Mrkvový, kokosový a olivový olej na opalovanie - môžu skutočne chrániť vašu pokožku pred slnkom?

nazov
meno
Katarína
Blogy o životom štýle a hľadaní „prírodnej“ cesty mnohých vedú k otázkam: Môžem si sama vyrobiť vlastný krém na opaľovanie? Aký podiel SPF má malinový alebo iný „prírodný“ olej? Ochráni ma konzumácia určitej zeleniny pred spálením? Internetom sa navyše šíria zaručené postupy, ako si zmiešať oleje s rôznymi inými zložkami a vytvoriť tak opaľovací krém bez toxínov. Niektorí dokonca tvrdia, že konzumácia potravín bohatých na antioxidanty vás ochráni pred slnkom „zvnútra“. Aká je pravda?

Krátka rekapitulácia – čo je opaľovací krém a čo je SPF?

Opaľovací prípravok – gél, krém, sprej alebo iný lokálny produkt – funguje na princípe absorpcie alebo odrážania časti slnečného ultrafialového (UV) žiarenia na pokožke vystavenej slnku a tak ju pomáha chrániť pred spálením. O tom, že SPF naša pleť potrebuje, sme už písali. SPF, alebo slnečný ochranný faktor, je mierou schopnosti opaľovacieho prípravku zabrániť pred poškodením pokožky UVB žiarením.

Ako vyzerá ošiaľ okolo SPF z rastlinných olejov?

Mnoho ľudí hľadá prírodné alternatívy k chemickým UV filtrom, ktoré sa bežne používajú v prípravkoch na opaľovanie. Je známe, že niektoré prírodné oleje a maslá ako napríklad jojobový, avokádový či bambucké maslo a mnohé ďalšie obsahujú malé množstvo SPF (asi 2 – 4). Ide však o nepatrné množstvo, príliš malé na to, aby poskytovalo akúkoľvek významnú ochranu pred UV lúčmi.

Zároveň toto tvrdenie o SPF v prírodných olejoch a maslách nemožno považovať za dôveryhodné, lebo SPF sa môže líšiť v závislosti od metód extrakcie (vylúhovania určitej zložky z roztoku alebo zmesi pomocou vhodného rozpúšťadla, pozn. red.) a individuálnej kvality použitej suroviny. Zároveň sa prípravky s SPF testujú, prísne ich reguluje FDA (Americký úrad pre kontrolu potravín a liekov) a zároveň v praxi nie je možné len tak zmiešať niekoľko zložiek, ktoré hypoteticky môžu obsahovať SPF a výsledok nazvať krémom na opaľovanie... To by bolo príliš rozprávkové.

O ktorých rastlinných olejoch sa šíria mýty, že obsahujú vysoké hodnoty SPF?

Značky propagujúce prírodné cesty v kozmetike vyzdvihujú viaceré prírodné oleje, pričom uvádzajú celkom nereálne hodnoty SPF, ktoré vyvracajú početné klinické štúdie in vitro. Medzi najpropagovanejšie patria:
  • malinový olej na opaľovanie (údajne SPF 28 – 50)  – existuje jedna sporná štúdia, ktorá však neposkytuje odkaz na žiadne iné štúdie, ktoré by jej výskum potvrdili. Rovnako sporný je aj veľký rozsah v hodnotách SPF 28 – 50, čo naznačuje, že na oleji neboli vykonané žiadne formálne testy SPF. I tak táto štúdia obletela svet a vyvolala vlnu nadšenia. Napriek tomu má olej z malinových semien pôsobivý antioxidačný profil, takže ako antioxidačný telový olej môže mať pre pokožku benefity, no URČITE NIE ako opaľovací olej.
  • mrkvový olej na opaľovanie (údajne SPF 38 – 40) – ošiaľ zrejme spôsobila indická štúdia, v ktorej testovali opaľovací prípravok s mrkvou (nie je uvedené, v akej forme sa v produkte nachádzala), NIE samotný mrkvový olej... Takže znova mýtus.
  • kokosový olej na opaľovanie (údajne SPF 7) –v tomto prípade sa potvrdzuje, že rôzne štúdie sa môžu líšiť, pretože ide o výsledky z rôznych vzoriek, z rôznej úrody, prípadne sa líšia aj pre rôzne vonkajšie podmienky, ktorým je rastlina vystavená počas celého roka. Štúdia in vitro (nie na živých organizmoch) z roku 2010 uvádza pri kokosovom oleji SPF 7,549. Vedecký článok z roku 2016 zasa ukazuje, že kokosový olej má iba SPF 1. V každom prípade málo na to, aby nám kokosový olej poskytol dostatočnú ochranu pred UV žiarením.
  • olivový, mandľový, sezamový, mätový, levanduľový, citrónový, pomarančový, eukalyptový, tea tree, ružový olej a ďalšie (podľa štúdie majú SPF v rozmedzí od 1 – 7) – samy osebe neposkytujú dostatočnú ochranu pred slnečným žiarením, no v štúdii sa uvádza, že môžu mať zmysel pri formulovaní krémov na opaľovanie a vďaka ich zvláčňujúcim schopnostiam môžu pokožku ochrániť pred vysušením zo slnka či vetra.

Záverečný verdikt

Na záver priznávam, že pred rokmi som ošiaľu nanášania „prírodných SPF“ olejov podľahla aj ja. Skúsila som sa celá natrieť kokosovým olejom a skončilo sa to „vypražením“ tela dočervena a upchatými pórmi.

Pravda je teda celkom prostá – výroba opaľovacieho krému je v skutočnosti komplikovaná, náročná a nákladná, vyžaduje si dôkladné testovanie, a preto sú domáce recepty neefektívne a môžu spôsobiť viac škôd ako úžitku. Rastlinné oleje by sa teda v žiadnom prípade nemali používať ako náhrada krémov na opaľovanie.

Rastlinné oleje však môžu mať v opaľovacích prípravkov isté pozitívne účinky, no určite neposkytujú komplexnú ochranu pred UVB/UVA slnečným žiarením. Oleje zlepšujú najmä stav suchej, šupinatej pokožky trpiacej napríklad psoriázou, takže vyzerá jasnejšie, je vyživenejšia a lepšie sa bráni pred UVB žiarením pri použití krému s SPF.

Zároveň si treba uvedomiť, že väčšina doterajších štúdií, ktoré sa venovali množstvám SPF v rastlinných olejoch, sa robili in vitro, takže ani jeden z výskumov nezistil hodnotu SPF na ľudských bytostiach. Z toho vyplýva, že v žiadnom prípade sa nemôžete spoliehať, že vám takéto oleje poskytnú dostatočnú ochranu pred slnečným žiarením.

Opaľovacie krémy na vyskúšanie


 
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť