Kolagén na pleť — Pijete ho? Prezradíme vám, či to má zmysel

nazov
meno
Katarína
Sociálne siete sú v súčasnosti plné nadšených tvárí influencerov, ktorí horlivo propagujú kolagénové nápoje, prášky či kapsuly, ktoré sľubujú žiarivú a mladistvú pokožku lusknutím prsta. Čo si však o trende myslí veda a štúdie? A ak naozaj fungujú, koľko presne by ste ich potrebovali „užiť“, aby ste si všimli rozdiel na svojej pleti?

Prečítali sme si niekoľko názorov odborníkov a zopár štúdií, ktoré pátrali po tom, či je za kolagénovými prípravkami nejaká solídna veda a či sa ich naozaj oplatí pridať do jedálneho lístka či pitného režimu (a vášho mesačného rozpočtu).

Čo je vlastne kolagén?

Kolagén je jedným z najhojnejších proteínov v našom tele. Je prítomný vo veľkom množstve v našich kostiach, svaloch a väzoch. Považuje sa za „lešenie“, ktoré drží telo pohromade. Konkrétne v pokožke kolagén pomáha vytvárať sieť vlákien, vďaka ktorým môžu rásť nové kožné bunky. S pomocou elastínu udržuje tento dynamický tím pokožku zdravú a mladistvú. Zaujímavosťou je, že slovo „kolagén“ pochádza z gréckeho slova „kólla“, čo znamená lepidlo. No dokáže „zlepiť“ pokožku v podobe kolagénových drinkov?

Kolagénové drinky a doplnky výživy – z čoho sa vyrábajú?

Väčšina kolagénových doplnkov pochádza zo živočíšnych zdrojov, ako sú ošípané, kravy, a z toho, čo sa označuje ako morský kolagén, ktorý sa vyrába z rýb. Pokiaľ ide o vegetariánske a vegánske možnosti, je pravda, že okrem rastlinných doplnkových značiek neexistujú žiadne alternatívy. Ak sa na tieto „kolagénové“ doplnky pozriete bližšie, zistíte, že vegetariánske a vegánske alternatívy zvyšujú kolagén prísadami, ako je vitamín C a zinok, ktoré stimulujú prirodzenú produkciu kolagénu v tele, ale neobsahujú vôbec žiaden kolagén.

Kolagénové drinky a doplnky patria do triedy nazývanej nutraceutiká, čo sú potraviny plné výživných látok, ktoré by mali zlepšovať zdravie. Zvyčajne sú dostupné v rôznych formuláciách – ako peptidy, proteíny alebo hydrolyzáty. Práve hydrolyzovaný (rozložený) kolagén je najobľúbenejšou formou, pretože má nižšiu molekulovú hmotnosť a vyššiu rozpustnosť vo vode, čiže si ho viete pridať do potravín alebo nápojov. Často má práškovú formu, vhodnú do kávy či smoothie. Rovnako však nájdete kolagén v gumovej, kapsulovej, v tekutej forme a vo forme šumivých tabliet. A vedeli ste, že dobrým domácim zdrojom kolagénu je aj obyčajná huspenina alebo aspik?

Kolagén na pitie: čo hovoria štúdie a veda?

Môžeme sa vďaka užívaniu kolagénu napiť priamo z prameňa mladosti? Na úvod treba poznamenať, že kolagén obsahuje jedinečnú aminokyselinu hydroxyprolín, ktorá zvyšuje obsah vody v pokožke a tým ju udržuje mladistvú. Niečo na kolagéne na pleť teda bude, no pochybností je stále veľa. Veda ich vidí hneď niekoľko:
  • Je ťažké pochopiť, ako môže byť kolagén, proteín s vysokou molekulovou hmotnosťou, absorbovaný v čreve a transportovaný do pokožky. V skutočnosti totiž máme veľmi malú kontrolu nad tým, ako a kam naše telo absorbuje látky. Existuje len málo dôkazov o tom, že konzumovaný kolagén „prežije“ trávenie a potom bude putovať v krvnom riečisku do pokožky v dostatočnom množstve na to, aby došlo k akejkoľvek významnej zmene štruktúry alebo funkcie pokožky.
  • Hoci existuje niekoľko štúdií, ktoré preukazujú, že kolagénové drinky a doplnky zlepšili vzhľad pokožky, väčšinou sú robené na zvieratách (myšiach, potkanoch a ošípaných) – a čo funguje v laboratóriu, nemusí fungovať na ľudskej pokožke.
  • Ďalším problémom je skutočnosť, že kolagénové drinky a doplnky často obsahujú kombináciu rôznych zložiek, takže nemôžeme s istotou povedať, že účinok má práve kolagén.
  • A je to ešte zložitejšie, lebo existuje 28 rôznych druhov kolagénu a nie všetky majú benefity pre pokožku...
  • Aby toho nebolo málo, áno, uskutočnili sa aj klinické štúdie na ľuďoch, no mnohé z nich robili alebo sponzorovali ľudia, ktorí predávajú kolagénové drinky a doplnky... Takže môže existovať zjavná zaujatosť voči zverejňovaniu dobrých výsledkov.

Kolagén pre ženy – a čo muži?

Kolagén je veľmi zaujímavý a lákavý najmä pre ženy, pretože okrem benefitov pre pokožku sľubuje aj výhody pre vlasy a nechty. Zároveň je väčšina kolagénových drinkov a výživových doplnkov ladená vo farbách, ktoré z hľadiska marketingovej stratégie lahodia hlavne ženskému oku – ružová, tyrkysová či žltá.

Kolagénové drinky a doplnky výživy však vyhľadávajú aj muži. Predovšetkým tí, ktorí cvičia a chcú zmierniť tlak na svoje kĺby či zvýšiť svalovú hmotu. Niektoré štúdie preukázali, že konzumácia kolagénu výrazne znížila bolesť kĺbov, takže športovci boli schopní lepšie vykonávať fyzickú aktivitu. Zároveň kolagénové doplnky podľa ďalšej štúdie pomohli zvýšiť svalovú hmotu u ľudí, ktorí trpeli jej úbytkom, pri každodennom cvičení. Kolagén teda rozhodne nie je iba ženská záležitosť...

Pozitívne účinky kolagénu na pleť

Je pravdepodobné (no zatiaľ nie dostatočne preskúmané), že kolagénové drinky a doplnky môžu zlepšiť zdravie pokožky. Doterajšie štúdie dokazujú, že kolagén môže:
  • hydratovať pleť
  • zvýšiť elasticitu pleti
  • stimulovať telo, aby samo produkovalo kolagén, čo pomôže prechádzať starnutiu pokožky
  • podporiť produkciu ďalších proteínov, ktoré pomáhajú štruktúrovať pokožku – napríklad elastín či fibrilín
  • zlepšiť životaschopnosť buniek
  • kompenzovať oxidačné poškodenie pokožky
V každom prípade sú potrebné ďalšie dôkazy nestranných a dôkladnejších štúdií, ktoré by skúmali účinky samotného kolagénu. Množstvo kolagénu použité v klinických štúdiách sa pohybovalo v rozpätí od 0,5 do 10 g denne, pričom niektoré hlásili prvé výsledky po štyroch týždňoch, iné po ôsmich a viacerých týždňoch.

Nežiaduce účinky kolagénu na pleť

Dobrá správa je, že väčšina doterajších štúdií ukazuje, že kolagén na pitie alebo vo forme doplnkov výživy je väčšinou bezpečný bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Ak už boli zaznamenané vedľajšie účinky, týkali sa tráviacich ťažkostí, ako je plnosť, nadúvanie alebo pálenie záhy. Ak ste v minulosti trpeli obličkovými kameňmi, tiež sa radšej kolagénovým drinkom vyhnite.

Efektívnejšie spôsoby zvyšovania produkcie kolagénu v pleti

Stručne povedané, z nedostatku vedeckého výskumu k tejto problematike vyplýva, že je stále účinnejšie radšej si potľapkať do pleti kvalitné sérum, ktoré podporí tvorbu kolagénu, ako piť z kolagénových „prameňov mladosti“. Navyše si treba uvedomiť, že kolagénové drinky a doplnky výživy vôbec nie sú lacný špás, takže aj preto radšej investujte peniaze do efektívnejších možností. Tu sú naše tipy:
  • Retinoidy – priamo regulujú naše gény a bunky, ktoré sa podieľajú na produkcii kolagénu, urýchľujú bunkovú premenu a bolo preukázané, že redukujú vrásky.
  • Vitamín C a ďalšie antioxidanty – dokážu zvýšiť produkciu kolagénu nielen v podobe séra (hlavne vitamín C), ale tiež ako súčasť stravy. Séra s antioxidantmi tiež chránia pokožku pred voľnými radikálmi, oxidačným stresom a UV lúčmi – čiže všetkým, čo degraduje kolagén.
  • Opaľovací krém – alfa a omega každodennej pleťovej rutiny a jednotka v boji proti starnutiu. Nosením širokospektrálneho opaľovacieho krému minimálne SPF 30 – 50+ spomalíme alebo dokonca zastavíme postupný rozklad kolagénu.
  • Estetické zákroky (dermarolovanie, píling alebo laserové ošetrenie) – všetky tri procedúry stimulujú náš prirodzený systém na obnovu kolagénu v koži, pričom niektoré z nich spôsobujú úmyselné a kontrolované poranenia pokožky, pričom hojivá reakcia na tieto rany spustí produkciu nového kolagénu.
  • Zdravý životný štýl – určité návyky životného štýlu prispievajú k odbúravaniu kolagénu – napríklad fajčenie či strava s vysokým obsahom rafinovaných sacharidov a cukru. Pamätajte na to.
 

Verdikt na záver

Je zrejmé, že dôkazy o účinkoch kolagénu pre pleť v podobe drinkov či výživových doplnkov zatiaľ nie sú 100-percentne dôveryhodné, no v každom prípade sú povzbudivé a do budúcnosti môžu mať potenciál. Dobrá správa je, že kolagénové drinky sú bezpečné na konzumáciu, takže ak ich chcete vyskúšať, prinajmenšom budete mať úžitok z kvalitnej bielkoviny, akou kolagén bezpochyby je. Farmaceuti odporúčajú zamerať sa na produkty s čistým kolagénom (bez pridaných látok) a potenciál vidia práve v rybom kolagéne, za ktorým sú najpočetnejšie výskumy.

Naša rada na záver znie – ak chcete predísť predčasnému starnutiu a stimulovať tvorbu nového kolagénu, radšej stavte na efektívnejšie alternatívy .
 
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť