Tento kórejský trend aktuálne udáva celkom nový smer v starostlivosti o pleť. Je to jednoduchá technika, ktorá je kľúčom k hydratovanej, žiarivej a vyživenej pleti. Ide síce o jednoduchú techniku, no treba sa zmieriť s tým, že nie je určená pre každého. Ako teda funguje a kto z nás si môže dovoliť aplikovať ju?
Čo je slugging?
Slugging (z anglického slova "slug" slimák) je jedným z najnovších trendov starostlivosti o pleť. Je založený na starom rituále krásy pochádzajúcom z Ázie a jeho cieľom je udržiavať pleť maximálne hydratovanú.
Slugging je akoby doplnením klasickej rutiny večernej starostlivosti o pleť. Na jej konci, keď už máte na tvári nanesené všetky k krémy a prípravky s blahodarnými účinkami, nanesiete na tvár ešte poslednú tzv.
okluzívnu vrstvu s vazelínovou textúrou. Jeho úlohou je chrániť prirodzenú bariéru pokožky tým, že zabraňuje transepidermálnej strate vody, uzamkne vlahu a zabraňuje tak jej vysúšaniu. Aj to je dôvod, prečo je tento trend určený
najmä pre suché typy pleti.
Čo je transepidermálna strata vody?
Transepidermálna strata vody je problém postihujúci, zároveň však aj spôsobujúci suchú pleť. Vyjadrujeme ňou objem vody, ktorú naše telo stratí únikom cez najvrchnejšiu vrstvu pleti. Ku tejto strate dochádza automaticky, a teda ju nevieme nijako kontrolovať. Na zvýšenie transepidermálnej straty vody pritom vplývajú viaceré vonkajšie, ale aj vnútorné faktory. Z tých vonkajších je to najmä teplota prostredia, jeho vlhkosť a miera ultrafialového žiarenia, ale aj rôzne poruchy ochrannej kožnej bariéry ako škrabnutia, porezanie, popálenie pleti či prirodzene suchá pleť.
Trik spočíva v kvalitnej vazelíne
Celé kúzlo sluggingu je ukryté v látke zvanej
petrolatum, známej tiež ako vazelína, ktorá je typická svojimi ochrannými vlastnosťami.
Pomáha tak znižovať transepidermálnu stratu vody až o 99 % a jej nanesením v závere beauty rutiny vytvoríme na povrchu pokožky nepriepustnú ochrannú bariéru.
Okrem suchej pokožky pomáha vazelína aj so správnym udržiavaním ochrannej kožnej bariéry, pre ktorú je rozhodujúca rovnováha keratinocytov (kožných buniek) a lipidov. Práve lipidy pomáhajú udržať pokožku neporušenú, pričom bez nich je pleť náchylná na transepidermálnu stratu vody. Ak sú lipidy porušené, poškodí sa aj ochranná bariéra prepúšťajúca vodu. Tento stav pritom môže napraviť práve petrolatum, t. j. vazelína.
TIP: Vazelína nie je jediným produktom určeným pre slugging. Alternatívou môže byť akýkoľvek
hydratačný krém s 5 % obsahom okluzívnej zložky napr.: rastlinné tuky (bambucké maslo, kakaové maslo atď.), rastlinné oleje (jojobový olej, konopný olej atď.), silikóny (dimethicone, phenyl trimethicone atď.), minerálne oleje (paraffinum liquidum, cera microcristallina, petrolatum atď.)
Výhody sluggingu
- Pomáha predchádzať 99 % transepidermálnej strate vody. Vazelína pôsobí ako okluzívny prostriedok a zároveň aj ako prostriedok na ochranu pokožky, ktorý pomáha predchádzať až 99 % transepidermálnej strate vody. To 1 %, ktoré zdanlivo “uniká”, však predstavuje výhodu vazelíny oproti iným okluzívnym látkam, ktoré vytvoria absolútne nepriepustnú bariéru na povrchu pokožky. Táto malá strata vody je totiž mimoriadne dôležitá, pretože dáva našej pleti signál, vďaka ktorému produkuje viac medzibunkových lipidov, a tak prirodzene opravuje aj kožnú bariéru.
- Bezpečné zloženie. Vazelína, resp. petrolatum je síce kontroverzná zložka, no jej zloženie je napriek tomu natoľko bezpečné, že aj samotná Americká dermatologická akadémia jej použitie bežne odporúča aj u malých detí s výskytom ekzémov.
Pre koho je a pre koho nie je slugging určený?
Slugging ako trend v starostlivosti o pleť nie je určený pre každého. Dôvodom sú rôzne typy pleti, pri ktorých by sme mali uplatňovať aj rôzne postupy a techniky sluggingu.
Pre akú pleť je slugging určený?
Ak je vaša pleť
suchá, dehydratovaná a šupinatá, prípadne rovno trpíte poškodenou kožnou bariérou, môže vám so zadržiavaním potrebnej vlhkosti pomôcť práve slugging. Vyskúšať by ste ho mali aj v prípade, ak vaša pleť vykazuje známky citlivosti, starnutia či akéhokoľvek podráždenia. Ak na svojej pleti pozorujete suché škvrny, šupinaté miesta či jemné alebo hlbšie vrásky, potom na túto oblasť kľudne pridajte aj dve vrstvy sluggingu.
Pre akú pleť nie je slugging určený?
Hoci je slugging silným beauty trendom, v niektorých prípadoch by ste ho na pleť rozhodne nemali aplikovať. Vyhýbať by ste sa mu mali najmä ak trpíte problémami spojenými s čiernymi bodkami a mastnou alebo aknóznou pokožkou. V takýchto prípadoch môže totiž slugging zachytávať odumreté bunky pokožky a podporovať tak množenie baktérií, čo môže problém s výskytom akné len viac skomplikovať. Tomuto trendu by sa preto mali vyhýbať aj ľudia so zápalom pleti či s výskytom cystického akné.
Ako na to?
Najskôr sa uistite, či oblasť, na ktorú chcete slugging aplikovať, je úplne čistá. Po dôkladnom vyčistení pleti pokračujte nanášaním jednotlivých kozmetických prípravkov, ktoré si v rámci večernej beauty rutiny pravidelne aplikujete na tvár. Potom vezmite vazelínu, prípadne iný produkt, ktorým chcete slugging realizovať, a rovnomerne si ho rozotrite po celej tvári. Vždy sa pritom uistite, že slugging je posledným krokom večernej starostlivosti o pleť, ktorú aplikujete! Na konci rutiny by ste mali vyzerať ako slizký slimák :)