Chladnička na kozmetiku: Potrebujete ju?

nazov
meno
Katarína
Každý, kto sleduje viacero „beauty“ účtov na Instagrame, už isto pozná rozkošnú malú chladničku, v ktorej sú poukladané produkty starostlivosti o pleť – spravidla nejaký cukríkovo-pastelový obal značky Drunk Elephant, plátenná maska a jadeitový valček. Ide o maximálny luxus alebo absolútnu nevyhnutnosť?

Ako každý trend – aj tento si našiel svojich fanúšikov, no nepatrí medzi „must have“, bez ktorých sa vaša rutina nezaobíde. Ide skôr o luxus mať poruke chladničku s produktmi, ktorým chlad dodá buď dlhšiu životnosť, alebo pleti ich chladivá aplikácia prinesie úľavu a upokojenie. Ste však pripravení na finančnú položku, ktorá vás schladí ☺? Kozmetické chladničky totiž nie sú lacný špás.

10 kozmetických produktov, ktoré môžete skladovať v chladničke

Dermatológovia sa zhodujú, že chladenie kozmetických produktov (a je jedno, či v klasickej chladničke, alebo v kozmetickej minichladničke) je vo väčšine prípadov nepotrebné. Produkty starostlivosti o pleť si spravidla vyžadujú skladovanie na tmavom mieste pri izbovej teplote, ideálne bez prístupu slnečných lúčov. Niektorým produktom chladenie „pristane“ a môže priniesť bonusové výhody. Tu je zoznam produktov, ktoré môžete skladovať v chladničke:

1. Séra s vitamínom C

Na ochranu stability aktívneho vitamínu C sa odporúča uchovávať céčkové séra v chladničke. Vďaka tomu vydržia dlhšie aktívne a účinné a nezoxidujú (čo by sa prejavilo aj zmenou farby, sérum by zožltlo až zhnedlo).

2. Očné krémy

Koža okolo očí je najtenšia na tele a z tohto dôvodu mnohých z nás trápia opuchy, tmavé kruhy či jemné linky. Skladovanie očného krému v chladničke mu pomôže nielen dlhšie vydržať stabilné (napríklad ak obsahuje vitamín C), ale chlad bude redukovať opuchy a rozjasní unavený vzhľad očí. Ideálne je, ak máte očný krém s guľôčkovým kovovým aplikátorom – poskytuje okoliu očí úžasnú úľavu, keď je vychladený. Máme to vyskúšané!

3. Hydratačné séra

Predovšetkým tie s kyselinou hyalurónovou môžu priniesť podráždenej pleti upokojenie a úľavu, ak ich skladujete v chladničke. Nie je to však nevyhnutnosť.

4. Esencie

Rovnako ako séra, aj esencie, ktoré sú vo svete starostlivosti o pleť novším pojmom, no spájame si ich hlavne s ázijskou kozmetikou, majú menšie molekuly a veľmi dobre sa absorbujú do pleti – ak ich schladíte, tiež môžu pleti poskytnúť úľavu a zmiernenie opuchov.

5. Pleťové hmly

Slúžia predovšetkým na osvieženie pleti počas horúcich dní. Dokážu oživiť mejkap a dopriať pleti vlahu, keď ju najviac potrebuje. Ak sú navyše vychladené, máte svieži bonus navyše.

6. Hydratačné tonery

Upravujú pH pokožky po vyčistení a v prvom kroku fungujú ako zvlhčujúca bomba. Chlad posunie ich účinok o level vyššie.

7. Masky

Látkové masky, hydrogélové vankúšiky pod oči či gélové masky – všetky tieto produkty môžu za studena upokojiť opuchnutú a podráždenú pleť.

8. Hydratačné krémy

Len čo sa dotknú vašej pleti, získate príjemnú ochladzujúcu výhodu, vaša pokožka sa napne a tento benefit uvoľnenia vám poskytne komfort najmä v lete. Dávajte však pozor na produkty na báze olejov a silikónov – tie môžu v chladničke nepekne stuhnúť.

9. Krémy na akné predpísané dermatológom

O ich skladovaní vás bude informovať dermatológ a určite aj lekárnik, takže sa držte ich odporúčaní, aby vám aktívne zložky vydržali čo najdlhšie stabilné a účinné.

10. Tvárové nástroje

... ako kamene guaša, nefritové, ruženínové, ametystové či jadeitové valčeky – všetky tieto sú momentálne maximálne populárne. Pomáhajú uvoľniť svaly tváre a zároveň podporujú lymfodrenáž a zvyšujú cirkuláciu krvi. Masírovanie tváre chladným nástrojom navyše upokojuje pokožku a zmierňuje opuchy.

Tieto produkty do chladničky nikdy nedávajte!

... pretože nižšie teploty môžu spôsobiť zmenu farby alebo konzistencie týchto produktov, prípadne ovplyvniť stabilitu produktov. Niektoré dokonca môžu stuhnúť a rozpadnúť sa alebo oddeliť vo fľaši. V chladničke teda určite neskladujte:
  1. Pleťové oleje
  2. Mejkapy a krémy na báze oleja
  3. Ílové masky
  4. Krémy na opaľovanie
  5. Produkty na báze silikónov 

Výhody a zaujímavosti kozmetickej chladničky:

  • je kompaktná (môžete ju mať vo svojej kúpeľni alebo v kozmetickom kútiku v spálni)
  • existuje niekoľko alternatív – cenovo dostupnejšie (okolo 40 €) aj drahšie (vyše 100 €), ekologické, na cesty, retro, väčšie i menšie, ľahké i ťažšie, s možnosťou prispôsobenia jednotlivých poličiek vnútri chladničky, ba dokonca s bluetooth reproduktorom ☺
  • teplotu môžete presne prispôsobiť nárokom kozmetických produktov
  • keď ju otvoríte, neovanie vás zápach jedál, ako je to pri skladovaní v klasických chladničkách
  • niektoré chladničky dokonca disponujú tabuľou, kam si môžete písať pripomienky (napríklad kedy ste kúpili konkrétny produkt)
  • našli sme aj chladničky s priehľadným oknom na dverách, takže môžete mať kozmetické výrobky stále na očiach
  • viaceré majú malú rukoväť, ktorá umožňuje prenášanie chladničky, ak ju potrebujete na cestách
  • vďaka mnohým farebným a vzorovým predvedeniam ide aj o štýlový doplnok a dekoráciu do bytu

Naozaj potrebujete chladničku na skladovanie kozmetiky?

Keďže väčšina výrobkov starostlivosti o pleť je vytvorená na bezproblémové skladovanie pri izbovej teplote, nie je výslovne nevyhnutné uchovávať ich v chladničke, pokiaľ to výrobca produktu neodporučí. V konečnom dôsledku však očné krémy , hmly na tvár, valčeky vyrobené z nefritu a výrobky s vysokou koncentráciou vitamínu C môžu mať prospech z uskladnenia v chladničke, zatiaľ čo výrobky na báze vody, ako sú tonery a masky, môžu poskytnúť osviežujúci a chladiaci účinok matnej alebo spálenej pokožke od slnka.

Tieto výhody znejú dobre, nemyslíte? Čo by ste si uložili do svojej kozmetickej chladničky ☺?
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť