neprenikavým, humektant funguje inak. Je schopný na seba viazať molekuly vody, vďaka čomu nasáva hydratáciu z prostredia alebo zo samotného krému, ktorého je súčasťou. Jednoducho povedané: humektant zvlhčuje pokožku a okluzant udržiava vlahu v pokožke.
Typickým okluzantom je napríklad minerálny olej, včelí vosk, lanolin, olivový olej či rôzne druhy silikónov, napríklad dimethicone.
Medzi humektanty patrí napríklad glycerín, kyselina hyaluronová, med, panthenol či propylene glycol.
Hydratačný krém verzus pleťový olej - v čom je rozdiel?
Rozdiel medzi hydratačným krémom a pleťovým olejom teda spočíva v tom, ako rôzne narábajú s vlhkosťou a v akej forme ju našej pleti dodávajú. Kým pleťový olej pracuje len s vlhkosťou, ktorou pleť disponuje, hydratačný krém ju nasáva z okolia a pleť ňou zásobuje.
Hydratácia má byť komplexná
Ak chceme našu pleť dokonale hydratovať, v skutočnosti jej potrebujeme dopriať humektant aj okluzant. Ako prvý vždy nanášame krém, ktorý pokožku obohatí o vodu, ktorú nasaje z okolia, a až následne naň nanášame olej zadržiavajúci vlhkosť. Okluzanty a humektanty sú teda dynamickým duom a jeden bez druhého pleti nikdy neprinesie taký žiarivý výsledok, po akom túžime. Aj preto sú receptúry všetkých kvalitných hydratačných kozmetických prípravkov postavené na ich vzájomnej kombinácii. Pleťový krém by mal plne rešpektovať potreby vašej pleti, náš návod
"Ako si vybrať správny hydratačný krém pre svoj typ pleti"
nájdete tu.
Čo sa stane, ak poradie otočíme?
Predstavme si situáciu, že poradie krému a oleja jednoducho vymeníte. Čo sa stane? Ak najprv nanesiete pleťový olej a až potom aplikujete hydratačný krém, tak olej zabráni prenikaniu vody do pokožky. Niektoré zvláčňujúce oleje sa síce môžu do pokožky ponoriť a zjemniť ju, no množstvo vody, ktoré sa do pleti dostane, bude naozaj minimálne. Humektanty, ktoré hydratačný krém s najväčšou pravdepodobnosťou obsahuje, sa tak do pleti vôbec nedostanú a jediné, čo celým týmto procesom dosiahneme, je plytvanie kozmetikou.
Kedy do pleťovej rutiny zaradiť oleje?
Už teda vieme, že samotný olej pleť nehydratuje v klasickom slova zmysle, napriek tomu by sme ho však mali do našej beauty rutiny zaradiť. Má totiž schopnosť vlhkosť v pleti nielen udržiavať, ale aj predchádzať jej vysúšaniu. Ak je však vaša pleť suchá a aplikujete na ňu len olej samotný, bez hydratačného krému, je viac než pravdepodobné, že ju budete mať vysušenú ešte viac. Suchá pleť totiž disponuje len malou zásobou vlhkosti, ktorú keď olej ako okluzant uzavrie, našej pleti jednoducho stačiť nebude. Ak je teda vaša pleť suchá, rozhodne by ste na jej hydratáciu nemali používať len olej samotný. V takomto prípade je niekedy dôležité používať viacero starostlivo vybraných kozmetických prípravkov, dajte si však pozor, aby ste sa naučili ich
správne vrstvenie.
Najlepšie druhy pleťových olejov a ich benefity
Používanie pleťových olejov však môže mať význam aj pre suchú pleť, v takomto prípade si však treba produkty vyberať výhradne podľa zloženia, s ktorým by ste sa mali už vopred dôkladne oboznámiť. Ak trpíte suchou pleťou, rozhodne oceníte napríklad:
-
The Ordinary
The Ordinary 100% Plant-Derived Squalane
Skvalán 100 % čistého rastlinného pôvodu. Pokožka je po jeho použití jemnejšia a vyživená. Vhodný pre všetky typy pleti. Pri aplikácii je možné miešať pár kvapiek priamo s hydratačným krémom, pričom je vhodné ho lokálne používať nielen na oblasť tváre, ale aj na iné časti tela. Výhodou je prijateľná cena a cruelty-free značka, ktorá svoju kozmetiku netestuje na zvieratách.
Viac o produkte
-
Drunk Elephant
Drunk Elephant Virgin Marula Luxury Facial Oil
Obsahuje len jednu zložku, a tou je marulový olej určený špeciálne pre suchú až problematickú pleť. Ide o čisto prírodný produkt od značky uznávajúcej cruelty-free filozofiu. Je postavený na benefitoch marulového oleja, ktorý je bohatý nielen na prospešné antioxidanty, ale aj mastné kyseliny a aminokyseliny, vďaka ktorým naša pleť získa nový, svieži nádych.
Viac o produkte
-
mylo
Mylo pleťové sérum Ako Vánok
Prírodný pleťový olej od slovenskej kozmetickej značky vyvinutý špeciálne pre mastnú a aknóznu pleť. Sérum v sebe kombinuje viaceré prírodné rastlinné oleje a esenciálne oleje (hroznový, jojobový, ružový, malinový, rumančekový a citrónový), vďaka čomu má na pleť protizápalové, antioxidačné a regeneračné účinky. Sérum okrem toho pleť aj hĺbkovo hydratuje a vďaka zloženiu bohatého na vitamín E zároveň pomáha predchádzať aj tvorbe vrások.
Viac o produkte
-
Renovality
Renovality Šípkový olej za studena lisovaný
Olej určený najmä pre zrelú pleť. Má regeneračné a hydratačné účinky, rýchlo sa vstrebáva, vďaka čomu nezanecháva pocity mastnosty. Spomedzi aktívnych látok je jeho zloženie bohaté na obsah vitamínu C, ktorý našu pleť vyživuje a dodáva jej žiarivý efekt. Šípkový olej je super anti-aging zložka aj pre tehotné a dojčiace ženy, keďže tie nemôžu používať retinol. Okrem pleti je možné používať ho aj na vlasy, takže ním dosiahnete oveľa komplexnejšiu starostlivosť.
Viac o produkte