Rôzne typy akné: Viete, ako ich správne liečiť?

nazov
meno
Katarína
Akné, či už mierne, alebo vážnejšie, je pre mnohých zdrojom utrpenia. Nezanecháva totiž stopy iba na našich tvárach, ale aj na našom sebavedomí. Jedinou záchranou je správna liečba, ktorá závisí od vášho individuálneho stavu. Ak máte mierne až stredne závažné akné, liečba je obvykle pomerne jednoduchá. Ak však máte cystické alebo zápalové akné, môže byť vaša liečba behom na dlhú trať. Na úvod si teda treba určiť, aký typ akné máte, čo je vlastne jediným kľúčom k úspešnej liečbe.

Typy akné

Akné je zvyčajne spojené s hormonálnymi výkyvmi, ktoré sa vyskytujú počas dospievania, ale môže sa vyskytnúť aj u dospelých. V podstate ide o jednu z najbežnejších chorôb kože u detí i dospelých. No v snahe zbaviť sa akné rýchlo, ideálne hneď, netreba veriť všetkému, čo počujete, a radšej si treba trpezlivo preštudovať alebo poradiť sa, čo naozaj pomáha a čo nie.

Ako sme už spomenuli, kľúč k úspešnej liečbe je stanovenie toho, aký typ akné máte. Akné delíme na zápalové alebo nezápalové, pričom medzi podtypy v týchto dvoch kategóriách patria:
  • čierne bodky (otvorené komedóny)
  • biele bodky (uzavreté komedóny)
  • papuly
  • pustuly
  • noduly (uzlíky)
  • cysty

Nezápalové akné

Sem patria čierne a biele bodky. Spravidla ich nesprevádza opuch a tiež pomerne dobre reagujú na voľnopredajné liečby.

Čierne bodky (otvorené komedóny)

Vyskytujú sa na pleti vtedy, keď je pór upchatý kombináciou mazu a odumretých buniek pokožky. Horná časť póru zostáva „otvorená“ napriek tomu, že zvyšok je upchatý. Práve to vedie k charakteristickej čiernej farbe viditeľnej na povrchu.

 Zvyčajná lokalizácia: tvár, chrbát, hruď, krk, ramená, plecia

 Závažnosť: mierna forma akné

 Možnosti liečby: Zvyčajne pomôže kyselina salicylová, ktorá prirodzene odstraňuje odumreté bunky, ktoré vedú k vzniku čiernych bodiek. Hľadajte ju v čistiacich prostriedkoch a v toneroch. Viac tipov nájdete v článku tu.

 Čas liečby: 6 – 8 týždňov 

Biele bodky (zatvorené komedóny)

Vyskytujú sa na pleti aj vtedy, keď sa póry upchajú mazom a odumretými bunkami, no na rozdiel od čiernych bodiek sa horná časť pórov „uzavrie“. Biele bodky vyzerajú ako malá hrčka vyčnievajúca z kože.

 Zvyčajná lokalizácia: tvár, chrbát, hruď, niekedy krk a plecia

 Závažnosť: mierna forma akné

 Možnosti liečby: Biele bodky sa liečia ťažšie ako čierne. Môžu pomôcť produkty s kyselinou salicylovou, no lepšie výsledky pri komedogénnom type akné (vrátane čiernych bodiek) majú lokálne retinoidy. Buď tie voľnopredajné, alebo adapalén, ktorý vám predpíše dermatológ. Ak táto liečba nebude úspešná, môžete skúsiť silnejšie retinoidy, ktoré sú k dispozícii na lekársky predpis od dermatológa.

 Čas liečby: 6 – 8 týždňov

Zápalové akné

Pupienky, ktoré sú červené a opuchnuté, často boľavé, sa označujú ako zápalové akné. Hoci kožný maz a odumreté bunky prispievajú k vzniku zápalového akné, väčšiu úlohu zohrávajú baktérie. Tie môžu spôsobiť infekciu hlboko pod povrchom kože, čo môže mať za následok bolestivé škvrny a jazvy po akné, ktorých sa ťažko zbavíte. Preto čím skôr začnete s liečbou, tým menej jaziev na koži (ale možno aj na duši) utŕžite.

Ľahšie formy zápalového akné


Papuly

Vyskytujú sa na pleti vtedy, ak sa steny obklopujúce vaše póry rozpadnú v dôsledku silného zápalu. Dôsledkom toho sú tvrdé, upchaté póry, ktoré sú jemné na dotyk. Koža okolo týchto pórov je zvyčajne ružová.

 Zvyčajná lokalizácia: môžu sa objaviť kdekoľvek na tele, dokonca aj na zadku ☺, no najčastejšie sú na tvári, pleciach a chrbte

 Závažnosť: mierna forma akné

 Možnosti liečby: Veľmi efektívna liečba je s produktmi obsahujúcimi benzoylperoxid (ktorý je na predpis dermatológa), ktorý môže znížiť opuch a zbaviť pokožku baktérií. Rovnako lokálne retinoidy sú dôležitou súčasťou boja proti zápalovým papulám.

 Čas liečby: individuálny, väčšinou si vyžadujú dlhodobejšiu liečbu 

Pustuly

Tiež sa môžu tvoriť, keď sa steny obklopujúce vaše póry rozpadnú. Na rozdiel od papuliek sú pustuly naplnené hnisom. Tieto hrčky vychádzajú z kože a zvyčajne sú červené. Navrchu môžu mať žlté alebo biele hlavičky.

 Zvyčajná lokalizácia: tvár, chrbát, plecia

 Závažnosť: stredne závažná forma akné

 Možnosti liečby: Rovnako ako papuly ich môžete liečiť benzoylperoxidom alebo lokálnymi retinoidmi, prípadne kyselinou salicylovou. Rozšírené papuly a pustuly, ktoré majú závažnejšiu formu, prípadne pretrvávajú do dospelosti, si vyžadujú silnejšiu liečbu, ktorú vám odporučí váš dermatológ.

 Čas liečby: individuálny, väčšinou si vyžadujú dlhodobejšiu liečbu

Viac o skúsenosti s liečbou isotretinoínom pri diagnostikovanom dospeláckom akné, ktoré sprevádzali papuly, postuly a erytém na celej tvári (začervenanie spôsobené miernou rozaceou), sa dozviete v článku tu.

Stredne ťažké až ťažké formy zápalového akné


Noduly (uzlíky)

Tvoria sa, keď upchaté a opuchnuté póry „vydržia“ ďalšie podráždenie a zväčšia sa. Na rozdiel od papúl a pustúl sú noduly hlbšie pod kožou, sú tvrdé a bolestivé, naplnené hnisom.

 Zvyčajná lokalizácia: tvár, hrudník, chrbát

 Závažnosť: stredne ťažká až ťažká forma akné

 Možnosti liečby: Keďže sú tak hlboko v pokožke, obvykle nezaberajú domáce ani voľnopredajné druhy liečby. V každom prípade platí, že čím skôr začnete liečbu s pomocou dermatológa, tým menej trvalých jaziev budete mať. Dermatológ vám môže navrhnúť niekoľko možností liečby: antibiotiká, lokálne kortikosteroidy či isotretinoín. Práve posledná možnosť je najpravdepodobnejšia, a ak ju váš organizmus bude dobre zvládať, po 4 až 6 mesiacoch sa stav pokožky môže výrazne, dokonca aj úplne zlepšiť.

 Čas liečby: individuálny, väčšinou si vyžadujú dlhodobejšiu liečbu, no čím skôr sa začnete liečiť, tým menej vedľajších prejavov vám táto závažná forma akné zanechá.

Cysty

Môžu sa vyvinúť, keď sú póry upchaté kombináciou baktérií, kožného mazu a odumretých buniek pokožky. Vyskytujú sa hlboko v pokožke, dokonca ešte hlbšie ako noduly. Na pohľad sú cysty veľké, červené alebo biele, na dotyk bolestivé, plné hnisu a krvi. Sú najťažšou formou akné, ktorá je zvyčajne výsledkom silnej infekcie. Bohužiaľ, ak sa nelieči, môže spôsobiť nepekné zjazvenie.

 Zvyčajná lokalizácia: tvár, hrudník, krk, chrbát, ruky

 Závažnosť: ťažká forma akné

 Možnosti liečby: Na ich liečbu sa bežne používa isotretinoín na predpis, pričom v závažných prípadoch môže váš dermatológ cystu chirurgicky odstrániť.

 Čas liečby: individuálny, väčšinou si vyžadujú dlhodobejšiu liečbu, no čím skôr sa začnete liečiť, tým menej vedľajších prejavov vám táto najzávažnejšia forma akné zanechá

Prehľadné zhrnutie na záver

Nezápalové akné účinne lieči (prípadne slúži ako prevencia jeho vzniku):
  • kyselina salicylová
  • síra (napríklad v sírovom mydle)
  • niacinamid
  • voľnopredajné retinoidy
  • adapalén (na predpis)
  • benzoylperoxid (na predpis)
Zápalové akné účinne lieči:
  • niacinamid
  • tetracyklín, doxycyklín, erytromycín a amoxicilín – perorálne antiobiotiká (na predpis)
  • isotretinoín (na predpis)
  • lokálne kortikosteroidy
  • chemický píling
  • perorálne antikoncepčné tablety (na predpis; po ich doužívaní sa však akné môže vrátiť, často v ešte ťažšej forme)
  • extrakcia veľkých cýst
A celkom na záver... Ak máte akýkoľvek typ aknóznej pleti, nezabudnite do vašej rutiny zaradiť tieto tri produkty:
  • čistiaci prostriedok prispôsobený potrebám vašej kože
  • hydratačný krém prispôsobený potrebám vašej kože
  • aktívny prostriedok na liečbu akné prispôsobený typu akné (ideálne konzultovaný s dermatológom)
A práve v poslednom bode je zhrnutá naša najväčšia rada – návšteva dermatológa je totiž jediný spôsob, ako môžete zistiť úplnú a presnú diagnózu. V niektorých prípadoch môže byť odborná liečba jediným spôsobom, ako sa akné navždy zbaviť, prípadne ho držať na uzde ☺.
<a href="http://www.czin.eu/in/1666108738.html">CZIN.eu</a>
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť