Prehnali ste to s exfoliáciou? Toto je 6 znakov, že exfoliujete príliš často

nazov
meno
Alžbeta
Exfoliácia, alebo píling, je dôležitou súčasťou starostlivosti o pleť, pričom záujem o ňu neustále narastá. Pleť je vďaka nej žiarivejšia a vyživená, vďaka čomu si ľahšie udržiava aj svoj zdravý a mladistvý vzhľad. Pre dosiahnutie blahodarných účinkov je však potrebné jej správne začlenenie do rutinnej starostlivosti o pleť. Dôležitá je aj jej pravidelná aplikácia, pretože práve častá exfoliácia môže byť jednou z chýb, ktorých sa pri nej môžeme dopustiť.

Ako exfoliácia funguje?

Málokto vie, že najvrchnejšiu vrstvu pleti tvoria už odumreté bunky kože. Ich súvislá vrstva vytvára pomyselnú bariéru, ktorá odráža nečistoty, baktérie a ďalšie škodlivé látky z okolia. Ak sa však odumreté bunky hromadia príliš dlho, môžu byť príčinou drsnej textúry či nerovnomerne pôsobiaceho tónu pleti. Úlohou exfoliácie je tieto prebytočné odumreté bunky odstrániť z povrchu pleti tak, aby na jej najvrchnejšiu časť postúpili mladšie, a teda aj hladšie, žiarivejšie a sviežejšie pôsobiace pleťové bunky. Inými slovami, úlohou exfoliácie je urýchliť výmenu kožných buniek a odhaliť tak novšiu, sviežejšiu a mladšie pôsobiacu pokožku ukrývajúcu sa pod jej najvrchnejšou časťou.

Exfoliácia je trendy, ale všetkého veľa škodí

Exfoliácia je veľmi užitočným krokom k dosiahnutiu zdravo pôsobiacej pleti. Nadmerná exfoliácia však môže spôsobiť presný opak. Ak exfoliujete príliš často, ocitnú sa na povrchu vašej pleti príliš mladé bunky, ktoré ešte nie sú pripravené čeliť nástrahám okolitého prostredia. V prípade exfoliácie by ste sa preto rozhodne mali riadiť pravidlom - všetko s mierou.

Ako často by sme mali exfoliovať?

Podľa odborníkov je ideálne, ak si exfoliáciu doprajeme iba raz alebo dvakrát do týždňa. Takouto frekvenciou dokážete optimálne urýchliť výmenu kožných buniek bez akéhokoľvek poškodenia pleti. Ak teda patríte do kategórie tých, u ktorých je exfoliácia súčasťou každodennej beauty rutiny, okamžite s tým prestaňte. Doprajete tým vašej pleti čas a priestor vrátiť sa opäť do normálu.

Prvým zdvihnutým prstom je napnutá pleť

Prvým a najčastejším varovným signálom nadmernej exfoliácie je neobvykle hladký a lesklý povrch pleti, ktorý sa objaví ako dôsledok odstránenia nadmerného množstvo odumretých buniek tvoriacich ochrannú bariéru pleti. Prejavuje sa vznikom pevnej, voskovitej textúry, ktorú si mnohí z nás zamieňajú za zdravý lesk. V skutočnosti to tak ale vôbec nie je, pretože za zdanlivo žiarivým leskom sa ukrýva veľmi suchý a exponovaný povrch.
 

Ako zistíte, či to s exfoliáciou nepreháňate?

Pomôcť vám preto môže niekoľko kontrolných otázok. Ak bude odpoveď na niektorú z nich kladná, je celkom pravdepodobné, že ste to s exfoliáciou vašej pleti mierne prehnali. A čím viac kladných odpovedí dosiahnete, tým je pravdepodobnosť pleťových problémov z dôvodu exfoliácie vyššia.

Kontrolné otázky:

  • Leskne sa vaša pleť napriek tomu, že nie je mastná?
  • Máte pocit napnutej pleti?
  • Máte pocit, že je vaša pleť citlivejšia než kedykoľvek predtým?
  • Pozorujete jemné začervenanie pleti?
  • Vyskytli sa na vašej pleti suché, dehydrované miesta, ktoré tam predtým neboli?
  • Pozorujete jemné olupovanie pleti z dôsledku jej dehydratácie?

Znaky nadmernej exfoliácie

Vychádzajúc z kontrolných otázok sa nadmerná exfoliácia prejavuje hneď niekoľkými znakmi:

1. Napnutá pleť. Naša pleť sa skladá z odumretých kožných buniek, ktoré drží pohromade látka založená na báze oleja. Naša pleť je vďaka tomu nielen hydratovaná, ale aj prirodzene zvláčnená. Nadmerná exfoliácia však výrazne redukuje nielen odumreté kožné bunky, ale aj maz, čo vedie k odstráneniu prirodzenej ochrany pleti. V dôsledku toho sa naša pleť výrazne napne a bude pôsobiť neprirodzene lesklo.

2. Podráždená a citlivá pleť. Podráždenie pleti je jedným z klasických znakov nadmernej exfoliácie. Nefunkčnosť ochrannej bariéry sa môže prejaviť nepríjemným pálením, svrbením či oveľa výraznejšou citlivosťou nielen na podnety z okolia, ale aj na ostatné produkty starostlivosti o pleť, ktoré ste predtým bežne používali.  

3. Začervenanie pleti. Jedným z dôsledkov nadmernej exfoliácie môže byť aj nepríjemné začervenanie pleti, ktoré je znakom jej zvýšenej citlivosti či dokonca zápalu. Takáto pleť nie je schopná sa účinne brániť pred dráždivými látkami, alergénmi či rôznymi baktériami z okolia.

TIP: Dermatológovia tento stav označujú ako „znížená funkcia bariéry“. Napraviť ho môžete napríklad používaním krémov na báze zvláčňovacích zložiek (napr. rôzne rastlinné oleje, bambucké maslo, isopropyl palmitate a pod.), ktoré sú priamo určené na opravu kožnej bariéry (viac v časti Krémy na obnovu kožnej bariéry).

4. Zapálená a vyhádzaná pleť. Ak vašu pleť nadmerne exfoliujete, môže sa zapáliť. V jej oblasti sa môžu vyskytnúť nepríjemné vyrážky, malé, drsné a hrboľaté pupienky či dokonca nepravidelné červené škvrny. Všetky tieto znaky sú pritom dôsledkom oslabenia ochrannej bariéry.

5. Suchá a šupinatá pleť. Ak pleť ohrozíte odstránením nadmerného množstva odumretých kožných buniek, môže sa vám odplatiť viditeľne suchým a dehydratovaným vzhľadom. Dôvodom je narušená kožná bariéra, ktorá  už nie je schopná zadržiavať prirodzené množstvo vlhkosti.

6. Bolestivé praskanie a odlupovanie pleti. Ak pleť stratí svoju prirodzenú ochrannú bariéru, vysuší sa. Ak v tomto štádiu neobnovíte jej ochrannú bariéru, môže nasledovať jej bolestivé praskanie či dokonca postupné odlupovanie. V začiatkoch tieto javy pozorujeme ako odlupovanie malých šupiniek (zhlukov odumretých kožných buniek), neskôr sa však môžu prejavovať aj viditeľnou stratou kože.

Čo robiť, ak ste to s exfoliáciou prehnali?

Ak na vašej pleti spozorujete niektorý z vyššie uvedených znakov, už zrejme viete, že ide o následky nadmernej exfoliácie. Riadiť by ste sa vtedy mali nasledovnými krokmi:

1. Použite studené obklady. Hneď potom, ako si všimnete prvé znaky nadmernej exfoliácie, môžu vašu pleť sprevádzať nepríjemné pocity pálenia. Zmierniť ich môžeme aplikáciou studeného obkladu.

2. Exfoliáciu na čas prerušte. Ak sa pleť ocitne vo vyššie uvedenom štádiu, potrebuje regenerovať. Exfoliáciu by ste preto mali zo svojej beauty rutiny na čas odstrániť a počkať až do momentu, kým sa vaša pleť nezahojí a kým opäť nedosiahne svoju pôvodnú štruktúru.

3. Eliminujte používanie penivej čistiacej kozmetiky a retinolu. Okrem stopnutia aplikácie mechanických a chemických exfoliátorov by sme mali eliminovať aj používanie všetkých penivých čistiacich produktov a retinolu, ktoré by mohli vzniknuté problémy ešte viac zhoršiť. Penivé čistiace prostriedky majú totiž tendenciu pleť vysušovať, kým retinol by svojou drsnou štruktúrou mohol na poškodenú pleť pôsobiť mimoriadne dráždivo. Namiesto nich treba do vašej beauty rutiny zaradiť jemný čistiaci produkt a kvalitný hydratačný krém bez vône.

4. Pleť ošetrujte krémov na báze zvláčňovacích zložiek. Pri snahe odstrániť dôsledky nadmernej exfoliácie by ste mali siahnuť aj po kréme, ktorý obsahuje upokojujúce a zvláčňujúce zložky . Rovnako vhodnou voľbou je aj hydrokortizónový krém alebo gél s výťažkami z aloe vera, ktorý má protizápalové účinky. Využiť ich pritom môžete najmä na bodové ošetrenie extrémne červených či vysušených častí pleti.
Lakrem TIP: Pod každým produktom nájdete "Prehľad zložiek", ktorý vám pomôže pri dešifrovaní zloženia

5. Navštívte dermatológa. V prípade, že si na proces obnovy pleti sami netrúfate, nebojte sa siahnuť po odbornej pomoci. Navštívte dermatológa, ktorý vám nastaví liečbu, a všetky jej kroky s vami dôkladne odkonzultuje. Vďaka tomu sa nebudete musieť báť, že by ste vašej pleti ešte viac ublížili. Návštevu dermatológa by ste však rozhodne nemali vynechať ani v prípade, ak sa vaša pleť vyznačuje rozsiahlejším poškodením.

Krémy na obnovu kožnej bariéry:

S cieľom vrátiť pleť späť do starých koľají sa určite oplatí siahnuť po krémoch špeciálne vyvinutých na obnovu kožnej bariéry. Vybrať si môžete napríklad:
  • produkt

    Uriage Uriage Bariéderm Insulating Repairing Cream

    Heureka Notino DrMax.sk Vivantis

    Regeneračný a ochranný krém, ktorý je určený najmä pre suchú pleť. Jeho zloženie neobsahuje škodlivé sulfáty, parabény, pleť iritujúci alkohol a ani parfumované zložky. Radí sa medzi krémy s vysokým obsahom zmäkčujúcich a zvláčňujúcich zložiek, a vďaka obsahu antibakteriálnych zložiek reguluje vznik baktérií a bráni ich premnoženiu. Ide o najlacnejší produkt z nášho výberu. Charakterizuje ho jednoduché zloženie, ktoré však robí presne to, čo má, t. j. regeneruje a ochraňuje.

    Viac o produkte
  • produkt

    La Roche-Posay La Roche-Posay Cicaplast Baume B5+ Upokojujúci a reparačný balzam

    Heureka Notino DrMax.sk Pilulka

    Upokojujúci a obnovujúci balzam je určený pre suchú, ale aj pre mastnú a citlivú pleť. Neobsahuje škodlivé sulfáty či parabény, rovnako ani alkohol a parfumované zložky, ktoré majú tendenciu dráždiť pleť. Jeho zloženie tvorí vysoký obsah antioxidantov, ktoré bránia predčasnému starnutiu pleti a zvyšujú jej odolnosť. Výnimočným je vďaka obsahu Madecassoside, t. j. derivátu z rastliny Centella Asiatica. Poznáme ju hlavne vďaka kórejskej kozmetike, kde je voľbou číslo 1 v oblasti upokojenia pokožky.

    Viac o produkte
  • produkt

    First Aid Beauty First Aid Beauty Ultra Repair Face Moisturizer

    Sephora.cz Lookfantastic

    Hydratačný denný krém je určený najmä pre suchú, ale aj pre citlivú a mastnú pleť. Jeho zloženie neobsahuje sulfáty, parabény, stopy po alkohole a ani po parfumácii. Obsahuje nielen antioxidanty, ale aj peelingové zložky vyhladzujúce pleť či rozjasňujúce zložky, ktoré zosvetľujú hnedé škvrny spôsobené slnkom. Význam tohto produktu však spočíva najmä vo vysokom obsahu emolientov (zvláčňovadiel). Ide napr. o skvalán, bambucké maslo, extrakt zo zeleného čaju a sladkého drievka či o koloidný ovos, ktorý sa postará o upokojenie pleti.

    Viac o produkte

Kedy s efoliáciou opäť začať?

Mali by sme si uvedomiť, že proces obnovy kožných buniek, a teda aj opätovné obnovenie ochrannej kožnej bariéry, je dlhodobý proces. Dôsledky nadmernej exfoliácie potrebujeme nechať doznieť a pleti potrebujeme dať dostatočný čas a priestor na to, aby sa opäť vrátila do starých koľají. Celý proces obnovy môže pritom trvať aj dlhšie ako mesiac. Pre pleť to má byť obdobie oddychu a regenerácie, preto by sme počas neho nemali na exfoliáciou ani len pomyslieť.
 
S exfoliáciou môžeme opäť začať až v momente, keď bude naša pleť zodpovedať svojmu pôvodnému stavu spred obdobia jej poškodenia. Ani vtedy by sme sa však nemali zbytočne uponáhľať. S exfoliáciou by sme mali opäť začať postupne, pričom je dôležité pleť neustále pozorovať. V prípade, ak opäť spozorujeme niektorý zo znakov nadmernej exfoliácie, budeme vedieť, že na tento rituál ešte stále nie je celkom pripravená.     

 
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť