Ako si zafarbiť vlasy doma a nepokaziť to?

nazov
meno
Alžbeta
Iste poznáte ten pocit, keď vás náhle prepadne chuť zmeniť image. Prvým krokom, ktorý v takomto prípade mnohí podnikáme, je práve zmena farby vlasov. Pravidelné návštevy u kaderníčky však nie sú lacná záležitosť a tak sa mnohí snažíme stvoriť zázraky doma. Domáce farbenie vlasov však ide ruka v ruke s viacerými rizikami, preto sa naň treba starostlivo pripraviť. Tu je návod, ako na to!

Na čo myslieť pred samotným farbením vlasov?

Ešte pred samotným farbením vlasov by ste si mali skontrolovať výbavu, ktorú doma máte. Samotná farba totiž nie je jediné, čo budete počas farbenia vlasov potrebovať.

Čo budete potrebovať?

  • štetec/kefku na rovnomernú aplikáciu farby,
  • umelé rukavice,  
  • aplikačnú nádobu, v ktorej farbu zmiešate s oxidačnou emulziou,
  • staré tričko - myslite na to, že farbu z neho už nemusíte nikdy vyprať,
  • uterák - ideálne starší, taký, pri ktorom vám nebude vadiť, ak sa zafarbí,
  • šampón,
  • kondicionér, ktorého úlohou je chrániť čerstvo aplikovanú farbu a posilňovať ju.

Čomu by ste sa mali vyhnúť a na čo by ste si mali dať pozor?

Obozretným treba byť už pri nákupe farby. Určite nekupujte farbu s obsahom amoniaku a PPD. PPD je totiž najbežnejším alergénom nachádzajúcim sa vo farbe na vlasy. Dnes už je jeho obsah nahraditeľný mnohými vhodnejšími alternatívami, tak prečo kupovať niečo, čo našim vlasom extrémne škodí? Vhodné je preto nakupovať permanentnú farbu na vlasy bez amoniaku a PPD.

TIP: Bez ohľadu na to, akú farbu na vlasy si kúpite, nikdy nezabudnite na test na alergiu. Test si urobte vždy 24 hodín pred farbením vlasov. Zbavíte sa tak akýchkoľvek pochybností a zároveň efektívne eliminujete možné nežiadúce účinky, ktoré by vám farba mohla spôsobiť.
 

Postup farbenia vlasov

Prvým a základným pravidlom, bez ohľadu na to, či už ste si vlasy doma farbili alebo nie, je postupovať podľa návodu na použitie, ktorý je súčasťou balenia ktorejkoľvek farby na vlasy. Verte, že nemá zmysel vymýšľať si vlastné pravidlá a najlepšie urobíte, ak sa budete držať jednotlivých krokov. Dodržte najmä čas pôsobenia farby. V prípade dlhšieho pôsobenia môže totiž na vlasoch zanechať poriadnu spúšť! V lepšom prípade nedosiahnete žiadúci odtieň, v tom horšom si však môžete vlasy výrazne poškodiť či dokonca úplne zničiť.

Po dostatočne dlhom pôsobení si farbu najskôr opláchnite, následne si vlasy umyte šampónom a nakoniec použite kondicionér. Potom už vlasy nechajte voľne schnúť, aby ste mohli objektívne zhodnotiť, či sa vám výsledok podaril tak, ako ste čakali.  

Ako farbu správne aplikovať? 

Farbu na vlasy najlepšie nanesiete pomocou štetca. S jej aplikáciou začnite pri korienkoch vlasov a na zátylku, až potom ju aplikujte na zvyšné časti vlasov. Farba tak bude na vašich vlasoch pôsobiť oveľa prirodzenejšie.

Potom si nasaďte ochranné rukavice a v aplikačnej nádobke farbu zmiešajte spolu s oxidačnou emulziou. Zmes dôkladne premiešajte a pomocou štetca ju začnite rovnomerne nanášať na celú plochu vlasov.

TIP: Aby ste predišli zafarbeniu pokožky, naneste okolo vlasov vrstvu mastnejšieho krému alebo vazelíny. Pri jeho aplikácii však dajte pozor, aby sa nedotýkal vlasov. Mohol by tak totiž znehodnotiť celkový výsledok farbenia.

Ako farbiť odrastené vlasy a zatočiť tak so šedinami?

Azda najčastejším dôvodom farbenia vlasov je snaha prekryť šediny. Ich striebristá farba sa tiahne v smere od korienkov, pričom v kombinácii so zafarbeným vlasom nevyzerá dvakrát príjemne. V takomto prípade však nie je nutné farbiť si všetky vlasy, stačí, ak farbu nanesiete na odrastené korienky, kým zvyšku vlasov ponecháte ich aktuálny odtieň.
 
V prípade prekrývania šedín je najväčšou výzvou snaha trafiť správny odtieň tak, aby rozdiel medzi čerstvo zafarbenými korienkami a zvyškom dĺžky vlasu nebol viditeľný. Ako na to? Odtieň farby, ktorá bude vhodná na zafarbenie odrastených šedín, určíte celkom jednoducho, pričom smerodajná je farba vlasov na zátylku. V čase medzi dvoma farbeniami sú vlasy vystavené pôsobeniu vonkajších podmienok. Najviac na ne pôsobí slnečné žiarenie, ktoré môže spôsobiť zmenu ich odtieňa už v priebehu niekoľkých dní. Vlasy v oblasti zátylku sú slnečnému žiareniu vystavené omnoho menej než vlasy v iných častiach hlavy, preto by sme práve ich odtieň mali považovať za smerodajný. Na prekrytie nepekných šedín bude práve tento odtieň najvhodnejšou alternatívou.           

Chcem si zafarbiť celú hlavu, od korienkov až po končeky. Ako na to?

Domáce farbenie vlasov je niekedy výzva, preto treba dobre vedieť, čo vlastne robíte. Okrem toho by ste si mali byť vedomí aj možných rizík a tiež toho, že výsledok možno nebude na sto percent spĺňať vaše ideálne predstavy. Základnými piliermi domáceho farbenia sú pritom odtieň a tón farby, ktorých výber by ste mali starostlivo zvážiť. Neviete ako na to? Tu sú spôsoby a aj dôvody, prečo je odtieň a tón farby tak veľmi dôležitý:
  1. Odtieň farby. Jedným z nedostatkov domáceho farbenia je, že farba vo väčšine prípadov chytí tmavší odtieň, než aký je na nej zobrazený. Už pri výbere farby by ste preto mali siahnuť po mierne bledšom odtieni než aký chcete v skutočnosti dosiahnuť. Napríklad, ak chcete mať čierne vlasy, vyberte si farbu v tmavohnedom odtieni.
  2. Tón farby. Ďalším dôležitým faktorom domáceho farbenia je tón farby, ktorého výber by ste mali prispôsobiť vášmu celkovému vzhľadu, ako aj tónu pokožky. Je to tajomstvo profesionálov, ktorí sa správny tón farby snažia odvodiť už pri prvom pohľade na človeka. Smerodajným faktorom ovplyvňujúcim výber tónu farby je pritom tón vašej pleti. Spravidla platí, že k chladnejším tónom pleti sa viac hodia chladnejšie tóny farby, kým ľudia s teplejším tónom pleti by mali siahnuť po teplejších tónoch farby na vlasy. Výber tónu by ste nemali podceňovať, pretože práve od neho sa odvíja aj to, aký “prívlastok” vám vaše okolie udelí. Blondína s chladným tónom farby totiž môže pôsobiť ľadovo alebo popolavo, zatiaľ čo blondínky s tónom teplej farby budú označované ako zlatovlasé. To isté platí aj o brunetkách. Chladný tón v ich prípade môže pôsobiť dymovo, zatiaľ čo hnedovlásky s teplým tónom farby môžu pôsobiť gaštanovo či dokonca karamelovo.

TIP: Tón pleti môžete šikovne a rýchlo určiť aj podľa farby žíl na zápästí. Ak odtieň žíl inklinuje k odtieňom modrej, odtieň vašej pleti sa pohybuje v chladnejších tónoch. Ak žily inklinujú k odtieňom zelenej, je to znamenie, že vaša pleť sa vyznačuje skôr teplejšími tónmi. Treťou možnosťou je, že sa farba vašich žíl nachádza kdesi uprostred modrej a zelenej. V takomto prípade je tón vašej pleti neutrálny a na vašich vlasoch budú chladné aj teplé tóny farby vyzerať rovnako dobre.

Chcem sa odfarbiť na blond. Čo mám robiť?

Mnoho žien sa mylne domnieva, že ak chcú prejsť na blond odtieň, stačí, ak si vlasy zafarbia blond farbou. Avšak, omyl. Takýmto spôsobom blond farbu nikdy nedosiahnete. Jedným zo základných pravidiel je, že ak chceme vlasy zosvetliť, musíme ich najskôr odfarbiť.

Aj úplný laik však vie, že celkové odfarbenie vlasom vôbec neprospieva a už vôbec im nepridá na kvalite. Oveľa lepším riešením je preto zvoliť si niektorú z pokrokovejších techník farbenia, akými je napríklad melír, balayage alebo babylight. Takto sa vyhnete častým prešlapom, ktoré neraz končia nie dvakrát lichotivým oranžovým odtieňom.   
 
Uvedené pokrokové techniky farbenia sú spoľahlivejšie a často aj výkonnejšie ako klasické odfarbenie. Melírové farby či farby, ktoré sa používajú pri balayage alebo babylight technike, sú okrem toho pre vlasy oveľa menej škodlivé.

TIP: Veľmi dobrou pomôckou, ktorú počas aplikácie blond farby iste oceníte, je semipermanantný lesk. Dokáže vlasom dodať príjemný pastelový odtieň a efektívne ním zakryjeme aj prípadnú škvrnitosť, farebné nerovnosti a množstvo ďalších nedostatkov.
 
Celý postup farbenia môže na prvý pohľad pôsobiť trochu komplikovane. Verte však, že ho pred vami zvládli tisícky žien a vy určite nebudete výnimkou, stačí, ak si všetko potrebné vopred dôkladne naštudujete. V rámci prípravy sa však zamyslite aj nad tým, či je farbenie vašich vlasov naozaj nevyhnutné. Dnešné zloženia farieb sú síce ďaleko kvalitnejšie a menej škodlivé než kedysi, no napriek tomu sú silným zásahom do prirodzenej štruktúry vlasov. Ak sa teda rozhodnete nefarbiť ich, určite sa vášmu rozhodnutiu úprimne potešia. 
 
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť